Zakup i utrzymanie mieszkania bardziej uciążliwe dla portfela

Sierpień 2020 r. przyniósł lekki wzrost cen ofertowych mieszkań z drugiej ręki. Podrożało też ich utrzymanie. Spadły natomiast ceny żywności.


O czym przeczytasz?

Ceny ofertowe używanych mieszkań wzrosłyW ostatnim miesiącu wakacji ceny ofertowe używanych mieszkań wzrosły w większości miast wojewódzkich, jednak był to wzrost niewielki i wyniósł średnio 0,7 proc. w porównaniu z lipcem 2020 r. – podaje SonarHome.pl. 

Zwyżkę o ponad 1 proc. zanotowano tylko w Krakowie i LublinieWśród analizowanych miast znalazły się także takie, w których ceny nieco spadły – o 0,2 proc. - dotyczy to Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry.  

- Patrząc na rynki z perspektywy ostatnich trzech miesięcy, w Katowicach i Lublinie cena ofertowa wzrosła o około 2 proc. W pozostałych miastach zmiany były już mniejsze, dlatego możemy przyjąć, że wakacje nie przyniosły większych zmian po stronie podażowej – mówi Barbara Bugaj, główny analityk rynku nieruchomości w SonarHome.pl. 

Ceny poszły w górę 

W sierpniu 2020 r. 1 mkw. mieszkania z drugiej ręki w Warszawie kosztował średnio 11 tys. zł. W przypadku Krakowa i Gdańska było to 9,3 tys. zł, we Wrocławiu – 8,1 tys. zł, a w Poznaniu – 7,5 tys. zł. Najniższe ceny ofertowe zanotowano w Gorzowie Wielkopolskim (około 4,6 tys. zł za 1 mkw.)Zielonej Górze (około 5 tys. zł za 1 mkw.) i Kielcach (5,5 tys. zł za 1 mkw.). 

- Porównując tegoroczne wakacje do tych z 2019 r. można zauważyć spadek średniego tempa wzrostu cen ofertowych w miastach. W 2019 r. na pięciu największych rynkach wynosiło ono około 2 proc. – porównując sierpień do czerwca - natomiast w 2020 r., wakacyjny wzrost wyniósł 1,2 proc. Choć oczekiwania konsumentów na spadki cen mieszkań są obecnie dość duże, to możliwości negocjacyjne do tej pory nie bardzo się zmieniły i wynoszą około 5 proc. Oznacza to, że tylko wyraźny spadek popytu w przyszłych miesiącach mógłby wpłynąć na zmianę cen mieszkań w IV kwartale 2020 r. – twierdzi Barbara Bugaj.  

Zdrożały nie tylko metry 

Co ciekawe, w sierpniu 2020 r. bardziej niż metry, zdrożały koszty utrzymania mieszkań. Jak podaje GUS, o 1,3 proc. w porównaniu z lipcem wzrosły np. koszty wywozu śmieci. Względem tego samego okresu ubiegłego roku zwyżka wyniosła ponad połowę. Podrożało także zaopatrywanie w wodę, usługi kanalizacyjnych i energia, choć w przypadku tej ostatniej zwyżka wyniosła tylko o 0,1 w porównaniu do poprzedniego miesiąca.  

- Dochodzimy do pewnego absurdu. Nasze ceny zbliżają się bądź przekraczają ceny w zachodnich stolicach. Przy czym średnie zarobki gospodarstw domowych w Polsce dalej odbiegają od średniej w starej Europie. Warto byłoby pokusić się o audyt i swego rodzaju kontrolę, zarówno warunków, przepisów w przetargach i dodatkowych wymagań nałożonych przez samorządy, jak i wyceny samych firm, które później wygrywają konkursy na świadczenie usług odbioru i zagospodarowania odpadami – twierdzi Mariusz Łubiński, prezes firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami. 

Jego zdaniem, efektem „rewolucji śmieciowej” miała być ekologia i pozostawienie dzięki segregacji stawek na względnie rynkowych poziomach. 

- Tymczasem mamy sytuację zupełnie odwrotną – segregacja jest coraz bardziej rygorystyczna, a ceny szybują dalej ku górze  mówi Mariusz Łubiński. 

Żywność potaniała   

Z ostatnich danych GUS wynika jednak, że w sierpniu – o 1,2 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem - spadły ceny żywnościO 1,5 proc. potaniała mąka, o 4,6 proc. - warzywa, o 4,2 proc. – owoce, a o 4 proc. – drób. Spadki odnotowano także w przypadku mięsa wieprzowego (o 1,5 proc.), jaj (0,3 proc.), tłuszczów zwierzęcych (0,5 proc.) i cukru (o 0,8 proc.). 

- Warto zauważyć, że taka kombinacja taniejących produktów przynosi wyraźną ulgę portfelom uboższych gospodarstw domowych. Nie można tego samego powiedzieć o cenach paliw, które wraz z rosnącą globalnie aktywnością ekonomiczną wracają powoli do swoich przedpandemicznych poziomów. W porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrost wyniósł w tym przypadku 3,3 proc. – mówi Sonia Buchholtz, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome