PARTNEREM ARTYKUŁU JEST
FIAT

Kino pokochało Fiata

W okresie PRL-u autem tej marki jeździł m.in. Stefan Karwowski z "Czterdziestolatka". W ostatnich latach Fiata mogliśmy oglądać w wielu międzynarodowych produkcjach kinowych, łącznie ze "Spectre" z Jamesem Bondem w roli głównej.


O czym przeczytasz?

Włoskie przedsiębiorstwo Fiat powstało w 1899 r. Od tamtej pory produkowane przez nie auta przeszły istotną metamorfozę, co doskonale widać w kinematografii.

Fiaty od wielu lat są bowiem chętnie pokazywane zarundefinedwno w polskich jak i międzynarodowych produkcjach filmowych. W niektundefinedrych odgrywają nawet kluczowe role i przywodzą na myśl pewien standard życia. Zapraszamy na nasz przegląd!

"Nie ma mocnych", 1974 r.

Czerwone auto marki Fiat pojawia się m.in. w polskiej komedii filmowej "Nie ma mocnych", wyreżyserowanej przez Sylwestra Chęcińskiego. Takim autem do Kazimierza Pawlaka przyjeżdża jego syn. Na skutek nieporozumienia, mężczyzna jest przekonany, że jego ojciec nie żyje, dlatego na dachu swojego samochodu wiezie pokaźnych rozmiarundefinedw wieniec pogrzebowy.

Nie ma mocnych

"Czterdziestolatek", 1975 r.

Fiat 126p był rundefinedwnież głundefinedwnym środkiem transportu Stefana Karwowskiego. Inżynier z "Czterdziestolatka" wykorzystywał swoje auto do przemieszczania się po mieście, placu budowy, na ktundefinedrym pracował, ale też na wyjazdy rodzinne. Fiat 126p był wundefinedwczas wyznacznikiem statusu majątkowego.

Jak przypomina portal Klassikauto.pl, Karworski mundefinedgł dzięki niemu nieco undefinedprzytrzeć nosaundefined inżynierowi Gajnemu z warszawskich Filtrundefinedw, ktundefinedry posiadał popielatego Wartburga 353.

Można śmiało stwierdzić, że czerwony maluch odegrał pierwszoplanową rolę w produkcji Jerzego Gruzy. Pojawił się w jej czołundefinedwce oraz we wszystkich odcinkach.

Czterdziestolatek

"Zmiennicy", 1987 r.

Słynna żundefinedłta taksundefinedwka o numerze bocznym WPT 1313 to znak rozpoznawczy serialu "Zmiennicy" w reżyserii Stanisława Barei.

Produkcja rozkochała w sobie Polakundefinedw. Jacek Żytkiewicz, młody taksundefinedwkarz potrzebuje nowego zmiennika, ponieważ dotychczasowy uległ wypadkowi. Mniej więcej w tym samym czasie, pracownica przedsiębiorstwa "Bory Tucholskie" - Katarzyna Piundefinedrecka, postanawia się zwolnić i zatrudnić w Warszawskim Przedsiębiorstwie Taksundefinedwkowym (WPT). Ze względu na płeć, nie dostaje jednak oczekiwanej posady.

Wtedy postanawia wykorzystać fakt, że jest podobna do Mariana Koniuszki, syna swojego byłego szefa. Podstawiając się za chłopaka, otrzymuje pracę w WPT, stając się zmiennikiem Jacka, ktundefinedry nie ma pojęcia o tym, że... pracuje z kobietą.

Zmiennicy

"Kogel-mogel", 1988 r. i "Galimatias czyli Kogel-mogel II", 1989 r.

Szczęśliwym posiadaczem małego Fiata był także docent Marian Wolański z filmundefinedw "Kogel mogel" oraz "Galimatias czyli Kogel-mogel II". Auta używał nie tylko do jazdy po mieście. Z całą rodziną na pokładzie, robił nim także długie trasy, m.in. do wioski, z ktundefinedrej pochodziła jedna z jego studentek - Kasia Solska.

Kogel Mogel

"Żardarm i policjantki", 1982 r.

Francuska komedia kryminalna z Louisem de Funesem w roli głundefinedwnej skradła serca wielu polskich widzundefinedw. Na komisariacie w Saint-Tropez pojawiają się cztery adeptki szkoły policyjnej, ktundefinedre mają odbyć staż. Kobiety zostają jednak uprowadzone, a żandarmi rozpoczynają intensywne poszukiwania.

"Żandarm i policjantki" był ostatnim filmem, w ktundefinedrym zagrał Louis de Funes. Rok po premierze aktor zmarł na zawał serca.

Żardarm i policjantki

"Auta", 2006 r.

"Auta" to amerykański film animowany, wyprodukowany przez firmy Pixar i Disney. Jednym z jego bohaterundefinedw jest Luigi, pochodzący z Włoch mechanik ekipy Zygzaka McQueena.

Luigi to Fiat 500, ktundefinedry wie wszystko o oponach. Wraz z kolegą - Guido przedostał się do Stanundefinedw Zjednoczonych, gdzie założył sklep z ogumieniem.

Cars

"Złodziej tożsamości", 2013 r.

Sandy, menedżer w jednej z korporacji dowiaduje się, że ktoś posługuje się jego nazwiskiem i finansami. Ma tydzień na to, by znaleźć oszusta i oczyścić swoje dobre imię.

Gdy mężczyzna wreszcie dociera do złodzieja swojej tożsamości, ten okazuje się... kobietą. Diana jest właścicielką Fiata 500 i to właśnie w niego uderza Sandy, gdy dochodzi do spotkania tej dwundefinedjki.

Złodziej tożsamości

"Io sono Tempesta", 2018 r.

Auta marki Fiat nie mogło zabraknąć także we włoskiej produkcji o Numie Tempeście. To charyzmatyczny biznesmen z milionami euro na koncie, a jednocześnie bezwzględny przedsiębiorca, ktundefinedry w interesach nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swundefinedj cel.

Z konsekwencjami przyjdzie mu się jednak szybko zmierzyć - za niepłacenie podatkundefinedw milioner zostaje skazany na prace społeczne. Karę ma odbyć w ośrodku dla bezdomnych, z ktundefinedrymi zaczyna nawiązywać relacje.

Il sono Tempesta

"Lato w Toskanii", 2019 r.

Po śmierci matki, Laura przegląda jej rzeczy i znajduje w nich tajemniczy bilet lotniczy do Pizy oraz adres hotelu. Mając zamiar dowiedzieć się więcej o sekretach matki, postanawia wybrać się we wskazane miejsce. Na miejscu dowiaduje się, że miała ona kochanka, z ktundefinedrym spotykała się systematycznie we Włoszech. Niespodziewanie, Laura zakochuje się w jego synu.

Kobieta w filmie porusza się czerwonym Fiatem. Auto pokazano także na plakatach, promujących produkcję.

undefinedLato w Toskaniiundefined

"Spectre", 2015 r.

Fiat 500 pojawia się także w ostatnim filmie o Jamesie Bondzie. Agent 007 bierze udział w pościgu, poruszając się nocą ciemnymi i wąskimi uliczkami. W ktundefinedrymś momencie zza zakrętu wyjeżdża Fiat, ktundefinedrego Bond nie jest w stanie wyprzedzić. "Popycha" więc auto, dodając mu prędkości. Ostatecznie "pięćsetka" zatrzymuje się tuż przed barierką.

Spectre

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!