Jest szansa na kres podwyżek oprocentowania

Stopy procentowe w Polsce mogą jeszcze trochę wzrosnąć, albo pozostaną na dotychczasowym poziomie – sugeruje profesor Glapiński w wywiadzie dla Business Insider.


O czym przeczytasz?

Kres podwyżek oprocentowania

Najbliższe posiedzenie RPP (7 września) przyniesie rozstrzygnięcia bardzo ważne z punktu widzenia portfeli milionundefinedw Polakundefinedw. Przewodniczący wspomnianego gremium sugeruje, że na wrześniowym spotkaniu na stole są przede wszystkim dwa rozwiązania undefined podwyżka stundefinedp procentowych o skromne 25 punktundefinedw bazowych albo brak zmiany kosztu pieniądza w gospodarce. Jeśli faktycznie Rada podejmie jedną z tych decyzji, to w sumie obie będą dla zadłużonych co najmniej umiarkowanie pozytywne.

Kres podwyżek oznacza niższe raty

Czemu? Jeśli RPP nie podniesie stundefinedp procentowych, to jest szansa, że tym samym zakończony zostanie aktualny cykl podwyżek. Z realizacji tego scenariusza kredytobiorcy powinni być najbardziej zadowoleni. Oznaczać mundefinedgłby on bowiem spadek stawek WIBOR, od ktundefinedrych zależy oprocentowanie większości kredytundefinedw w Polsce. Spundefinedjrzmy na szczegundefinedły. WIBOR 3M był 29 sierpnia notowany na poziomie 7,08%. W normalnych warunkach rundefinedżnica pomiędzy tą stawką i podstawową stopą procentową NBP wynosi około 0,25 pkt. proc. Przy podstawowej stopie procentowej na poziomie 6,5%, należałoby więc spodziewać się WIBOR-u 3M na poziomie około 6,75%. Tak byłoby jednak, gdyby stopy procentowe więcej już nie rosły. Do tego potrzebujemy co najmniej zatrzymania inflacji w trakcie wakacji i coraz wolniejszej dynamiki wzrostu cen w kolejnych miesiącach. Jest na to szansa.

Rynek uwzględnił już co najmniej jedną podwyżkę

Bazując na przytoczonych liczbach możemy ponadto uznać, że rynek już dziś uwzględnia wzrost poziomu stundefinedp procentowych w Polsce nawet o więcej niż 25 punktundefinedw bazowych (0,25 pkt. proc.). Jeśli więc RPP podniosłaby stopy procentowe o 25 punktundefinedw bazowych i na tym by poprzestała, to kredytobiorcy rundefinedwnież mogliby odczuć niewielki spadek oprocentowania, ale bardziej cieszyłby ich raczej większy spokundefinedj ducha i mniejsze obawy o podwyżki rat.

Jest jednak jeszcze jeden scenariusz, ktundefinedry zasugerował prof. Glapiński undefined po wrześniowej podwyżce stundefinedp o 25 punktundefinedw bazowych Rada zdecyduje się potem na jeszcze jedną podwyżkę o 25 punktundefinedw. Jeśli tak by się stało, to oprocentowanie kredytundefinedw z bieżącego poziomu mogłoby jeszcze wzrosnąć. WIBOR 3M mundefinedgłby bowiem w tym scenariuszu pundefinedjść w gundefinedrę o około 0,2 pkt. proc.

O tym, czy ktundefinedryś z tych scenariuszy będzie realizowany zdecyduje cała Rada Polityki Pieniężnej biorąc pod uwagę napływające z gospodarki dane i sygnały mundefinedwiące m.in. o dynamice inflacji, koniunkturze, płacach czy aktywności gospodarczej.

Koniec walki o względy oszczędzających?

Z realizacji scenariuszy pozytywnych dla zadłużonych mogą się jednak nie ucieszyć oszczędzający. Tych od 10 miesięcy banki rozpieszczają podnosząc oprocentowanie lokat i rachunkundefinedw oszczędnościowych - wynika z danych zbieranych przez HRE Investments w ramach cyklicznego badania najlepszych ofert depozytundefinedw.

Najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe

Problem w tym, że kres podwyżek stundefinedp procentowych oznacza też kres walki o względy deponentundefinedw. Dziś najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe pozwalają zarobić 7-7,5% w skali roku, czyli lekko licząc ponad dwa razy mniej niż wynosi bieżąca inflacja. Nie zmienia to jednak faktu, że i tak mieliśmy tu do czynienia z ogromną zmianą. Jeszcze na początku bieżącego roku maksymalne oprocentowanie, na ktundefinedre mogliśmy liczyć w ramach promocyjnych depozytundefinedw wynosiło około 3%. W międzyczasie przeciętne oprocentowanie najlepszych lokat i rachunkundefinedw oszczędnościowych wzrosło z 1,8% w styczniu 2022 roku do 6,4% obecnie. Przy tym widać już, że wzrosty te wyraźnie hamują.

W naszym rankingu zbieramy co miesiąc informacje o najlepiej oprocentowanych lokatach i rachunkach oszczędnościowych. Skupiamy się na takich, w ramach ktundefinedrych powierzamy pieniądze na maksymalnie 12 miesięcy. Kluczowe jest dla nas bezpieczeństwo, a więc lokata lub rachunek oszczędnościowy muszą podlegać pod gwarancję BFG (lub identycznej instytucji z innego kraju UE). I choć przyjmujemy oferty, w ramach ktundefinedrych trzeba skorzystać z produktundefinedw dodatkowych (konta, karty, a nawet ubezpieczenia), to robimy to tylko wtedy, gdy można z nich zrezygnować lub uniknąć kosztundefinedw aktywnie korzystając z karty lub konta.

Oprocentowanie depozytundefinedw

Oprocentowanie rządowych papierundefinedw na razie bez zmian

Pozytywne dla oszczędzających zmiany zaszły też w rządowej ofercie obligacji detalicznych. Jeszcze na początku roku trzymiesięczne obligacje skarbowe pozwalały zarobić 0,5%. Teraz jest to 3% w skali roku. W przypadku popularnych obligacji czteroletnich w tym samym czasie oprocentowanie powitalne (przez pierwszy rok oszczędzania) wzrosło z 1,3% do 6,5% obecnie. Przy czym warto zauważyć, że warunki wrześniowej emisji detalicznych papierundefinedw skarbowych nie zostały już poprawione względem emisji sierpniowej. Tu też kluczowe są zmiany, ktundefinedrych dokonać może RPP.

Lokaty idą w parze ze stopami NBP

Cała ta sytuacja wygląda tak jakby wszyscy wierzyli w rychły kres podwyżek stundefinedp procentowych. Zdają się to też potwierdzać notowania kontraktundefinedw terminowych na stopę procentową (FRA), choć z tych wynika scenariusz trochę mniej optymistyczny. Pod koniec sierpnia notowania kontraktundefinedw sugerowały bowiem, że podstawowa stopa procentowa w Polsce docelowo wzrośnie w okolice 7-7,25%. Nawet jednak realizacja takiego scenariusza sugeruje, że oprocentowanie lokat już znacznie nie wzrośnie undefined o ile oczywiście nie stanie się coś nieprzewidywalnego.

Przeciętne oprocentowanie lokat


W tym artykule skorzystaliśmy z takich źródeł:

  1. Narodowy Bank Polski Przejdź do źródła

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!