Irlandia zmaga się z inwazją. Wszystko przez pandemię

Pandemia sprawiła, że na ulicach i w pobliżu domów w irlandzkich miastach pojawiły się gryzonie. Dużo gryzoni


O czym przeczytasz?

Panorama Dublina

Wszyscy pamiętamy doniesienia, jakie pojawiły się w mediach w czasie pierwszego lockdownu, o zwierzętach, które pojawiły się w miastach w czasie, gdy z ulic zniknęli ludzie. Jednak pandemia sprawiła, że w skupiskach ludzkich przybyło i takich stworzeń, których widok nikogo nie cieszy.

To już plaga

Irlandczycy mają problem z gryzoniami. Jak informuje Irish Times, w mijającym roku w irlandzkich miastach pojawiło więcej szkodników. Dowodem jest fakt, że firma Rentokil, największa spośród zajmujących się zwalczaniem gryzoni,  miała w tym roku o 21 proc. więcej wezwań do usunięcia myszy czy szczurów.

Największy przyrost liczby przypadków inwazji gryzoni zanotowano w Irlandii w największych miastach. W Dublinie Rentokil był wzywany do usunięcia szkodników o 28 proc. częściej niż w ubiegłym roku, w Cork o 10 proc. Także w innych dużych miastach Irlandii wezwań do usunięcia szkodników było więcej.

Przyczyny tkwią w pandemii

Powody, dla których w tym roku Irlandia zmaga się z inwazją szkodników, wiążą się z pandemią, choć nie chodzi o to, że gryzonie ośmielone zostały przez nieobecność ludzi. Jedna z przyczyn leży w tym, że wiele restauracji zostało zamkniętych. Gryzonie zwykle żywiły się reszkami ze śmietników, ale teraz tych resztek nie ma, więc zwierzęta szukają pożywienia bliżej domów mieszkalnych.

Innym powodem inwazji szkodników był zwrot Irlandczyków ku ogrodnictwu w czasach lockdownów. Zdaniem Irish Times, efektem były porządki w ogrodach, które sprawiły, że zniknęły krzaki i zarośla, w których wcześniej gryzonie chowały się przed drapieżnikami. A skoro bezpieczne schronienia zostały zlikwidowane, to szczury i myszy ruszyły na poszukiwanie nowych kryjówek.

Czasami trzeba remontu

W nowych domach nie jest łatwo o takie kryjówki. Ale starsze budynki, zdaniem irlandzkich specjalistów, są dla gryzoni wręcz idealnym schronieniem. Dlatego to one zwykle są najbardziej dotknięte przez plagę gryzoni.

I często dla ich usunięcia konieczny jest poważniejszy remont. Choćby po to, aby uniemożliwić gryzoniom dostawanie się do domów.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować