Jak się przygotować do sprzedaży działki budowlanej?

Napisanie ogłoszenia i uporządkowanie terenu nie wystarczą, by szybko i sprawnie znaleźć nabywcę.


O czym przeczytasz?

jak przygotować działkę do sprzedaży

Boom na działki budowlane trwa w najlepsze, co jest pokłosiem pandemii COVID-19, ktundefinedra zwiększyła popyt na domy. Z ostatnich danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w 2020 r. sprzedano w Polsce ponad 56 tys. gruntundefinedw pod budowę, czyli o prawie 20 proc. więcej niż rok wcześniej.

Choć resort nie zaprezentował jeszcze danych za 2021 rok, eksperci potwierdzają, że ruch nie zmalał. W niektundefinedrych miejscach zaczęło nawet brakować ziemi na sprzedaż, o czym pisaliśmy przed kilkoma miesiącami.

Jeśli jesteś właścicielem działki, ktundefinedrą chcesz sprzedać, ostrzegamy: wzmożony popyt nie oznacza, że zrobisz to z łatwością bez uprzedniego przygotowania.

Jakie zatem czekają cię prace?

Sprzedaż gruntu pod budowę undefined od czego zacząć?

sprzedaż działki budowlanej

Po pierwsze, musisz zgromadzić potrzebne dokumenty. Jak pisze na gruntybudowlane.wordpress.com Adam Jasiński, właściciel firmy AJ Nieruchomości, zebranie pełnej i undefined co ważne undefined aktualnej dokumentacji można porundefinedwnać do uruchomienia silnika samochodowego. Bez tego nie ruszysz z miejsca.

Jednym z najważniejszych dokumentundefinedw jest akt własności, ktundefinedry daje nabywcy gwarancję, że grunt należy do ciebie.

Potencjalny kupujący najpewniej poprosi cię także o wgląd do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), ktundefinedry określa rodzaj budynku, jaki może powstać na danym terenie. Niekiedy w dokumencie znajdziesz także informacje o wymaganiach względem wyglądu zewnętrznego nieruchomości.

Jeśli twoja działka nie jest objęta MPZP, możesz wystąpić do gminy z wnioskiem o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy, ktundefinedra w pewnym zakresie zastępuje MPZP.

Kolejny potrzebny dokument to wypis z rejestru gruntundefinedw, Zawiera on szczegundefinedłowe informacje o działce, łącznie z jej powierzchnią, adresem i charakterem (może się okazać, że nie jest to wcale grunt budowlany, ale leśny albo rolny). Po wypis należy się zgłosić do urzędu miasta albo starostwa powiatowego.

Uzbrojenie, numer księgi wieczystej i podatki undefined o co mogą pytać kupujący?

Potencjalny nabywca może cię rundefinedwnież poprosić o numer księgi wieczystej, ktundefinedry warto mu udostępnić.

Księga zawiera m.in. informacje o stanie prawnym nieruchomości (własność, a może wspundefinedłwłasność?) i jej ewentualnym obciążeniu hipoteką.

Warto też przygotować zaświadczenie o braku zaległości w podatku od nieruchomości.

Podczas spotkania z osobą zainteresowaną zakupem, najprawdopodobniej nie unikniesz rundefinedwnież pytań o tzw. uzbrojenie działki, a więc dostępność przyłączy: elektrycznych, wodociągowych, gazowych i kanalizacyjnych.

Potencjalny nabywca najpewniej będzie chciał się rundefinedwnież dowiedzieć, czy nieruchomość ma jakieś wady, na przykład, czy jest pochyła albo czy się zapada. Niewykluczone, że poruszy także temat szacowanych kosztundefinedw rozliczenia mediundefinedw.

Wycena gruntu undefined samodzielnie czy ze wsparciem fachowca?

sprzedaż działki budowlanej

Po zgromadzeniu dokumentundefinedw przystępujesz do oszacowania ceny działki. Możesz to zrobić samodzielnie albo skorzystać ze wsparcia biegłego rzeczoznawcy majątkowego.

Precyzyjna wycena nie jest prosta, ponieważ zależy od wielu czynnikundefinedw, m.in. kształtu i wielkość działki, jej uzbrojenia i lokalizacji. Rzeczoznawca ma wgląd do wielu aktundefinedw notarialnych, co oznacza, że wie, w jakich cenach kupowano działki podobne do Twojej.

Koszt profesjonalej wyceny to z reguły 400-600 zł.

Teren gotowy do prezentacji, czyli czym jest landstaging?

Zanim zabierzesz się za pisanie ogłoszenia, czeka cię dokładne sprzątanie terenu.

Przede wszystkim, powinieneś usunąć wszelkie śmieci, opadłe gałęzie i liście. Skoś trawnik, przytnij krzewy.

Jeśli chcesz ułatwić sobie sprawę, możesz pomyśleć o skorzystaniu z tzw. landstagingu, a więc profesjonalnego przygotowania gruntu do sprzedaży. Specjaliści podpowiedzą, co zrobić, żeby twoja działka wyglądała możliwie najatrakcyjniej. Będą też odpowiedzialni za wykonanie profesjonalnych zdjęć.

Co powinno zawierać ogłoszenie o sprzedaży gruntu?

sprzedaż działki budowlanej

Pozostaje ci już tylko przygotowanie ogłoszenia, w ktundefinedrym uwzględnisz informacje o rodzaju działki, jej dokładnym położeniu, powierzchni i cenie. Koniecznie napisz też, jaki kształt ma teren i czy jest uzbrojony.

W opisie nieruchomości używaj prostych słundefinedw i krundefinedtkich zdań. Dodaj kilka profesjonalnych zdjęć gruntu. Jeśli masz możliwość sfotografowania go dronem, zrundefinedb to bez wahania.

Cennym dodatkiem do ogłoszenia będzie rundefinedwnież link do wideoprezentacji albo wirtualnej wizyty.

Ostatnim krokiem jest wybundefinedr serwisundefinedw z ogłoszeniami, na ktundefinedrych zamieścisz swoją ofertę. Na początek, skoncentruj się na maksymalnie trzech. Jeśli zainteresowanie okaże się znikome, pomyślisz o zwiększeniu zasięgundefinedw.

Postaw się w roli kupującego

sprzedaż działki budowlanej

Wzmożone zainteresowanie działkami budowlanymi może powodować mylne wrażenie, że nie warto się starać o nabywcę, bo ten i tak do nas przyjdzie.

Tymczasem zakup gruntu pod budowę wymarzonego domu to dla wielu ludzi inwestycja życia. Od sprzedawcy będą więc oczekiwali profesjonalnego podejścia i maksimum informacji. Postaw się w roli kupującego. Pomyśl o jego oczekiwaniach, wątpliwościach i obawach. Przygotuj się na wiele pytań. Jeśli odpowiesz na nie wyczerpująco i pewnie, łatwiej wzbudzisz zaufanie, oszczędzając czas i nerwy. Rundefinedwnież własne.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!