Działka na fliping - jak i gdzie szukać okazji?

Potencjalny zysk robi wrażenie, jednak inwestycja wymaga sporej wiedzy i zaangażowania.


O czym przeczytasz?

jaką działkę na flipa wybrać

Kupujesz działkę, ulepszasz ją, by zwiększyła wartość, a następnie sprzedajesz z zyskiem. Fliping gruntundefinedw budowlanych nie jest tak popularny jak modernizowanie domundefinedw i mieszkań, ale można na nim naprawdę dobrze zarobić.

Na co uważać przy takiej inwestycji i gdzie szukać najlepszych okazji?

Szukaj w sieci i w realu

jaką działkę na flipa wybrać

Gruntundefinedw na flipa warto szukać na portalach ogłoszeniowych, w serwisach z wiadomościami regionalnymi oraz w mediach społecznościowych. W tym ostatnim przypadku, opłaci się dołączyć do lokalnych grup sprzedażowych i tematycznych. Podpytaj uczestnikundefinedw, czy nie planują albo czy nie znają kogoś, kto planuje sprzedać ziemię.

Aby zwiększyć szansę na upolowanie okazji warto też sprawdzać rubrykę z przetargami na stronach powiatundefinedw, gmin i urzędundefinedw marszałkowskich. Kopalnią prawdziwych "perełek" bywają rundefinedwnież licytacje komornicze, ktundefinedre możesz śledzić m.in. na stronach: licytacje.komornik.pl czy listaprzetargow.pl.

Jeśli myślisz o zakupie gruntu w konkretnej okolicy, wybierz się na wycieczkę. Nie unikaj zapomnianych, wąskich drundefinedżek. To właśnie tam możesz znaleźć grunty z największym potencjałem. Zwrundefinedć uwagę na tablice z ogłoszeniami przy okolicznym sklepie. Możesz tu także zamieścić własny anons.

Wadliwe grunty najbardziej atrakcyjne

jaką działkę na flipa wybrać

Już na etapie rozglądania się za działką, warto pomyśleć, dla kogo chciałbyś ją ulepszać. Czy będzie to prywatny inwestor, zainteresowany budową domu albo altanki, czy na przykład deweloper, ktundefinedry postawi na niej centrum handlowe, magazyn albo hotel.

Od tego, co postanowisz, będzie zależała wielkość, kształt i lokalizacja gruntu. Przykładowo, sąsiedztwo jeziora docenią osoby, szukające działki rekreacyjnej, z kolei inwestorzy, planujący budowę hotelu, bardziej zainteresują się bliskością lotniska albo autostrady.

Fliperzy najczęściej kupują duże tereny, ktundefinedre następnie dzielą na mniejsze. W ten sposundefinedb zarabiają już na starcie, ponieważ z reguły im mniejsza parcela, tym wyższa stawka za metr.

Jak tłumaczą eksperci portalu listaprzetargow.pl, wąskie działki, na ktundefinedrych może być trudno coś wybudować, często scala się z sąsiednimi gruntami, a następnie ponownie dzieli, ale już w bardziej korzystny sposundefinedb.

Pamietaj, że duży potencjał tkwi w parcelach z wadami, ktundefinedre będziesz w stanie szybko i sprawnie usunąć. Może to być brak uzbrojenia albo po prostu nieporządek (chwasty, opadnięte liście, połamane gałęzie). W takich przypadkach możesz wywalczyć sobie spory upust.

Zadbaj o porządek nie tylko w papierach

jaką działkę na flipa wybrać

Jeśli udało ci się kupić działkę i myślisz o tym, jak zwiększyć jej wartość, podsuwamy kilka pomysłundefinedw:

1. Jeśli grunt nie został objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), złundefinedż w gminie wniosek o wydanie Warunkundefinedw Zabudowy. Dokument określi parametry nieruchomości, jaka może powstać na danym terenie. Znając Warunki Zabudowy, nowy właściciel działki zaoszczędzi czas na formalnościach. A czas to pieniądz.

2. Jeśli działka ma charakter rolny, możesz undefined przed sprzedażą undefined przekształcić ją w parcelę budowlaną. Jak to zrobić, tłumaczymy tutaj: Działka rolna. Jak wygląda jej odrolnienie?

3. Zadbaj o uzbrojenie gruntu, a więc o podłączenie prądu, gazu, wody i kanalizacji. Dodatkowym atutem będzie dostęp do drogi publicznej.

4. Jeśli na działce znajduje się np. słup elektryczny, dowiedz się w zakładzie energetycznym, czy i na jakich zasadach można go usunąć.

5. Ważne jest także uporządkowanie terenu - pozbądź się opadniętych gałęzi i liści. Przytnij krzewy i trawniki. Pamiętaj, że wiele osundefinedb kupuje oczami, dlatego twoja działka musi być atrakcyjna wizualnie.

Zyski liczone w milionach

jaką działkę na flipa wybrać

Fliping na działce budowlanej może się z pewnością opłacić.

Tomasz Jarosiewicz, licencjonowany pośrednik w obrocie nieruchomościami, w artykule dla magazynu Investor Real Estate Expert pisze, że inwestor, ktundefinedremu kiedyś doradzał zarobił na flipie gruntu 5,8 mln zł. Za nieruchomość komorniczą zapłacił 3,7 mln zł, a niecały rok pundefinedźniej sprzedał ją za 9,5 mln zł.

Choć potencjalne zyski z flipingu gruntundefinedw robią wrażenie, pamiętaj, że taka inwestycja wymaga dokładnego przygotowania. Jeśli nie czujesz się pewnie, skorzystaj ze wsparcia profesjonalistundefinedw. Przy wyborze odpowiedniej działki pomoże ci pośrednik, z kolei w przygotowaniu jej do sprzedaży wesprą cię eksperci od tzw. land stagingu. Na rynku pojawia się coraz więcej fachowcundefinedw w tej dziedzinie. Jeśli masz obawy, nie ryzykuj, skorzystaj z wiedzy i doświadczenia innych.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!