Drukowane domy okażą się receptą na wysokie ceny nieruchomości w Kalifornii?

W Kalifornii domy są bardzo drogie i powstaje ich zbyt mało w stosunku do potrzeb. Pojawiła się firma, która zaproponowała, że potrzebne domy wydrukuje


O czym przeczytasz?

Projekt firmy Mighty Builders

W amerykańskiej Kalifornii narasta kryzys mieszkaniowy. Mieszkania są drogie, bo kosztują przeciętnie 500 tys. dolarów (ponad 1,87 mln zł), a domy jeszcze droższe, ich ceny bowiem sięgają 600 tys. dolarów (ponad 2,25 mln zł). Na dodatek powstaje ich za mało – rocznie buduje się mniej niż 80 tys. domów, podczas gdy powinni powstawać o 100 tys. więcej.

Domy drukowane zamiast budowanych

Firma Mighty Buildings ogłosiła, że ma pomysł na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego w Kalifornii. Tym rozwiązaniem ma być drukowanie domów zamiast tradycyjnego ich budowania – informuje Fox Business.

Powstała w 2017 roku firma tworzy domy z wydrukowanych na wielkich drukarkach 3D prefabrykatów. Te dowożone są na miejsce budowy i tam składane. W rezultacie budynek powstały w tej technologii jest tańszy o 40 proc. niż porównywalne domy w tradycyjnej technologii (oczywiście, według amerykańskich standardów), a czas budowy jest o połowę krótszy.

Zaczęli od minidomków

Projekty, które obecnie Mighty Building ma w ofercie, to niewielkie domki, zwłaszcza jak na amerykańskie standardy. Ich powierzchnia to ok. 32 metry kwadratowe, choć możliwe jest także zestawienie dwóch takich budyneczków. Ale Sam Ruben, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju, twierdzi, że to dopiero początek.

- Już rozpoczęliśmy współpracę z firmami budowlanymi i projektantami nad domem jednorodzinnym, a w przyszłym roku chcemy z deweloperami zająć się projektem budynku z wieloma mieszkaniami – powiedział Ruben, cytowany przez Fox Business.

Budowlańcom to się może nie spodobać

Firma twierdzi, że jej celem jest obniżenie czasu pracy, potrzebnego do postawienia budynku mieszkalnego. To się może nie spodobać pracownikom firm budowlanych w Kalifornii. Z szacunków wynika, że obecnie koszty pracy przy standardowym budynku mieszkalnym stanowią ok. 40 proc. całości kosztów. W efekcie zarobki pracowników firm budowlanych, którzy należą do związków zawodowych, w okolicy San Francisco są o ok. 45-60 proc. wyższe niż przeciętnie w kraju.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować