Już wiemy, co będzie ze stopami procentowymi. RPP podjęła decyzję

Niedawno prezes NBP zapowiedział, że na początku 2021 roku możliwa jest obniżka stóp procentowych. Dzisiaj RPP miała pierwszą okazję, aby zrealizować tę zapowiedź


O czym przeczytasz?

Osiedle mieszkaniowe

Rada Polityki Pieniężnej, która w naszym kraju decyduje o wysokości stóp procentowych, właśnie ogłosiła swoja pierwszą w tym roku decyzję.

Chodziło o obniżkę kursu złotego

Jak wynika z komunikatu, RPP nie zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych. Tym samym więc główna stopa, referencyjna, wynosi nadal 0,1 proc., stopa lombardowa 0,5 proc., a stopa depozytowa 0,5 proc.

Decyzja RPP oznacza, że zaczynają się spełniać prognozy tych analityków, którzy mówili, że nie dojdzie do obniżki stóp procentowych. Ich zdaniem, niedawne wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego miały na celu nie przygotowanie rynku na obniżkę, ale doprowadzenie do osłabienia złotego. Na niższym kursie złotego bankowi centralnemu zależy tak bardzo, że w grudniu skupił z rynku waluty o wartości ok 7 mld dolarów.

Raty kredytów bez zmian

Decyzja RPP oznacza, że nie zaoszczędzą ci, którzy spłacają raty kredytów w złotych. Inna rzecz, że takie osoby nie powinny narzekać, bo i tak obecnie mamy najniższe stopy procentowe w historii, więc już koszty obsługi kredytów mieszkaniowych są bardzo niskie.

Ale decyzja RPP nie daje także powodów do radości tym, którzy mają kredyty denominowane we franku szwajcarskim. Wprawdzie nie muszą się obawiać, że kurs franka podskoczy na stałe, ale – niestety – po ogłoszeniu decyzji w sprawie stóp procentowych złoty się osłabił i frank na rynku walutowym kosztował ok. 4,19 zł, a więc o ok. 1 grosz więcej niż rano. Być może inwestorzy uznali, że skoro nie było obniżki stóp, to NBP dalej będzie interweniował na rynku i lepiej nastawić się na słabszego złotego. Te przypuszczenia zostały potwierdzone przez komunikat z posiedzenia RPP, gdzie zostało napisane wprost, że bank centralny może dalej interweniować na rynku walutowym. 

To jeszcze nie koniec

Dzisiejsza decyzja RPP nie oznacza, że stopy procentowe nie spadną. Kiedy Glapiński mówił o ewentualnej obniżce, to wspomniał o tym, że wcześniej konieczna będzie ocena sytuacji gospodarczej. Dodał także, że taka ocena może nastąpić w marcu, gdy bank centralny będzie przygotowywał raport o inflacji. I zapewne dopiero w marcu będziemy wiedzieć ostatecznie, czy RPP zrezygnuje z obniżek.


W tym artykule skorzystaliśmy z takich źródeł:

  1. Narodowy Bank Polski Przejdź do źródła


Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat