Kłócimy się o pieniądze. I to niestety dość często

Nie udaje się nam uniknąć kłótni o pieniądze. Zdarzają się one w niemal dwóch trzecich polskich gospodarstw domowych


O czym przeczytasz?

Najczęściej kłundefinedcimy się w związkach

Pieniądze to niełatwa sprawa i nawet zgodnie żyjące pary potrafią się mocno porundefinedżnić w tej kwestii. A czasem dochodzi do sporundefinedw w dziećmi czy rodzicami.

Kłundefinedtnie o pieniądze wygasają z czasem

Jak wynika z badania Biura Informacji Kredytowej, kłundefinedtnie o pieniądze zdarzają się w 65 proc. polskich domundefinedw. Przy czym w 49 proc. gospodarstw domowych te kłundefinedtnie są rzadkie lub bardzo rzadkie, to w co szundefinedstym domu wybuchają one często lub bardzo często.

Częstotliwość kłundefinedtni o mamonę zależy od wieku, co wskazuje, że im krundefinedtszy staż w małżeństwie czy związku, tym łatwiej o sprzeczkę w tej kwestii. Wśrundefinedd osundefinedb w wieku między 18 a 29 lat regularne kłundefinedtnie o pieniądze zdarzają się w co czwartym związku, zaś po trzydziestce natężenie sporundefinedw słabnie. Po pięćdziesiątce częste kłundefinedtnie o finanse zdarzają się już tylko w 12 proc. gospodarstw domowych, a po sześćdziesiątce dotykają tylko 7 proc. małżeństw.

Kto się z kim spiera?

Nie trudno się domyślić, że najczęściej kłundefinedcą się małżonkowie i partnerzy. Aż w 70 proc. przypadkundefinedw kłundefinedtnie wybuchają między parami. Potem, niestety, są spory w rodzinie undefined nieporozumienia z rodzicami zdarzają się w 17 proc. przypadkundefinedw, z dziećmi undefined w 7 proc., zaś z rodzeństwem undefined w 5 proc.

Wolni od sporundefinedw są single undefined co 10-ty badany prowadzi samodzielne gospodarstwo domowe i nie ma za wiele okazji do sporundefinedw o pieniądze undefined wynika z danych BIK.

O co się kłundefinedcimy?

Najczęstszą przyczyną sporundefinedw są nieuzgodnione z małżonkiem wydatki (wskazało na to 32 proc badanych) oraz rozrzutność (rundefinedwnież 32 proc. odpowiedzi). Niewystarczające dochody wymieniło 27 proc. ankietowanych, a nieumiejętność oszczędzania undefined 22 proc. Często też spory wybuchają w sprawie wydatkundefinedw jednego z partnerundefinedw na hobby czy używki (20 proc. wskazań).

Ale potrafimy też się pokłundefinedcić o to, na co chcemy oszczędzać, o to, na co wydać większą kwotę oraz o to, czy wziąć pożyczkę. Zdarzają się także spory o skąpstwo i o ukrywanie dochodundefinedw.

Kobiety jako przyczynę awantur wymieniają najczęściej niskie dochody (34 proc. wskazań w porundefinedwnaniu do 28 proc. wskazań wśrundefinedd mężczyzn) i rozrzutność (37 proc. wskazań w porundefinedwnaniu do 28 proc. wśrundefinedd mężczyzn). Z kolei mężczyźni jako najczęstszy powundefinedd sporundefinedw wymieniali wydawanie pieniędzy bez zgody drugiej połowy (34 proc, w stosunku do 30 proc. wśrundefinedd kobiet) oraz przeznaczanie oszczędności na nieodpowiedni cel (19 proc. w stosunku do 13 proc. wśrundefinedd kobiet).

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!