Inflacja nie powstrzymała Polaków przed wypoczynkiem

Pomimo rosnących cen spora część z nas nie zrezygnowała z wypoczynku podczas Bożego Ciała – tak przynajmniej sugerują dane na temat obłożenia hoteli i pensjonatów. Ceny miejsc noclegowych są o prawie 1/3 wyższe niż 2 lata temu.


O czym przeczytasz?

561 zł undefined tyle średnio przyjdzie nam zapłacić za nocleg dla dwundefinedch osundefinedb jeśli zdecydujemy się na wypoczynek podczas tegorocznego Bożego Ciała (16-19.06) - wynika z szacunkundefinedw HRE Investments opartych o dane popularnego portalu rezerwacyjnego. Są to stawki, na ktundefinedre muszą się przygotować Ci, ktundefinedrzy zwlekali z rezerwacją miejsc do ostatniej chwili, czyli rozpoczęli poszukiwania na niespełna tydzień przed długim weekendem.

Najdrożej tradycyjnie w Sopocie

Najwięcej będzie kosztować Boże Ciało spędzone w znanym, nadmorskim uzdrowisku undefined Sopocie. Za dobę w hotelu dwie osoby będą musiały zapłacić tam średnio prawie 780 zł. Taka stawka może po części wynikać z tego, że zdecydowana większość miejsc jest już dawno zarezerwowana. Na kilka dni przed czerwcowym długim weekendem na chętnych czeka już tylko nieco ponad 15% wolnych pokoi. Oferta jest już więc mocno przebrana. Niemniej nawet dziś można w Sopocie znaleźć oferty zarundefinedwno znacznie tańsze, jak i znacznie droższe od wspomnianej wyżej średniej stawki.

Z wysokimi cenami za nocleg zderzymy się także w Świnoujściu. W tej kolejnej nadmorskiej miejscowości, na kilka dni przed Bożym Ciałem, średnia stawka za dobę opiewa na prawie 640 zł (za dwie osoby).

Nieco tańsze noclegi znajdziemy w Szklarskiej Porębie, Kołobrzegu, Świeradowie-Zdroju, Karpaczu, Międzyzdrojach czy Zakopanem. W tych ośrodkach przeciętna stawka ofertowa wynosi dziś około 550 zł. Podobnie jak w Sopocie czy Świnoujściu tak i w tych miejscowościach większość miejsc jest już zarezerwowana. Na chętnych czeka już tylko od 10-20% wolnych pokoi w hotelach i pensjonatach undefined wynika z danych booking.com.

REKLAMA
Advertisement

W gronie najpopularniejszych polskich destynacji turystycznych mamy jeszcze Wisłę i Krynicę-Zdrundefinedj. W tych gundefinedrskich ośrodkach przeciętnie za nocleg dla dwundefinedch osundefinedb przyjdzie nam zapłacić około 430-460 zł za dobę.

Wysokie stawki za noclegi są związane z tym, że chętnych na czerwcowy wypoczynek podczas Bożego Ciała zdecydowanie nie brakuje. I to pomimo rosnących stawek za noclegi, wyżywienie, wszelkie atrakcje czy znacznego wzrostu kosztundefinedw transportu. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że rosnące koszty życia nie powstrzymały pundefinedki co Polakundefinedw przed chęcią odpoczynku. Na spore obłożenie w popularnych miejscowościach turystycznych wpływać może też fakt, że w odrundefinedżnieniu od lat poprzednich, możemy dziś wypoczywać bez żadnych epidemicznych ograniczeń.

I choć Boże Ciało może być udanym czasem dla hotelarzy, to już dziś alarmują oni, że perspektywy na kolejne miesiące nie wyglądają dobrze. 65% obiektundefinedw ma zarezerwowanych mniej niż 30% miejsc undefined wynika z ankiety przeprowadzonej przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego.

Drożej niż 2 lata temu

Pundefinedki co jednak we wszystkich miejscowościach, w ktundefinedrych Polacy najbardziej lubią odpoczywać, aktualne stawki za nocleg są wyraźnie wyższe niż były w roku 2020. Przeciętnie w lokalizacjach tych noclegi zdrożały o 32%. Tak przynajmniej wynika z porundefinedwnania danych na temat średnich stawek za noclegi zbieranych na kilka dni przed Bożym Ciałem w latach 2020 i 2022.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!

Advertisement