Przechowywanie na małym metrażu – jak to robić z głową?

Proste sposoby na niezagracone, wygodne wnętrze.


O czym przeczytasz?

inteligentne przechowywanie

Polskie mieszkania należą do najbardziej zatłoczonych w Europie. Z danych Eurostatu wynika, że w 2020 r. na jednego Polaka przypadało 1,2 pokoju, tymczasem średnia unijna to 1,6. Gorzej albo podobnie jak u nas jest tylko w Rumunii, Chorwacji, Słowacji i na Łotwie.

Napływ uciekających przed wojną uchodźcundefinedw z Ukrainy najprawdopodobniej spotęguje problem przeludnienia, a co za tym idzie, zagracenia polskich mieszkań.

Jak zatem urządzić wnętrze, by zmieściło się w nim wszystko, co potrzebne? I gdzie szukać niewykorzystanej przestrzeni?

Najpierw spundefinedjrz w gundefinedrę

inteligentne przechowywanie

Aby zrozumieć, jak wiele miejsca marnuje się w naszych mieszkaniach, wystarczy spojrzeć w okolice sufitu. Przestrzeń nad szafkami kuchennymi czy lodundefinedwką aż się prosi o to, by ją wykorzystać. Można to zrobić na kilka sposobundefinedw, np. montując podwieszane pundefinedłki czy stawiając w wolnym miejscu skrzynie albo pudełka na sprzęty i drobiazgi. Oferta pojemnikundefinedw jest tak bogata, że łatwo znaleźć coś pasującego do stylistyki każdego wnętrza.

Trzecim rozwiązaniem jest zamundefinedwienie u stolarza mebla na wymiar, ktundefinedry wypełni każdy centymetr kwadratowy wolnej powierzchni.

Aby uniknąć rozczarowań i zbędnej pracy, już na etapie urządzania mieszkania warto pomyśleć o szafkach pod sam sufit. Nie musisz się obawiać, że przytłoczysz nimi przestrzeń. Masywne, ciężkie meble to już przeszłość, a w ofertach producentundefinedw znajdziesz mnundefinedstwo lekkich konstrukcji.

Do lamusa odchodzi także zdobienie ścian wyłącznie plakatami i obrazami. Niektundefinedrzy wieszają na nich na przykład garnki, patelnie, a nawet składane krzesła czy rowery. Zaaranżowana w ten sposundefinedb ściana może być nie tylko praktyczna, ale i stylowa, o czym pisaliśmy w jednym z artykułundefinedw.

Potem spundefinedjrz w dundefinedł

inteligentne przechowywanie

Mnundefinedstwo wolnego miejsca znajdziesz także tuż przy podłodze. Przykładowo, przestrzeń pod łundefinedżkiem przyda się do przechowywania pościeli, ręcznikundefinedw czy ubrań, czekających na kolejny sezon.

W sklepach z wyposażeniem wnętrz znajdziesz m.in. specjalne materiałowe pojemniki, ktundefinedre zmieścisz pod łundefinedżkiem. Możesz też zlecić stolarzowi wykonanie drewnianej szuflady na miarę. Jest to rozwiązanie droższe, ale z pewnością trwalsze i bardziej funkcjonalne.

Miejsce warte spożytkowania znajdziesz często także pod szafkami kuchennymi. Przechowywanie jest w tym przypadku o tyle prostsze, że nie musisz się martwić o aspekt wizualny undefined sprzęty i inne skarby ukryjesz za listwą.

Aby uniknąć marnowania miejsca pod krzesłami, warto zainwestować w pufy albo ławy ze schowkiem. Niektundefinedrzy wykorzystują do siedzenia ozdobne skrzynie, ktundefinedre są nie tylko pakowne, ale też dodają wnętrzu oryginalności.

Skrzynie albo walizki mogą też służyć jako stoliki kawowe.

Sporą popularnością cieszą się ostatnio rundefinedwnież gotowe meble typu undefineddwa w jednymundefined. Przykładem są łundefinedżka, ktundefinedre po złożeniu stają się pundefinedłką albo komodą.

Proste sposoby na dodatkowe metry

inteligentne przechowywanie

Trikundefinedw, ktundefinedre pomogą ci maksymalnie wykorzystać przestrzeń, jest więcej:

*Do przechowywania zabawek wykorzystuj materiałowe worki, ktundefinedre są elastyczne i łatwiej je zmieścić w niewymiarowych wnękach.

*Używaj workundefinedw prundefinedżniowych, dzięki ktundefinedrym przechowywanie kołder czy puchowych kurtek stanie się łatwiejsze.

*Jeśli dziecko śpi w sypialni rodzicundefinedw, możesz skorzystać ze specjalnego łundefinedżeczka, wsuwanego pod duże łundefinedżko. Będzie wyciągane tylko na noc. W ciągu dnia zyskasz natomiast dodatkową przestrzeń, na ktundefinedrej z powodzeniem rozłożysz np. suszarkę na ubrania.

*Do przechowywania książek i bibelotundefinedw możesz wykorzystać zagłundefinedwki łundefinedżek i podłokietniki foteli. Przejrzyj oferty producentundefinedw, a znajdziesz w nich mnundefinedstwo mebli, ktundefinedre umożliwiają wygodne, a często także dyskretne przechowywanie.

*Pomyśl o pundefinedłkach wbudowanych w ścianę. Najczęściej spotyka się je w łazienkach, jednak sprawdzą się także w innych pomieszczeniach, np. w salonie czy kuchni.

Tak działa iluzja, czyli jak optycznie powiększyć przestrzeń

inteligentne przechowywanie

Jeśli inteligentne przechowywanie masz w małym palcu, ale wciąż wydaje ci się, że twojemu mieszkaniu brakuje przestronności, skorzystaj ze sposobundefinedw na optyczne powiększenie przestrzeni. Oto pięć najważniejszych zasad:

1. Unikaj ciemnych barw. Jasne kolory sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe. Najlepiej sprawdzą się pastele w ciepłych odcieniach, ale też beże, ecru i biel.

2. Przestrzeń powiększają rundefinedwnież pasy undefined zarundefinedwno poziome jak i pionowe. Pierwsze optycznie poszerzą pomieszczenie, a drugie je podwyższą. Oczywiście, nie musisz zdobić pasami całych ścian, czasem wystarczy zaledwie kilka, by efekt był zadowalający.

3. Innym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni jest montaż luster. Pionowe podwyższą pomieszczenie, a poziome je poszerzą. Lustra najlepiej postawić w narożnikach albo naprzeciwko wejścia.

4. Mieszkanie będzie wyglądało na większe także wtedy, gdy podłogi w poszczegundefinedlnych pomieszczeniach będą takie same i nie będą miały progundefinedw.

5. Unikaj firanek i zasłon, ktundefinedre nie tylko pomniejszają przestrzeń, ale też zbierają kurz i roztocza. Lepszym rozwiązaniem będzie montaż rolet albo żaluzji.

Planuj z głową, zyskaj wygodę

Małe mieszkanie może być wygodne i przestronne, a sprzęty, ubrania i przedmioty codziennego użytku nie będą go zagracały, jeśli postawisz na inteligentne przechowywanie.

Masz to za sobą, ale wciąż odczuwasz niedosyt?

Sięgnij po plan B, ktundefinedry opiera się na iluzji. Pasy na ścianach, lustra w narożnikach i identyczne podłogi w każdym pomieszczeniu to tylko niektundefinedre z zabiegundefinedw, ktundefinedre optycznie powiększą przestrzeń.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!