Domy do 35 mkw. zyskują popularność. Jak zaaranżować minimalny metraż?

Tym razem pokazujemy, jakie triki stosuje się w budownictwie, by maksymalnie zaoszczędzić przestrzeń.


O czym przeczytasz?

Na mieszkanie.pl pisaliśmy już o tym, że w Polsce, domek rekreacyjny do 35 mkw. można postawić bez pozwolenia.

Prezentowaliśmy także najciekawsze mini-nieruchomości na świecie.

Tym razem, pokażemy Wam, jakie triki stosuje się na małej powierzchni, by jednocześnie - było wygodnie i niczego nie brakowało. 

Co skrywają schody?

Te schody - bardzo wiele. Przede wszystkim - blat kuchenny z pełnym wyposażeniem, a więc zlewem, płytą kuchenną i przyborami do gotowania.

Aby z nich korzystać, wystarczy unieść dewniane klapy, zamontowane na schodach. Co ciekawe, taka aranżacja przestrzeni zmusza do regularnego sprzątania - aby dotrzeć do jadalni, musisz bowiem zakończyć gotowanie i wszystko wyczyścić.  

Pomysłem na oszczędność miejsca jest także wnęka na ubrania i buty, znajdująca się w nogach łóżka.

Więcej przeczytasz tutaj: http://humble-homes.com/a-175-square-foot-micro-apartment-with-a-hide-away-kitchen/

Jak zaaranżować mały metraż+

Jak zaaranżować mały metraż

Fot. Humble-homes.com

Dziupla na dobranoc 

Alirezie Nemati, założyciel pracowni Studio Bazi wykorzystał swoje 35 mkw. w Moskwie w bardzo oryginalny sposób. Choć uwagę zwraca przede wszystkim drewniana kabina sypialna - na którą nie potrzeba było odrębnego pomieszczenia - to ważne są też liczne elementy, służące do przechowywania. Jest ich całe mnóstwo, choć wcale nie rzucają się w oczy - np. białe szafki, okalające telewizor wydają się być elegancką ścianą. 

Więcej przeczytasz tutaj: Cleverly designed bed makes this tiny home feel bigger than its 35-square-meter footprint (inhabitat.com)

Jak zaaranżować mały metraż

Jak zaaranżować mały metraż

Przechowywanie

Fot. Inhabitat.com

Niezastąpiona antresola

Zgrabna antresola to z pewnością strzał w dziesiątkę w tym wysokim pomieszczeniu, jednak niemniej pomysłowy jest sposób, w jaki trzeba się na nią dostać. Schody to w rzeczywistości półki, na których ustawiono książki, drobiazgi i buty. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu, zaoszczędzono sporo miejsca -  starczyło go np. na całkiem przywoitych rozmiarów kuchnię. Jasne kolory, wykorzystane we wnętrzach dodatkowo powiększyły optycznie przestrzeń, której metraż to dokładnie 35 mkw. 

Więcej przeczytasz tutaj: Awesome 35 square meters (376.737 sq ft) Apartment With an Industrial Chic Feel | Decoholic

Jak zaaranżować mały metraż

Jak zaplanować mały metraż

Jak zaplanować minimalny metraż

Fot. Decoholic.org

Po drabinie na odpoczynek  

Ten niewielki domek o powierzchni 35 mkw. znajduje się w amerykańskim Raglan. Mieszkają w nim Jacson i Dominique Kluts wraz z córeczką Lilii. Budynek powstał w ramach amerykańskiego programu telewizyjnego "George Clarke's Amazing Spaces". Ma dwa piętra, a na górę wychodzi się po prostej, drewnianej drabinie. Sypialnia na piętrze ma dodatkowo taras z widokiem na wodę. Na parterze domku znajdują się natomiast: kuchnia, łazienka z kabiną prysznicową oraz piętrowa sypialnia dla dwójki dzieci (w trakcie budowy zweryfikowano pierwotne założenia projektowe, gdy okazało się, że Dominique jest w drugiej ciąży). Budowa domu trwała rok. 

Więcej przeczytasz tutaj: : 35sqm Raglan tiny home wows George Clarke - thisNZlife

Jak zaaranżować mały metraż

Jak zaaranżować mały metraż

Jak zaaranżować mały metraż

Fot. Thisnzlife.co.nz

Kabina sypialna z kuchnią na froncie

Pomysł na aranżację tego wnętrza opracowała para rosyjskich projektantów - Andrey i Alena Timonin. Na 30 mkw. udało im się stworzyć superergonomiczne wnętrze dla młodej dziewczyny. Kuchnię i sypialnię zmieszczono w drewnianej kabinie, maksymalnie ograniczając przestrzeń. Także w przypadku tego maleńkiego gniazdka zastosowano wiele jasnych elementów, co powiększyło optycznie przestrzeń. 

Więcej przeczytasz tutaj: Как выжать максимум из 30 квадратных метров: проект в Питере — INMYROOM

Jak zaplanować mały metraż

Jak zaplanować mały metraż

Źródło: Inmyroom.ru

Artykuły, które mogą Cię zainteresować