PARTNEREM ARTYKUŁU JEST
FIAT

Kino pokochało Fiata

W okresie PRL-u autem tej marki jeździł m.in. Stefan Karwowski z "Czterdziestolatka". W ostatnich latach Fiata mogliśmy oglądać w wielu międzynarodowych produkcjach kinowych, łącznie ze "Spectre" z Jamesem Bondem w roli głównej.


O czym przeczytasz?

Włoskie przedsiębiorstwo Fiat powstało w 1899 r. Od tamtej pory produkowane przez nie auta przeszły istotną metamorfozę, co doskonale widać w kinematografii.

Fiaty od wielu lat są bowiem chętnie pokazywane zarówno w polskich jak i międzynarodowych produkcjach filmowych. W niektórych odgrywają nawet kluczowe role i przywodzą na myśl pewien standard życia. Zapraszamy na nasz przegląd!

"Nie ma mocnych", 1974 r.

Czerwone auto marki Fiat pojawia się m.in. w polskiej komedii filmowej "Nie ma mocnych", wyreżyserowanej przez Sylwestra Chęcińskiego. Takim autem do Kazimierza Pawlaka przyjeżdża jego syn. Na skutek nieporozumienia, mężczyzna jest przekonany, że jego ojciec nie żyje, dlatego na dachu swojego samochodu wiezie pokaźnych rozmiarów wieniec pogrzebowy. 

Nie ma mocnych

"Czterdziestolatek", 1975 r. 

Fiat 126p był również głównym środkiem transportu Stefana Karwowskiego. Inżynier z "Czterdziestolatka" wykorzystywał swoje auto do przemieszczania się po mieście, placu budowy, na którym pracował, ale też na wyjazdy rodzinne. Fiat 126p był wówczas wyznacznikiem statusu majątkowego.

Jak przypomina portal Klassikauto.pl, Karworski mógł dzięki niemu nieco „przytrzeć nosa” inżynierowi Gajnemu z warszawskich Filtrów, który posiadał popielatego Wartburga 353. 

Można śmiało stwierdzić, że czerwony maluch odegrał pierwszoplanową rolę w produkcji Jerzego Gruzy. Pojawił się w jej czołówce oraz we wszystkich odcinkach.

Czterdziestolatek

"Zmiennicy", 1987 r.

Słynna żółta taksówka o numerze bocznym WPT 1313 to znak rozpoznawczy serialu "Zmiennicy" w reżyserii Stanisława Barei.

Produkcja rozkochała w sobie Polaków. Jacek Żytkiewicz, młody taksówkarz potrzebuje nowego zmiennika, ponieważ dotychczasowy uległ wypadkowi. Mniej więcej w tym samym czasie, pracownica przedsiębiorstwa "Bory Tucholskie" - Katarzyna Piórecka, postanawia się zwolnić i zatrudnić w Warszawskim Przedsiębiorstwie Taksówkowym (WPT). Ze względu na płeć, nie dostaje jednak oczekiwanej posady.

Wtedy postanawia wykorzystać fakt, że jest podobna do Mariana Koniuszki, syna swojego byłego szefa. Podstawiając się za chłopaka, otrzymuje pracę w WPT, stając się zmiennikiem Jacka, który nie ma pojęcia o tym, że... pracuje z kobietą.

Zmiennicy

"Kogel-mogel", 1988 r. i "Galimatias czyli Kogel-mogel II", 1989 r.

Szczęśliwym posiadaczem małego Fiata był także docent Marian Wolański z filmów "Kogel mogel" oraz "Galimatias czyli Kogel-mogel II". Auta używał nie tylko do jazdy po mieście. Z całą rodziną na pokładzie, robił nim także długie trasy, m.in. do wioski, z której pochodziła jedna z jego studentek - Kasia Solska. 

Kogel Mogel

"Żardarm i policjantki", 1982 r. 

Francuska komedia kryminalna z Louisem de Funesem w roli głównej skradła serca wielu polskich widzów. Na komisariacie w Saint-Tropez pojawiają się cztery adeptki szkoły policyjnej, które mają odbyć staż. Kobiety zostają jednak uprowadzone, a żandarmi rozpoczynają intensywne poszukiwania. 

"Żandarm i policjantki" był ostatnim filmem, w którym zagrał Louis de Funes. Rok po premierze aktor zmarł na zawał serca.

Żardarm i policjantki

"Auta", 2006 r.

"Auta" to amerykański film animowany, wyprodukowany przez firmy Pixar i Disney. Jednym z jego bohaterów jest Luigi, pochodzący z Włoch mechanik ekipy Zygzaka McQueena. 

Luigi to Fiat 500, który wie wszystko o oponach. Wraz z kolegą - Guido przedostał się do Stanów Zjednoczonych, gdzie założył sklep z ogumieniem.

Cars

"Złodziej tożsamości", 2013 r.

Sandy, menedżer w jednej z korporacji dowiaduje się, że ktoś posługuje się jego nazwiskiem i finansami. Ma tydzień na to, by znaleźć oszusta i oczyścić swoje dobre imię.   

Gdy mężczyzna wreszcie dociera do złodzieja swojej tożsamości, ten okazuje się... kobietą. Diana jest właścicielką Fiata 500 i to właśnie w niego uderza Sandy, gdy dochodzi do spotkania tej dwójki.

Złodziej tożsamości

"Io sono Tempesta", 2018 r.

Auta marki Fiat nie mogło zabraknąć także we włoskiej produkcji o Numie Tempeście. To charyzmatyczny biznesmen z milionami euro na koncie, a jednocześnie bezwzględny przedsiębiorca, który w interesach nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swój cel. 

Z konsekwencjami przyjdzie mu się jednak szybko zmierzyć - za niepłacenie podatków milioner zostaje skazany na prace społeczne. Karę ma odbyć w ośrodku dla bezdomnych, z którymi zaczyna nawiązywać relacje.

Il sono Tempesta

"Lato w Toskanii", 2019 r.

Po śmierci matki, Laura przegląda jej rzeczy i znajduje w nich tajemniczy bilet lotniczy do Pizy oraz adres hotelu. Mając zamiar dowiedzieć się więcej o sekretach matki, postanawia wybrać się we wskazane miejsce. Na miejscu dowiaduje się, że miała ona kochanka, z którym spotykała się systematycznie we Włoszech. Niespodziewanie, Laura zakochuje się w jego synu.

Kobieta w filmie porusza się czerwonym Fiatem. Auto pokazano także na plakatach, promujących produkcję.

"Lato w Toskanii"

"Spectre", 2015 r.

Fiat 500 pojawia się także w ostatnim filmie o Jamesie Bondzie. Agent 007 bierze udział w pościgu, poruszając się nocą ciemnymi i wąskimi uliczkami. W którymś momencie zza zakrętu wyjeżdża Fiat, którego Bond nie jest w stanie wyprzedzić. "Popycha" więc auto, dodając mu prędkości. Ostatecznie "pięćsetka" zatrzymuje się tuż przed barierką.

Spectre

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome