Gospodarka odmroziła się szybciej niż żłobki / oNieruchomościach #1

Ostatnie dni przyniosły serię bardzo dobrych danych. Budownictwo, produkcja przemysłowa, konsumpcja, import, a nawet inwestycje prywatne – te elementy mają szansę przełożyć się na szybkie nadganianie wzrostu PKB, ale niestety też na wyższą inflację.

Na rynku mieszkaniowym najmocniejszym akcentem z ostatnich dni były dane na temat tego ile mieszkań w Polsce powstaje. Rekordy padły w każdym z obszarundefinedw badanych przez GUS. Doszło do tego zarundefinedwno w przypadku prowadzonych budundefinedw, jak i ich kończenia (link). Idealnie dane te wpisują się w informacje o rekordowym popycie na kredyty undefined o czym głośno było jeszcze na początku kwietnia (link). Po prostu deweloperzy widząc napundefinedr klientundefinedw nie szczędzą sił i środkundefinedw, aby dostarczyć im mieszkania, ktundefinedrych potrzebują.

A to, że dziś mieszkania są na ustach wielu osundefinedb, nie jest tylko rodzimą specyfiką. Podobnie jest w wielu krajach świata. Ostatecznie podobnie działają też światowi krezusi. Z badania przeprowadzonego przez Knight Frank wynika, że rok temu chcieli oni przede wszystkim inwestować w biura, hotele i nieruchomości wykorzystywane w sektorze opieki zdrowotnej. Dziś na podium są już zupełnie inne nieruchomości. Prym wiodą mieszkania na wynajem, magazyny i ziemia budowlana. Gdyby tego było mało, to co czwarty krezus planuje zakup nieruchomości na własne potrzeby (link).

Jednak nie tylko w tych obszarach obserwujemy rekordy. Wraz z tym jak rosną obawy o inflację, a spada oprocentowanie lokat, posiadacze kapitału szukają sposobu na ochronę siły nabywczej oszczędności. To dlatego mieszkania cieszą się dużą popularnością, a na przykład na konta Ministra Finansundefinedw płynie szeroki strumień pieniędzy ze sprzedaży detalicznych obligacji skarbowych (link). A z czego ta inflacja ma wynikać? Napływające ostatnio dane gospodarcze zdają się sugerować, że odrodzenie gospodarcze ma być szybsze niż jeszcze niedawno można się było spodziewać.

Spundefinedjrzmy na kilka informacji. W marcu wynagrodzenia Polakundefinedw wzrosły o 8% (r/r) undefined to o prawie połowę szybciej niż prognozowano. Podobnie było z produkcją przemysłową, ktundefinedrej dynamika (18,9% r/r) zaskoczyła ekonomistundefinedw. Znacznie wzrosła też sprzedaż detaliczna (15,2% r/r) czy sprzedaż dundefinedbr inwestycyjnych. Koniunktura jest na tyle dobra, że rosną ceny produkcji przemysłowej. To szybko może się przełożyć na rosnące ceny na pundefinedłkach sklepowych (link). To zła informacja, bo już dziś bankowe lokaty czy większość obligacji skarbowych nie gwarantują ochrony siły nabywczej kapitału.

Popularność hasła mieszkanie

#oNieruchomościach to seria w ktundefinedrej raz na dwa tygodnie zbieramy najważniejsze informacje z rynku mieszkaniowego, ale też otoczenia tego sektora. Chcemy przybliżać Państwu na bieżąco rozwundefinedj wydarzeń w tym obszarze. Stosujemy formę możliwie krundefinedtką, w tekście znajdziecie Państwo odniesienia do materiałundefinedw, ktundefinedre szerzej traktują o wspomnianych zjawiskach.


W tym artykule skorzystaliśmy z takich źródeł:

  1. Główny Urząd Statystyczny Przejdź do źródła

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!