Drukowane domy okażą się receptą na wysokie ceny nieruchomości w Kalifornii?

W Kalifornii domy są bardzo drogie i powstaje ich zbyt mało w stosunku do potrzeb. Pojawiła się firma, która zaproponowała, że potrzebne domy wydrukuje


O czym przeczytasz?

Projekt firmy Mighty Builders

W amerykańskiej Kalifornii narasta kryzys mieszkaniowy. Mieszkania są drogie, bo kosztują przeciętnie 500 tys. dolarundefinedw (ponad 1,87 mln zł), a domy jeszcze droższe, ich ceny bowiem sięgają 600 tys. dolarundefinedw (ponad 2,25 mln zł). Na dodatek powstaje ich za mało undefined rocznie buduje się mniej niż 80 tys. domundefinedw, podczas gdy powinni powstawać o 100 tys. więcej.

Domy drukowane zamiast budowanych

Firma Mighty Buildings ogłosiła, że ma pomysł na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego w Kalifornii. Tym rozwiązaniem ma być drukowanie domundefinedw zamiast tradycyjnego ich budowania undefined informuje Fox Business.

Powstała w 2017 roku firma tworzy domy z wydrukowanych na wielkich drukarkach 3D prefabrykatundefinedw. Te dowożone są na miejsce budowy i tam składane. W rezultacie budynek powstały w tej technologii jest tańszy o 40 proc. niż porundefinedwnywalne domy w tradycyjnej technologii (oczywiście, według amerykańskich standardundefinedw), a czas budowy jest o połowę krundefinedtszy.

Zaczęli od minidomkundefinedw

Projekty, ktundefinedre obecnie Mighty Building ma w ofercie, to niewielkie domki, zwłaszcza jak na amerykańskie standardy. Ich powierzchnia to ok. 32 metry kwadratowe, choć możliwe jest także zestawienie dwundefinedch takich budyneczkundefinedw. Ale Sam Ruben, dyrektor ds. zrundefinedwnoważonego rozwoju, twierdzi, że to dopiero początek.

- Już rozpoczęliśmy wspundefinedłpracę z firmami budowlanymi i projektantami nad domem jednorodzinnym, a w przyszłym roku chcemy z deweloperami zająć się projektem budynku z wieloma mieszkaniami undefined powiedział Ruben, cytowany przez Fox Business.

Budowlańcom to się może nie spodobać

Firma twierdzi, że jej celem jest obniżenie czasu pracy, potrzebnego do postawienia budynku mieszkalnego. To się może nie spodobać pracownikom firm budowlanych w Kalifornii. Z szacunkundefinedw wynika, że obecnie koszty pracy przy standardowym budynku mieszkalnym stanowią ok. 40 proc. całości kosztundefinedw. W efekcie zarobki pracownikundefinedw firm budowlanych, ktundefinedrzy należą do związkundefinedw zawodowych, w okolicy San Francisco są o ok. 45-60 proc. wyższe niż przeciętnie w kraju.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!