Drewno zdaje egzamin

Wielopoziomowe domy drewniane nie są łatwopalne, jednak przepisy przeciwpożarowe, dotyczące takich konstrukcji wymagają doprecyzowania – to główny wniosek z eksperymentu, przeprowadzonego w podwarszawskich Pionkach


O czym przeczytasz?

Drewno undefined stabilny materiał w budownictwieDrewno wykorzystuje się w budownictwie od najdawniejszych czasundefinedw. Choć w XVIII i XIX w. - w okresie angielskiej rewolucji przemysłowej - jego znaczenie nieco zmalało, obecnie wraca do łask jako budulec trwały i solidny. Także w Polsce wznoszeniem domundefinedw drewnianych coraz częściej interesują nie tylko prywatni inwestorzy - ktundefinedrzy na forach internetowych i w mediach społecznościowych prowadzą żywe dyskusje, dzieląc się doświadczeniami i wskazundefinedwkami undefined ale też deweloperzy.

- Drewno to obecnie jedna z najbardziej stabilnych i bezpiecznych alternatyw dla takich materiałundefinedw jak beton. To naturalny, odnawialny surowiec, ktundefinedry po odpowiedniej obrundefinedbce technologicznej, pozwala na wznoszenie wielokondygnacyjnych budynkundefinedw. Obiekty drewniane są ekologiczne, a sam proces budowy jest znacznie szybszy. Dlatego technologia coraz mocniej rozwija się na świecie i w Polsce. W przyszłym roku chcemy ruszyć z budową pierwszych wielokondygnacyjnych osiedli undefined mundefinedwi Tomasz Szlązak, prezes Polskich Domundefinedw Drewnianych.

Drewniane domy poddano testowi

Eksperci przekonują jednak - aby umożliwić branży płynny rozwundefinedj, potrzebne są nowe przepisy przeciwpożarowe dla budynkundefinedw o konstrukcji drewnianej. Chodzi przede wszystkim o zapisy, ktundefinedre uregulowałyby wymagania odnośnie stopni: palności wyrobundefinedw budowlanych i rozprzestrzeniania ognia przez elementy z drewna.

Właśnie w tym celu Instytut Techniki Budowlanej i Państwowa Straż Pożarna wspundefinedlnie z firmą Unihouse i Grupą Saint-Gobain zdecydowały się na wielki tekst. Poddano mu wielokondygnacyjny dom o powierzchni 110 mkw. o szkielecie drewnianym, ktundefinedry na potrzeby eksperymentu powstał w podwarszawskich Pionkach.

W dwukondygnacyjnym budynku wydzielono pięć pokoi, dwie łazienki i korytarz. Obiekt został wyposażony w rury, kable, kanały wentylacyjne i gniazdka elektryczne, typowe dla zamieszkanego budynku.

- Celem projektu było dostarczenie - oczekiwanych m.in. przez Państwową Straż Pożarną - doświadczalnie potwierdzonych dowodundefinedw zachowania się tego typu konstrukcji w pożarze. Nie tylko według norm badawczych na standardowych prundefinedbkach, ale rundefinedwnież w skali rzeczywistej undefined wyjaśnia dr Paweł Sulik z Instytutu Techniki Budowlanej.

Eksperyment podzielono na trzy etapy. Pierwszy był symulacją pożaru w małym pomieszczeniu, przy założeniu, że sam ulegnie on zagaszeniu. W drugim przypadku pożar miał większą moc, a celem testu była ocena zachowania się ścian konstrukcyjnych i osłonowych obiektu oraz jego dachu. Scenariusz trzeci dotyczył pożaru o dużej mocy w największym pomieszczeniu. W tym przypadku skoncentrowano się na zachowaniu stropundefinedw i ścian budynku, a także możliwości prowadzenia akcji ratowniczej.

- Maksymalna temperatura w pomieszczeniu, w ktundefinedrym rozwijał się pożar wynosiła 1160 st. Celsjusza, natomiast w pomieszczeniu znajdującym się powyżej, na podłodze panowała temperatura pokojowa undefined 23 stopnie Celsjusza. Dzisiejszy eksperyment w pełni potwierdził tezę, że wielopoziomowe, szkieletowe budynki drewniane są bezpieczne pożarowo undefined mundefinedwi dr Paweł Sulik.

Surowiec się sprawdził, ale trzeba poprawić przepisy

Dom z drewna zdał egzamin, jednak autorzy projektu nie mają wątpliwości - bezpieczeństwo pożarowe wymaga pilnego doprecyzowania.

- Widzimy potrzebę dostosowania polskich przepisundefinedw prawa związanego z branżą budowlaną, aby rozwijać opisywany typ budownictwa w naszym kraju. Jest to zgodne też z tendencją, ktundefinedrą obserwujemy na całym świecie. Z naszego punktu widzenia, bardzo ważne jest bezpieczeństwo strażakundefinedw, ktundefinedrzy potencjalnie braliby udział w akcjach ratowniczych w tego typu budynkach undefined tłumaczy Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendy Wojewundefineddzkiej PSP w Warszawie.

Zdaniem inż. Marty Nazarczuk z firmy Unihouse, w obiektach o szkielecie drewnianym można zadbać o ochronę przeciwogniową na wysokim poziomie i sprawić, że będą rundefinedwnie odporne pod tym względem, co murowane.

- Zdajemy sobie jednak sprawę, że zmiana myślenia o budynkach drewnianych wymaga uświadomienia wielu osundefinedb, zaczynając od inwestorundefinedw, projektantundefinedw, inspektorundefinedw nadzoru i samych wykonawcundefinedw, Potrzeba też dostosowania przepisundefinedw do stanu obecnej wiedzy technicznej undefined mundefinedwi Marta Nazarczuk.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!