Mieszkania zdrożały w czasie epidemii. I to sporo

Mieszkania w II kwartale 2020 roku zdrożały o blisko 11 proc. w stosunku do II kwartału 2019 roku – poinformował GUS. Najszybciej rosły ceny na rynku wtórnym


O czym przeczytasz?

Mieszkania w Polsce nadal idą w górę

Wybuch epidemii oraz wprowadzony na wiosnę lockdown tylko lekko spowolniły wzrosty cen mieszkań w Polsce. Według danych GUS, cena metra poszła w górę.

Dwucyfrowy wzrost

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, w II kwartale 2020 r. mieszkania ogółem zdrożały o 10,9 proc. w stosunku do II kwartału 2019 r. To kolejna instytucja, która informuje o wzroście cen mieszkań w II kwartale 2020 r. Wcześniej podobne dane opublikował NBP.

Według GUS, ten spory wzrost był napędzany przede wszystkim przez rynek wtórny. Tam bowiem mieszkania w II kwartale 2020 r. zdrożały aż o 15,4 proc. w stosunku do II kwartału 2019 r. Tym samym ceny na rynku wtórnym kontynuowały trend widoczny już od początku 2016 roku, odkąd tempo ich wzrostu przekroczyło tempo wzrostu cen na rynku pierwotnym.

Nowe mieszkania drożały w znacznie wolniejszym tempie. Wg GUS, ich wzrost w II kwartale tego roku wyniósł 5,3 proc. w stosunku do II kwartału 2019 r.

Koronawirus nie uderzył w rynek

Co ciekawe, nie widać wpływu epidemii także wtedy, gdy spojrzymy na tempo wzrostu w stosunku do I kwartału 2020 r. Wg GUS, ceny na rynku w II kwartale były wyższe o 2 proc. w stosunku do I kwartału. I znowu – podwyżki napędzane były przez rynek wtórny, gdzie ceny – licząc kwartał do kwartału – poszły w górę o 3,2 proc. Na rynku pierwotnym ten wzrost był wielokrotnie mniejszy, wyniósł bowiem tylko 0,4 proc.

Wzrost cen rozlał się na Polskę

Z danych GUS wynika, że wzrost cen widać było we wszystkich województwach. Najwolniej – licząc  do II kwartału 2019 roku – drożały mieszkania w woj. małopolskim (wzrost o 7,6 proc.) oraz wielkopolskim i pomorskim (wzrost o 8 proc.). Najszybciej ceny szły do góry w województwie śląskim (wzrost o 16,2 proc.) i świętokrzyskim (wzrost o 14,6 proc.).

Świętokrzyskie znalazło się także w czołówce regionów pod względem  wzrostu w stosunku kwartalnym – ceny w II kwartale w tym województwie były aż o 5,8 proc. wyższe niż w I kwartale 2020 r. Ale rekordzistą pod tym względem okazało się województwo opolskie – tam ceny podskoczyły w trzy miesiące aż o 7,3 proc.

Za to w ciągu II kwartału ceny nieznacznie spadły tylko w woj. lubuskim (o 0,3 proc.) i mazowieckim (o 0,2 proc.).

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat