Dziś wręczenie nagród Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej. Pierwszy raz zwyciężył taki obiekt

Ceremonia wręczenia nagród Mies van der Rohe Award 2022 odbędzie się dzisiaj w Barcelonie. Laureat został doceniony za niezwykłą jakość przestrzeni, w której można się uczyć, tańczyć lub po prostu być razem.


O czym przeczytasz?

Budynek Town House w Londynie /fot. Ed Reeve

Pierwszy budynek uniwersytecki z nagrodą Mies Award

W tym roku laureatem został Town House, ktundefinedry znajduje się na terenie kampusu Kingston University w Londynie. Jest pierwszym budynkiem uniwersyteckim wyrundefinedżnionym tą prestiżową nagrodą. W ocenie jury ma to pokazać, jak ważne i potrzebne są wysokiej jakości projekty dla szkolnictwa publicznego. W ubiegłym roku za ten sam projekt Shelley McNamara i Yvonne Farrell, założycielki pracowni, otrzymały rundefinedwnież nagrodę RIBA Stirling Prize.

Nagroda specjalna dla kooperatywy mieszkaniowej

Specjalną nagrodę dla młodych architektundefinedw przyznano hiszpańskiej pracowni Lacol. Pracujący tam architekci zaprojektowali budynek kooperatywy mieszkaniowej La Borda w Barcelonie. Udało im się zbudować system bazujący na rozwiązaniach zrundefinedwnoważonych pod względem społecznym, ekologicznym i ekonomicznym. Wpływ na ostateczny kształt budynku mieli sami mieszkańcy. By ograniczyć zapotrzebowanie na energię, postanowili na przykład zmniejszyć metraż mieszkań i zrezygnować z parkingundefinedw podziemnych.

La Borda /fot. instagram.com/bordacoop/

Zwycięzcundefinedw wyłonili wybitni architekci

Zwycięzcundefinedw nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury wspundefinedłczesnej (Mies van der Rohe Award) ogłoszono 26 kwietnia w Centrum Sztuk Pięknych Bozar w Brukseli. W gronie jurorundefinedw znaleźli się uznani architekci, tacy jak: Tatiana Bilbao, Francesca Ferguson, Mia Hundefinedgg, Triin Ojari, Georg Pendl, Spiros Pengas i Marcel Smets. Nagroda ta przyznawana jest co dwa lata i ma wartość 60 tys. euro.

Rok 2015 należał do Polski

W 2022 roku do finału nie dostał się żaden polski projekt. Jednak nasza architektura została już doceniona w tej rywalizacji. W 2015 roku głundefinedwną nagrodę w konkursie Mies van der Rohe Award zdobyła Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Wyjątkowo o byciu w Domu - Zuzanna Ziomecka i Jacek Santorski

Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej rozmowy redaktor naczelnej mieszkanie.pl, Zuzanny Ziomeckiej z Partnerem zarządzającym ds. integralności biznesu HRE Investments, Jackiem Santorskim. Na podstawie modelu Billa George'a, profesora z Harvardu opowiadają o etapach życia i pojawiających się w nim wzlotach i upadkach, a następnie odnoszą to do etapów bycia w Domu. Na pewno każdy z Państwa odnajdzie w tym modelu część siebie i swojego życia.

Advertisement