Daj drugie życie starym meblom

Przydadzą się: farba, pędzel i odrobina fantazji.


O czym przeczytasz?

Chyba każdy z nas miał w domu taki mebel, ktundefinedry - choć zużyty i do niczego niepasujący - miał w sobie "to coś". I pojawiał się dylemat - oddać komuś? Niekoniecznie. Wystawić na śmietnik? Odpada. A może po prostu dać mu drugie życie? Jak się okazuje, wybierając tę trzecią opcję wcale nie potrzeba wiele - czasami wystarczy położyć kolor. Jeśli chciałbyś podjąć wyzwanie, mamy dla Ciebie 10 wskazundefinedwek, "przeplatanych" zdjęciami - naszych zdaniem - najciekawszych instagramowych metamorfoz. Ktundefinedrą z nich oceniasz najwyżej?

Będzie się kurzyło

Zanim zaczniesz malować, czeka Cię przygoda ze szlifowaniem, dzięki ktundefinedremu wygładzisz powierzchnie, a zarazem usuniesz z nich zabrudzenia oraz resztki farby czy lakieru. Szlifowanie najlepiej wykonać szlifierką, jeśli jednak nie masz takiego sprzętu, nie pozostaje Ci nic innego, jak sięgnąć po gruboziarnisty papier ścierny.

Bez względu na to, ktundefinedre rozwiązanie wybierzesz, nie unikniesz kurzu i pyłu. Dlatego zanim weźmiesz się za pracę, koniecznie pokryj wszystkie inne meble i przedmioty użytku codziennego folią. Idealnym rozwiązaniem byłoby przeprowadzenie szlifowania na zewnątrz, np. na podwundefinedrku czy w ogrundefineddku.

odnowione wnętrza

Fot. @anniesloanhome

Malowanie potrzebuje przestrzeni

Jeśli mowa o pracy na zewnątrz, to opłaci się ona nie tylko ze względu na to, że będziesz miał mniej sprzątania. Korzyścią jest także to, że zapewnisz sobie dostęp do większej przestrzeni, ktundefinedra okaże się nieoceniona, gdy będziesz musiał lawirować między pomalowanymi przedmiotami, a puszkami z farbą.

Musisz się też liczyć się z tym, że Twoje malowanie może potrwać dłużej niż pierwotnie planowałeś, a to oznacza komplikacje logistyczne. Dlatego, jeśli nie masz wyboru i musisz malować w pomieszczeniu, postaraj się schować albo powynosić możliwie najwięcej rzeczy, tak, by zorganizować sobie maksimum wolnego miejsca.

Pamiętaj, że malowanie może się okazać niezłą gimnastyką - w końcu nierzadko zmusza do stawania na palcach, kucania, klęczenia. Dlatego zaopatrz się w takie akcesoria jak np. nakolanniki ochronne. Przy okazji, możesz też zainwestować na nałokietniki - dotknąć świeżą farbę łokciem jest naprawdę łatwo.

komoda

Fot. @pink_pinecone

Warstwa ochronna, czyli swoiste must-have

Malowałeś w jednym kącie pomieszczenia, a kropla farby znalazła się kilka metrundefinedw dalej? I to na rogu kanapy, albo przywieszonym na krześle płaszczu? Znasz to? Podobnie jak przy szlifowaniu - także podczas malowania - nie ma zmiłuj - wszystko co się tylko da, musisz pokryć folią. Nawet, jeśli planujesz pomalować tylko niewielkie krzesło - nie ryzykuj. Zmycie/spranie farby nie zawsze jest proste.

komoda

Fot. @nestforless

Rozłundefinedż to na części pierwsze

Jeśli to możliwe, zanim rozpoczniesz nakładanie koloru, rozłundefinedż meble na części. Płaskie powierzchnie są łatwiejsze do rundefinedwnomiernego malowania i możesz mieć pewność, że dotrzesz do każdego kąta i każdej szczeliny. Pamiętaj, oklej taśmą obszary, ktundefinedrych nie chcesz pomalować. To zadanie mało satysfakcjonujące, ale jakże przydatne. Nawet najsprawniejszym i najbardziej pracyzyjnym malarzom zdarza się wyjechać poza linię.

komoda

Fot. @anniesloanhome

Nie idź na skrundefinedty!

Zdarza Ci się wykonywać zadania "na skrundefinedty", ponieważ nie możesz się już doczekać finalnego efektu? To normalne, jednak prawdą jest, że udane malowanie zależy od starannego przygotowania. Uzbrundefinedj się w cierpliwość - zanim zaczniesz eksperymentować z kolorem, połundefinedż tzw. grunt/primer. To produkt, ktundefinedry sprawdzi się przede wszystkim w przypadku mebli z drewna. Oferta rynkowa jest dosyć bogata - poszukaj i wybierz podkład, ktundefinedry - poza tym że "utrzyma" farbę - zapobiegnie też jej łuszczeniu czy "bombelkowaniu".

szafka nocna

Fot. @happyretrofurniture

Obliczenia zapobiegają marnotrawieniu

Patrzysz na krzesło i zastanawiasz się, ile czasu zajmie Ci policzenie powierzchni, ktundefinedrą trzeba pomalować? Wcale nie tak dużo. Wystarczy usiąść i na spokojnie wszystko wymierzyć, zapisać, pomnożyć. Gdy otrzymasz wynik, warto go podwoić, zakładając, że malowanie trzeba będzie powtundefinedrzyć.

W ten sposundefinedb wybierzesz odpowiednią pojemność farby. To ważne undefined jeśli kupisz za dużo, to, czego nie wykorzystasz, najpewniej się zmarnuje, ponieważ farba rundefinedwnież ma termin przydatności. Niektundefinedre produkty, już kilka tygodni po otwarciu zaczynają zmieniać barwę albo konsystencję.

kolorowa komoda

Fot. @happyretrofurniture

Zrundefinedb porządny research

Akrylowa, ftalowa, kredowa, a może renowacyjna? Jest wiele rodzajundefinedw farb, ktundefinedre możesz wykorzystać do pomalowania swoich mebli. Nawet jeśli mają ten sam odcień, położone na meblu dadzą zupełnie inny efekt. Eksperci portalu meblobranie.pl, twierdzą, że jeśli np. szukamy eleganckiej i nietypowej opcji na pomalowanie starych mebli na biało, powinniśmy zastanowić się nad farbą kredową. W ostatnich latach cieszy się ona dużą popularnością ze względu na stylowe, matowe wykończenie. Jest też bardzo łatwa w nakładaniu.

retro meble

Fot. @happyretrofurniture

Mieszaj i odnajduj swoje barwy

Na sklepowej pundefinedłce nie widzisz takiego koloru farby, jaki najbardziej pasowałby do Twojego mebla? Zapytaj sprzedawcę! Choć nie wszyscy o tym wiedzą, mieszanie farb to już standard, ktundefinedry pozwala pozyskać wymarzony odcień, z dokładnością do 99 proc.

wanna

Fot. @anniesloanhome

Efekt końcowy może zaskoczyć

Wybundefinedr koloru farby to nie do końca bułka z masłem. Bez względu na to ile prundefinedbnikundefinedw obejrzysz, tego, jak będzie wyglądał Twundefinedj kolor nie dowiesz się, dopundefinedki nie skończysz. Wiele zależy od tego, czy pomieszczenie jest ciemne czy też jasne, a nawet od rodzaju umeblowania. Może się zdarzyć, że np. duża szafa przysłania okno, przez co kolor wygląda na dużo ciemniejszy niż się tego spodziewałeś.

kolorowe krzesła

Fot. @lastressillas

Nie taka groszowa sprawa

Farba i wałek/pędzel to podstawowe, ale niejedyne akcesoria, potrzebne do malowania. Przydadzą się także ściereczki czyszczące i wymienione już wcześniej: taśma malarska, papier ścierny i folia. Warto zaopatrzyć się także w zapasowe wałki/pędzle. W ten sposundefinedb koszt naszej metamorfozy rośnie, jednak satysfakcja z własnego dzieła jest nieoceniona. Poza tym, samodzielne malowanie oznacza, że możesz całkowicie spersonalizować swundefinedj mebel i dostosować go do swoich potrzeb.

Komoda

Fot. @conscious_cubby

Metamorfozy bez malowania

Na koniec podzielę się z Tobą dwoma instagramowymi znaleziskami. Choć w ich przypadku do odnowy niewykorzystano farby, efekt robi wrażenie.

stundefinedł-kufer

Fot. @house_of_wildfanga

stary telewizor

Fot. @vintageinteriorxx

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!