Niewidzialne domy zachwycają w Polsce i za granicą

Budynki, które perfekcyjnie "wtapiają się" w otoczenie.


O czym przeczytasz?

Myślałeś kiedyś o tym, że fajnie by było mieć czapkę-niewidkę, którą wystarczy włożyć na głowę, by stać się niewidocznym dla otoczenia? A gdyby tak pójść o krok dalej i zamieszkać w niewidzialnym domu? Budynki, które prezentujemy poniżej - dzięki lustrzanej fasadzie - "wtapiają się" w otoczenie do tego stopnia, że możesz mieć problem z określeniem ich kształtu, a czasami nawet z ich dostrzeżeniem.

Leżący "drapacz chmur", otoczony pustynią

Obiekt, przywodzący na myśl poziomy drapacz chmur został zaprojektowany dla Chrisa Hanleya, producenta m.in. takich hitów kinowych jak „American Psycho”. Dom znajduje się w pobliżu Parku Narodowego Joshua Tree w amerykańskim stanie Kalifornia. Ma 5,5 tys. mkw. i został prawie w całości pokryty lustrem.

Dzięki szklanej fasadzie doskonale "wtapia" się w pustynne otoczenie. Hanley i jego żona Roberta wynajmują dom na różnego typu eventy i sesje zdjęciowe. W przypadku dużych imprez ceny zaczynają się od 1 tys. dolarów za godzinę. W rezydencji znajdują się trzy sypialnie, kuchnia i cztery łazienki. Atrakcją dla mieszkańców jest również pokaźnych rozmiarów basen.

Szklane, przesuwne drzwi od podłogi do sufitu, zwiększają poczucie obcowania z naturą. Nic dziwnego, że Invisible House jest ulubionym miejscem artystów i poszukiwaczy duchowych przygód.

USA

USA

Fot. airbnb.pl

Włoskie, lustrzane eldorado 

Kompleks Mirror Houses, położony na obrzeżach włoskiego miasta Bolzano, tworzą dwie rezydencje wakacyjne i odnowiona, wiejska chata, zajmowana przez właściciela całej posiadłości.  Wille zostały zaprojektowane przez znanego architekta - Petera Pichlera. Przednia fasada jednej z nich została pokryta lustrzanym szkłem, które sprawia, że budynek jest ledwo widoczny dla oka. 

W każdej z wakacyjnych rezydencji znajdują się: kuchnia, salon, łazienka i sypialnia. W ostatnim pomieszczeniu ważną rolę odgrywają duże świetliki, które zapewniają dostęp do naturalnego światła, ale i wentylację. Goście mają do dyspozycji także duży, zawnętrzy basen.

Mirror Houses

Fot. booking.com

Mirror House

Fot. Mirror Houses

Iluzja "lewitujących" drzwi i okien

Nietuzinkowa konstrukcja z poniższych zdjęć została zaprojektowana przez amerykańsko-koreańską pracownię STMPJ. "Niewidzialna stodoła" - bo tak nazwano projekt - powstała w ośrodku badawczym Uniwersytetu Kalifornijskiego w Tahoe National Forest.

Nie jest to jednak dom, a pionowa, lustrzana ściana z wnękami na drzwi i okna. Koncepcja projektantów jest swego rodzaju wizuaną sztuczką. Ściany odbijają znajdujące się w sąsiedztwie drzewa, dzięki czemu obserwatorzy mogą odnieść wrażenie, że drzwi i okna unoszą się w powietrzu.

Do stworzenia lustrzanych powierzchni użyto metalizowanej folii poliestrowej, której nie rozpoznają ludzie, ale ptaki już tak, co zapobiega ich zderzeniu z konstrukcją.

Co ciekawe, pierwotnie architekci zaprojektowali "niewidzialną stodołę" na jeden z konkursów. Choć nie zdobyli głównej nagrody, zostali wyróżnieni przez jury. Niedługo potem nawiązali kontakt z ośrodkiem Sagehen Creek Field Station, na terenie którego zrealizowali swój projekt. 

Invisible Barn

Invisible Barn

Fot. stpmj

Konstrukcja na wzór flory i fauny 

Rezydencja Los Terrenos, zaprojektowana przez meksykańską architekt - Tatianę Bilbao znajduje się w zalesionej części meksykańskiego miasta Monterrey.

Celem projektantki było stworzenie konstrukcji, która będzie "naśladowała" otaczającą ją florę i faunę.  Nieruchomość ma 480 mkw. i służy jako apartament wakacyjny. Powstała na zlecenie pewnej mieszkanki Mexico City. Jej rodzice byli właścicielami 60 działek, które podzielili między spadkobiorców. Każdy z obdarowanych mógł zbudować na swojej części dom, pod warunkiem, że zatrudni do tego architekta. 

Tatiana Bilbao słynie z tego, że pracując z klientami zawsze stara się maksymalnie zaangażować ich w ten proces. „Nie budujemy dla ludzi, ale z ludźmi" - mówi.

Los Terrenos

Los Terrenos

For. Lary Gardiner/ArchDaily

Lustrzane rezydencje z polską metką 

Lustrzane domy powstają także w Polsce. W budowie są obecnie m.in. trzy obiekty, zaprojektowane przez łódzką pracownię Reform Architekt.

Mirror House 1.0 będzie miał 350 mkw. Fasada budynku zostanie pokryta materiałem lustrzanym jedynie na parterze, stąd wrażenie jakby bryła lewitowała w powietrzu.

Mirror House 2.0 to budynek większy - 480-metrowy. Zarówno górna jak i dolna elewacja zostaną pokryte materiałem imitującym lustro. Na stronie pracowni możemy przeczytać, że zabieg ten zabieg pozwoli na równomierne odbicie otaczającej go przyrody.

Mirror House 3.0 będzie miał natomiast 320 mkw. Modernistyczna bryła o prostej konstrukcji zostanie przecięta lustrzanym boksem, fragmentaryzując dom na dwie bryły. Można będzie odnieść wrażenie jakby były to dwa osobne budynki.

Mirror House 1.0

Mirror House 2.0

Mirror House 3.0

Fot. REFORM ARCHITEKT

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement