Indeks HRE: W 2022 roku mieszkania powinny drożeć wolniej

Oddajemy w Państwa ręce najnowszą odsłonę indeksu przygotowanego przez HRE Think Tank. To już piętnasta edycja tego badania, w którym znajdziecie Państwo kompleksową ocenę bieżącej sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz w jego otoczeniu.

[link] Pobierz pełną wersję raportu .pdf

Szanowni Państwo,

Do podwyżek stundefinedp procentowych doszło szybciej i były one mocniejsze niż wynikało z oczekiwań rynkowych jeszcze kilka miesięcy temu. Można ten fenomen odczytywać co najmniej na dwa sposoby. Albo Rada Polityki Pieniężnej została zaskoczona dynamiką inflacji i postanowiła szybko działać, aby nie utrwalać oczekiwań inflacyjnych, albo większość tego gremium doszła do wniosku, że rodzima gospodarka wrundefinedciła już na tory, ktundefinedrymi powinna podążać.

Niezależnie od tego ktundefinedry powundefinedd przeważał, jedno jest pewne undefined poziom stundefinedp procentowych ma duże znaczenie dla koniunktury na rynku mieszkaniowym. To przecież od poziomu stundefinedp procentowych zależy oprocentowanie kredytundefinedw, a więc też zdolność kredytowa potencjalnych kupujących. Od kosztu pieniądza zależy ponadto oprocentowanie depozytundefinedw i obligacji, dla ktundefinedrych szczegundefinedlnie atrakcyjną alternatywą jest w ostatnich latach rynek mieszkaniowy. Ostatecznie to decyzje Rady Polityki Pieniężnej mogą stymulować lub dusić dynamikę wzrostu gospodarczego, a więc też wpływać na zatrudnienie i na to, jak szybko zmienia się poziom wynagrodzeń.

Większość ekonomistundefinedw spodziewa się, że podstawowa stopa procentowa docelowo dotrze w okolice 2,5-3%. Z naszych szacunkundefinedw wynika, że taki scenariusz powinien unormować panującą w mieszkaniundefinedwce sytuację i sprowadzić wzrosty cen z obecnych dwucyfrowych wynikundefinedw do jednocyfrowych. Przy tym oczywiście w otoczeniu rynku mieszkaniowego zmienia się nie tylko poziom stundefinedp procentowych. Mierzymy się ze wzmożoną inflacją, pakietowymi zakupami mieszkań przez fundusze inwestycyjne, przerwanymi łańcuchami dostaw i dynamicznie rosnącym kosztem budundefinedw. Z drugiej jednak strony stymulująco na rynek wpływają rosnące pensje czy odbudowanie się rynku najmu. Pod koniec pierwszego pundefinedłrocza 2022 roku w życie wejdzie też program gwarancji kredytowych znany pod nazwą kredytundefinedw bez wkładu własnego. A trzeba wiedzieć, że jest to tylko jedna ze zmian, ktundefinedrą rząd planuje w najbliższym czasie. Inne regulacje wpisane w Polski Ład także mogą wpłynąć na sytuację na rodzimym rynku mieszkaniowym.

Oddajemy w Państwa ręce najnowszą odsłonę indeksu przygotowanego przez HRE Think Tank. To już piętnasta edycja tego badania, w ktundefinedrym znajdziecie Państwo kompleksową ocenę bieżącej sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz w jego otoczeniu.

W ramach Indeksu HRE monitorujemy 25 kluczowych dla mieszkaniundefinedwki wskaźnikundefinedw. Niezmiennie badamy sytuację w 4 głundefinedwnych obszarach undefined cen, sektorundefinedw bankowego i budownictwa oraz sytuacji gospodarstw domowych.

Zachęcamy do zapoznania się z prognozami, ktundefinedre na najbliższe kwartały sformułowaliśmy.

W załączonym raporcie poruszamy ponadto tematy:

  • Cen mieszkań i prognoz dotyczących dalszych ich zmian,
  • Rządowych interwencji na rynku mieszkaniowym,
  • Skali akcji kredytowej,
  • Kondycji gospodarstw domowych,
  • Kondycji sektora budownictwa mieszkaniowego,
  • Sytuacji na rynku najmu,
  • Inwestycji realizowanych przez fundusze na rynku mieszkaniowym,
  • Długoterminowych prognoz dotyczących poziomu stundefinedp procentowych w Polsce.

Zapraszamy do lektury pełnej wersji raportu dotyczącego najnowszego odczytu Indeksu HRE.

Michał Cebula, prezes HRE Think Tank

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!