Hiszpańskie problemy Brytyjczyków. Wszystko przez Brexit

Brytyjczycy, którzy kupili nieruchomości w Hiszpanii, mają teraz spory problem. Muszą pilnie słać papiery do Madrytu, inaczej staną się gośćmi we własnych domach


O czym przeczytasz?

Hiszpański pejzaż

Hiszpania stała się jednym z ulubionych miejsc Brytyjczyków. Mieszkańcy Wysp na potęgę kupowali tam domy. Teraz pojawił się kłopot.

Tylko przez 90 dni co pół roku

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, który to serial twa już parę lat ale ostatecznie zakończy się 31 grudnia tego roku, zmieni się status Brytyjczyków w Hiszpanii. Będą oni podlegać takim zasadom, jak wszyscy przybysze do tego kraju spoza UE, a więc będą mogli przebywać w tym kraju jedynie przez maksymalnie 90 dni w każdym półrocznym (dokładnie trwającym 180 dni) okresie – informuje portal PropertyWire.

Przy czym owe okresy nie są liczone od chwili postawienia stopy na ziemi hiszpańskiej, ale od momentu przekroczenia granicy każdego z państw, należących do strefy Schengen. Jeśli więc Brytyjczyk jedzie do Hiszpanii przez Francję, to jego okres pobytu w Hiszpanii będzie krótszy o czas, jaki zajmie mu podróż w obie strony.

Bez TIE Brytyjczyk nie pomieszka w Hiszpanii

Aby uniknąć tych problemów, Brytyjczycy – i ci, którzy mają nieruchomości, i ci, którzy mieszkają w Hiszpanii - muszą wystąpić do władz hiszpańskich o specjalny dokument. Chodzi o TIE, bo tak po hiszpańsku nazywa się certyfikat rezydencji, stworzony właśnie z myślą o Brytyjczykach. Można się o niego ubiegać już od lipca tego roku, ale większość Brytyjczyków mogła o tym nie wiedzieć.

Czasu na aplikowanie o ten dokument nie ma zbyt dużo.

- Można to zrobić do 31 grudnia 2020. Jeśli ktoś tego nie zrobi, nie będzie cieszył się z takich samych przywilejów, jakie mają obywatele krajów unijnych w Hiszpanii – powiedział Keith Rule, dyrektor z firmy prawniczej Costaluz Lawyers, cytowany przez PropertyWire.

Będzie wyższy podatek

Dodatkową zachętą do ubiegania się o certyfikat rezydencji są także sprawy podatkowe. Do 31 grudnia  Brytyjczycy jako obywatele UE płacą w Hiszpanii podatek dochodowy w wysokości 19 proc. Jeśli nie uzyskają dokumentu, który pozwala na mieszkanie w tym kraju, podatek wzrośnie do 24 proc. Dodatkowo obostrzenia związane z dozwolonym okresem przebywania w Hiszpanii mogą w ogóle uniemożliwić pracę w tym kraju.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować