Jak przygotować domową spiżarnię

Drożyzna w sklepach może skłaniać do kupowania żywności na zapas. Jak i gdzie ją magazynować?


O czym przeczytasz?

domowa spiżarnia

Drożyzna to słowo odmieniane ostatnio przez wszystkie przypadki. Choć dzięki rządowej tarczy antyinflacyjnej w lutym wzrost cen żywności wyhamował, ekonomiści Narodowego Banku Polskiego studzą optymizm. Z ich najnowszych prognoz wynika, że w ciągu trzech lat żywność podrożeje aż o 25 proc. Tylko w tym roku zwyżki mają sięgnąć niemal 10 proc.

Widmo wysokich cen może skłaniać do kupowania na zapas. W przypadku jakich produktundefinedw ma to sens? I jak prawidłowo przechowywać kupione towary? Wyjaśniamy.

Chłodno, ciemno i sucho, czyli jak powinno być w spiżarce

domowa spiżarnia

Dużą ilość żywności najlepiej magazynować w spiżarkach. Niestety, w budynkach wielorodzinnych niełatwo o dostęp do takich pomieszczeń. Z reguły trzeba zadowolić się magazynowaniem produktundefinedw w kuchennym kącie albo na balkonie.

W lepszej sytuacji są posiadacze domundefinedw, ktundefinedrzy nie powinni mieć większych problemundefinedw z wygospodarowaniem miejsca na magazynek.

A czym powinna się charakteryzować taka przestrzeń? Przede wszystkim, niską temperaturą, najlepiej między 7 a 15 stopni Celsjusza. Najłatwiej będzie ją uzyskać w pomieszczeniach zlokalizowanych w pundefinedłnocnej części domu, przy zewnętrznej ścianie.

Jeśli planujesz urządzić spiżarnię w pomieszczeniu innym niż piwnica, pamiętaj, by zakręcić w nim grzejniki i zasłonić okna. Intensywne promieniowanie słoneczne może przyspieszyć psucie się przetworundefinedw, owocundefinedw, warzyw, czy produktundefinedw pochodzenia zwierzęcego, np. jaj.

Spiżarnia powinna być też sucha i dobrze wentylowana. Powundefinedd jest prosty: niska temperatura sprzyja skraplaniu się pary wodnej. Powstała w ten sposundefinedb wilgoć powinna zostać odprowadzona na zewnątrz. W przeciwnym razie, w pomieszczeniu mogą się pojawić grzyby i pleśń.

Przetwory, ryże, makarony i nie tylko

domowa spiżarnia

Lista produktundefinedw, ktundefinedre możesz bez problemu magazynować w spiżarce jest długa. Przede wszystkim to żywność w słoikach i wekach, a więc dżemy, powidła, soki, kompoty, sałatki i kiszonki. Z przetworami kupionymi w sklepie jest o tyle łatwiej, że mają na opakowaniu termin ważności, ktundefinedrego trzeba przestrzegać.

Podobnie jest z produktami w puszce, a więc przecierami pomidorowymi, konserwami rybnymi i mięsnymi, fasolą, groszkiem czy kukurydzą.

Jeśli jednak w twojej spiżarni znajdują się przetwory domowej roboty, warto pamiętać, że powinno się je spożyć w ciągu roku od przygotowania. Dotyczy to zarundefinedwno dżemundefinedw, jak i kompotundefinedw czy kiszonych ogundefinedrkundefinedw.

W spiżarni bezpiecznie przechowasz rundefinedwnież produkty suche, a więc makarony, mąkę, kaszę, czy ryż. Pamiętaj jednak, by umieścić je w szczelnych, plastikowych pojemnikach. Niedomknięte słoje i puszki z produktami sypkimi to raj dla moli spożywczych.

Każdy pojemnik warto opatrzyć etykietą z datą ważności, spisaną z oryginalnego opakowania.

W spiżarce warto wygospodarować rundefinedwnież miejsce na suszone zioła. Najlepiej trzymać je w szczelnych szklanych pojemnikach, ale nie dłużej niż rok, ponieważ mogą utracić walory smakowe i odżywcze. Do wyjątkundefinedw należy kminek, ktundefinedry może być dobry do spożycia nawet przez pięć lat.

W szklanych pojemnikach warto przechowywać także suszone owoce i orzechy. Bez dostępu do powierza zachowają świeżość nawet do roku.

Warzywa i owoce wymagają szczegundefinedlnego traktowania

domowa spiżarnia

Większej ostrożności wymaga przechowywanie warzyw. Ziemniaki, cebulę czy buraki najlepiej trzymać w przewiewnych koszach albo drewnianych skrzyniach. Nie składuj ich w zamkniętych workach, bez dopływu powietrza, ponieważ szybko utracą smak i właściwości odżywcze.

Przygotowując miejsce na owoce i warzywa, warto mieć na uwadze, że nie zawsze lubią one swoje towarzystwo, np. marchewkę trzymaj z daleka od jabłek, ktundefinedre wydzielają dużo etylenu, przyspieszającego gnicie warzyw. Na ten związek chemiczny wrażliwe są także szparagi, brokuły, ogundefinedrki i sałata.

Poza jabłkami, duże ilości etylenu wydzielają m.in. gruszki, morele i brzoskwinie.

Do przechowywania owocundefinedw możesz też wykorzystać pojemniki z filtrem węglowym, ktundefinedry pochłania etylen. Produkty pozostają świeże przez dłuższy czas. Ceny takich pojemnikundefinedw zaczynają się od 100 zł.

Tu liczy się umiar

Aby domowa spiżarnia przynosiła korzyści, nie wystarczy, że będzie w niej chłodno, ciemno i sucho. Musisz też uważać, by nie przesadzić z ilością magazynowanej żywności. Robienie zapasundefinedw ma sens tylko wtedy, gdy ty i twoja rodzina będziecie w stanie spożyć zgromadzone produkty przed upływem terminu przydatności. W przeciwnym razie składowanie nie będzie taktycznym zagraniem, a najzwyklejszym marnotrawstwem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!