Frankowicze poczekają na pomoc Sądu Najwyższego

Sądom grozi zasypanie pozwami frankowiczów. Jednym ze sposobów na przyspieszenia orzekania mogłaby być uchwała Sądu Najwyższego, która ułatwiłaby wydawanie wyroków. Ale na tę uchwałę trzeba będzie poczekać


O czym przeczytasz?

Liczba spraw przeciw bankom szybko rośnie

Liczba pozwundefinedw, jakie do sądundefinedw składają frankowicze, rośnie dramatycznie. Na koniec września tego roku tylko przeciwko 9 największym bankom w Polsce złożono ponad 24 tys. pozwundefinedw. Jeśli wziąć pod uwagę tempo napływu spraw oraz fakt, że nie wszystkie banki muszą informować o sprawach sądowych, to na koniec roku pozwundefinedw frankowiczundefinedw może być nawet 30 tys. A przyszły rok może być jeszcze gorszy undefined zarundefinedwno dla bankundefinedw, jak i dla sądundefinedw, ktundefinedre będą musiały sobie poradzić z tą lawiną spraw.

Jest sposundefinedb na przyspieszenie orzekania

Jednym z rozwiązań, ktundefinedre pomogłoby rozładować ten nawał pozwundefinedw, jest odpowiednia uchwała Sądu Najwyższego. W jej ramach Sąd Najwyższy mundefinedgłby wskazać np., jak intepretować niektundefinedre zapisy, jakiej linii orzeczniczej się trzymać. To nieco undefinedzautomatyzowałobyundefined orzekanie, dzięki czemu wyroki w tych sprawach byłyby wydawane szybciej.

Apele o taką uchwałę Sądu Najwyższego są podnoszone od pewnego czasu. I Sąd Najwyższy nad nią pracuje. Jak powiedziała I prezes Sądu Najwyższego, Małgorzata Manowska, w wywiadzie dla portalu Prawo.pl, obecnie zbierane są informacje o problemach, jakie sądom rejonowym sprawiają takie sprawy. Ale na wynik tych prac trzeba będzie poczekać.

- Myślę jednak, że mundefinedwiąc o tzw. kredytach frankowych trzeba zdawać sobie najpierw sprawę z ogromnej złożoności tej problematyki. Mamy do czynienia z rundefinedżnymi typami umundefinedw, rundefinedżnymi typami klauzul abuzywnych, ktundefinedre w tych umowach się znalazły. Złożoność ta sprawia, że bardzo trudno jest sformułować właściwe zagadnienia prawne tak, aby ich rozstrzygnięcie realnie pomagało sądom w rozstrzyganiu sporundefinedw frankowych, nie powodując jednocześnie jeszcze większego zamieszania undefined powiedziała Małgorzata Manowska w rozmowie z portalem Prawo.pl.

Rzecznik Finansowy rundefinedwnież chce stanowiska

O stanowisko w sprawie kredytundefinedw undefinedfrankowychundefined wystąpił także Rzecznik Finansowy. Ale w tym przypadku chodzi dokładnie o jeden problem, jaki pojawił się przy orzeczeniach sądundefinedw undefined o to, jaki tryb rozliczeń między bankiem a frankowiczem powinien obowiązywać już po unieważnieniu umowy kredytu.

Obecnie sądy wybierają jedną z dwundefinedch metod undefined albo decydują, że każda ze stron musi niezależnie od drugiej oddać kwoty otrzymaną w skutek działania unieważnionej umowy, albo zwrotu musi dokonać ta strona, ktundefinedra otrzymała więcej niż się jej należało, przy czym zwrot jest ograniczony oczywiście do tej nadwyżki. Rzecznik Finansowy preferuje pierwszą metodę undefined a więc bank oddaje klientowi środki a potem, niezależnie od tego, co wypłacił, stara się odzyskać swoje pieniądze.

W tej sprawie jednak rundefinedwnież trzeba będzie poczekać na decyzję Sądu Najwyższego.

- Zdaję sobie sprawę z oczekiwań w tym względzie, jednak nie zamierzam podjąć decyzji, ktundefinedra okaże się potem bardziej komplikować niż upraszczać sytuację. Proszę mi wierzyć, to nie jest to kwestia niechęci lub opieszałości, ale świadomość powagi sytuacji. Tym niemniej wydaje mi się, że wkrundefinedtce sformułowanie stosownych pytań stanie się możliwe undefined powiedziała I prezes Sądu Najwyższego portalowi Prawo.pl.

Sprawę mogą rozwiązać nie tylko sądy

Małgorzata Manowska dodała także, że jej zdaniem sądy mogą nie zapewnić optymalnego rozwiązania. I że dobrze byłoby, gdyby wykorzystywano także inne, pozasądowe metody rozwiązywania problemu kredytundefinedw indeksowanych do franka szwajcarskiego.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!