Kiedyś szpital psychiatryczny, teraz mieszkania

Stary budynek, w którym przez ponad 150 lat leczono pacjentów chorych umysłowo ma szansę na drugie życie.

stary szpital przed modernizacją

Fot. Daily Star

Od połowy XIX wieku, przez prawie 150 lat w walijskim miasteczku Denbigh działał szpital psychiatryczny. W budynku, zaprojektowanym przez architekta Thomasa Fulljamesa, początkowo leczono jednocześnie 200 pacjentów, a po jego rozbudowie w 1899 r. - aż 1 500 pacjentów.

Gdy otwierano placówkę, miała ona służyć jako miejsce rekonwalescencji i bezpieczna przystań. Jej głównym celem było propagowanie reformatorskich metod opieki nad ludźmi obłąkanym. Dotychczas wierzono, że ich dolegliwości należy zwalczać upuszczaniem krwi i biczowaniem, które miały odstraszać wewnętrzne demony.

Jako środki kontroli stonowano natomiast odosobnienie, a nawet kajdany.

W początkowych latach działalności szpital cieszył się bardzo dobrą sławą. Pancjentom często zlecano drobne zadania do wykonania na terenie szpitala. Panowie pracowali w ogrodach i na gospodarstwie, zajmowali się krawiectwem, naprawą obuwia i stolarstwem. Kobietom przydzielono obowiązki w pralni, przy szyciu, malowaniu i dekorowaniu pomieszczeń.

Organizowano także zajęcia towarzyskie - tańce i koncerty.

Z czasem szpital zaczęto jednak traktować jak kosztowny "przytułek dla obłąkanych", odcinanych od świata zewnętrznego. Placówka zaczęła też borykać się z poważnymi problemami fianansowymi.

Pod koniec lat 80. XX wieku, zaczęto mówić o planie zamknięcia szpitala. Tak też się stało. Ostatecznie, główny oddział zlikwidowano w 1995 roku. Od tamtej pory budynek był wielokrotnie rabowany, niszczał, a jego konstrukcja coraz bardziej przypominała stary dom z horrorów. 

Nie bez kozery, w 2008 r. nieruchomość pojawiła się w jednym z odcinków brytyjskiego serialu dokumentalnego „Most Haunted”. W tym samym roku w dawnym szpitalu wybuchł pożar, który spowodował ogromne zniszczenia starej konstrukcji.

Był czas, kiedy mówiono, że budynek ma zostać zaadaptowany na hotel, urządząnym w stylu nawiązującym do jego historii. Firma, która miała podjąć się tego zadania zbankrutowała jednak w czerwcu 2020 r.

wnętrza starego szpitala

Fot. Daily Star

Ostatnio dla starej nieruchomości pojawiło się jednak światełko w tunelu. Niebawem, opuszczony budynek może zyskać drugie życie. Rada Hrabstwa Denbighshire, która kupiła go w 2018 r., postanowiła postawić w tym miejscu nowoczeną nieruchomość z 300 mieszkaniami.  Na razie nieznane są konkrety, dotyczące inwestycji, jednak - jak donosi Denbigh Free Press - może ona stworzyć 1 200 miejsc pracy.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome