Których domowych dźwięków nie znosimy, a które uwielbiamy?

Ciekawe wnioski z badania QS Supplies. Masz podobne odczucia?


O czym przeczytasz?

irytujące dźwięki

Niektóre odgłosy, słyszane w domu, a zwłaszcza w kuchni, mogą przyprawiać o ból głowy. Jednych denerwuje pisk sztućców, przesuwanych po talerzu, inni nie znoszą buczenia zmywarki, a jeszcze inni odgłosu tłuczonego szkła. Są też takie dźwięki, które wręcz uwielbiamy, bo np. kojarzą nam się z czymś przyjemnym.

Firma QS Supplies zapytała prawie 800 osób o to, które z domowych odgłosów irytują ich najbardziej, a których mogliby słuchać bez ustanku.

Macie podobne odczucia?

Wlewanie do szklanki musującego napoju najmilsze dla ucha

wlewanie napoju

Firma QS Supplies udostępniła badanym długą listę dźwięków, często słyszanych w domu. Respondenci oceniali w skali 1-5, to jak bardzo je lubią albo ich nie znoszą.

Zacznijmy od tego, co fascynuje najbardziej. Otóż, na pierwszym miejscu znalazł się odgłos wlewania musującego napoju do szklanki (średnia ocena: 3,43) Tylko trochę mniej punktów przyznano skwierczącemu na patelni bekonowi (3,31).

Trzecim najprzyjemniejszym odgłosem były trzask i syk, jakie towarzyszą otwieraniu puszki z gazowanym napojem (3.03). Na czwartej pozycji znalazł się wystrzał korka z butelki (2.99), a na piątym - wyciskanie bitej śmietany pod ciśnieniem (2.43). Warto zwrócić uwagę, że każdy z pięciu najulubieńszych dźwieków sygnalizuje, że lada moment wydarzy się coś przyjemnego. 

Jeśli chodzi o najbardziej irytujące dźwięki, to respondenci najwyższą ocenę przyznali głośnemu przeżuwaniu (średnia ocena: 4,44), a następnie mlaskaniu podczas jedzenia (4,20).

Wydawanie jakichkolwiek odgłosów przez spożywających posiłki u 47 proc. badanych wywoływało zirytowanie, u 28 proc. - zniesmaczenie, a u 5 proc. - złość. 

W piątce najbardziej denerwujących dźwięków znalazły się też: entuzjastyczne lizanie palców (3,99), przesuwanie sztućcami po talerzu (3,99) i siorbanie (3,90).

Co ciekawe, szelest opakowań po jedzeniu był "co najmniej trochę denerwujący" dla 80 proc. badanych, jednak byli też tacy, którym odgłos ten sprawiał przyjemność.

Mężczyźni dają wyższe noty

smażony bekon

Szczególnie ciekawe okazały się rozbieżności w odpowiedziach kobiet i mężczyzn. Wszystkie dźwięki - poza rwaniem liści sałaty - okazały się dla panów przyjemniejsze niż dla pań. 

Największe różnice dotyczyły odgłosów: wystrzału korka (średnia ocena mężczyn wyniosła 3,11; a kobiet - 2,87), skwierczącego bekonu (mężczyźni: 3,40; kobiety: 3,21) oraz otwierania puszki z napojami (mężczyźni: 3,10; kobiety: 2,95).

Kobiety wrażliwsze na głośne jedzenie

śniadanie pary

25 proc. badanych stwierdziło, że ​​zawsze stara się wydawać jak najmniej dźwięków podczas jedzenia, podczas gdy tylko 4,5 proc. przyznało, że nie robi tego ​​nigdy.

Z badania QS Supplies wynika też, że jedna na cztery osoby pozostające w związku życzyłaby sobie, aby jej partner jadł ciszej. Co więcej, panie oczekują tego ponad 1,5 razy częściej (29,6 proc.) niż mężczyźni (18,2 proc.).

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement