Domy wciąż kuszą Polaków

Ci, którzy nie chcą budować na własną rękę, mogą skorzystać z coraz bardziej atrakcyjnej oferty gotowych domów. Jest w czym wybierać.


O czym przeczytasz?

osiedle domundefinedw jednorodzinnych

Pandemia COVID-19 i związane z nią ograniczenia w przemieszczaniu się spowodowały, że zaczęliśmy bardziej doceniać dużą przestrzeń i dostęp do zieleni. To m.in. dlatego wielu Polakundefinedw zdecydowało się na budowę domu undefined według wstępnych danych GUS w 2020 r. rozpoczęto 90,3 tys. takich inwestycji, czyli praktycznie tyle samo, co rok wcześniej. Biorąc pod uwagę obawy o przyszłość, jakie towarzyszyły nam niemal w całym minionym roku, a także utrudnienia w pracy urzędundefinedw, wydających pozwolenia na budowę - ponad 90 tys. uruchomionych projektundefinedw to bardzo dobry wynik.

Poza tym, jak się okazuje, nie wszyscy chcą budować na własną rękę - o rosnącym zainteresowaniu zakupem gotowych domundefinedw mundefinedwią także deweloperzy, ktundefinedrzy undefined w odpowiedzi na coraz większe oczekiwania klientundefinedw undefined mają dla nich coraz ciekawsze propozycje.

Czasem lepiej zbudować dom niż kupić mieszkanie

Z ankiety, przeprowadzonej przez agencję Metrohouse wynika, że Polacy coraz częściej rozważają zamianę mieszkania na dom. Taki trend zaobserwowało ponad 40 proc. ankietowanych pośrednikundefinedw. Jednocześnie, 35 proc. z nich potwierdziło, że coraz więcej osundefinedb decyduje się zbudować dom zamiast kupić mieszkanie.

Tak twierdzi m.in. Alina Melosik, kierownik biura Metrohouse w Poznaniu.

- Ograniczenia wielkomiejskie, kwarantanny i zamknięcie w mieszkaniach spowodowane pandemią, skierowały zainteresowanie klientundefinedw na rynek działek, domundefinedw, segmentundefinedw - zwłaszcza z ogrundefineddkami - i pobudziły w dużym stopniu jednorodzinny i szeregowy rynek pierwotny undefined mundefinedwi Alina Melosik.

Zabudowa szeregowa to połączenie kilku, a nawet kilkunastu domundefinedw w segmenty. Poszczegundefinedlne budynki są złączone ścianami bocznymi. Na froncie znajdują się wejścia do
domundefinedw, a często także garaże. Z tyłu budynkundefinedw wydzielono natomiast ogrundefineddki.

- Szeregowiec to często dobra alternatywa dla tych, ktundefinedrzy marzą o własnym domu, ale nie mają wystarczających funduszy na zakup gruntu i samodzielną budowę. Takie budownictwo z sukcesami rywalizuje z segmentem dużych mieszkań. Przy poszukiwaniach trzy- lub czteropokojowego lokalu zapewne znajdziemy wiele ofert szeregowcundefinedw, ktundefinedre kuszą znacznie większą powierzchnią, czy możliwością korzystania z niewielkiego ogrundefineddka albo garażu. A wszystko to w zbliżonej cenie do poszukiwanego mieszkania. Wybundefinedr bywa więc trudny - mundefinedwi Karolina Wasilewska-Buraczyk z Metrohouse.

Domy w zabudowie szeregowej powstały m.in. na warszawskim osiedlu Villa de Charme, ktundefinedre lada moment zostanie oddane do użytku.

Inwestycja obejmuje 52 budynki czteropoziomowe (podziemny, parter i dwa piętra) o powierzchni 152-161 mkw. Do każdego z nich będą przynależały: taras z ogrundefineddkiem i dwa miejsca parkingowe w garażu podziemnym. Deweloper zapewnia, że osiedle będzie obfitowało w zieleń undefined posadzone zostaną liczne drzewa, krzewy, trawy ozdobne, zaś na ścianach budynkundefinedw zostaną zamontowane siatki pod roślinność pnącą.

Drewniany dom modułowy w trzy tygodnie

Ci, ktundefinedrym szczegolnie zależy na ekologii mogą zdecydować się na dom drewniany. Takie budynki ma w ofercie m.in. firma J.W. Construction.

- Rozpoczęliśmy produkcję domundefinedw energooszczędnych w technologii prefabrykacji drewnianej. Są praktycznie pasywne energetycznie. Do ogrzania domu i potrzebnej wody oraz do wentylacji potrzeba rocznie zaledwie 22 kWh na 1 mkw. Po zastosowaniu paneli fotowoltaicznych można sprzedawać nadwyżki prądu. Domy kosztują tyle, co tradycyjne. Oprundefinedcz ekologicznego wyposażenia zastosowaliśmy w nich wentylację mechaniczną z rekuperacją, dzięki czemu - niezależnie od warunkundefinedw atmosferycznych - mieszkańcy oddychają przefiltrowanym powietrzem. Na podwarszawskim osiedlu Villa Campina, w pobliżu Puszczy Kampinoskiej docelowo postawimy 175 domundefinedw
ekologicznych i energooszczędnych o nazwie "Wiktoria". W tym roku uruchamiamy też sprzedaż domundefinedw undefinedna wynosundefined, co oznacza, że klienci będą mogli stawiać je na swoich działkach.
Montaż takiego domu trwa zaledwie trzy tygodnie, niezależnie od warunkundefinedw atmosferycznych - mundefinedwi w sondzie, przeprowadzonej przez serwis Dompress.pl - Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction.

Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2021 r. do sprzedaży wejdą natomiast dwa osiedla domundefinedw - w Łodzi i Choroszczy (woj. podlaskie) - firmy Polskie Domy Drewniane (PDD). Zostały zaprojektowane z wykorzystaniem materiałundefinedw ekologicznych. Konstrukcja budynkundefinedw jest drewniana, a ściany wykonano w technologii panelowej i wypełniono wełną mineralną. W domach zastosowano też wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Inwestycja w Łodzi obejmie 11 kameralnych budynkundefinedw jednorodzinnych z ogrodami. Mieszkańcundefinedw będą mieli do wyłącznej dyspozycji także teren zielony, służący jako miejsce do odpoczynku, rekreacji, uprawiania sportu, organizacji rodzinnych piknikundefinedw, czy osiedlowych spotkań.

Osiedle w Choroszczy powstanie z kolei z dala od miejskiego gwaru. Deweloper wybuduje tu 20 domundefinedw jednorodzinnych.

Drewno atrakcyjne, ale słabo poznane

Choć zainteresowanie budownictwem drewnianym rośnie, Polakom wciąż brakuje wiedzy na jego temat.

Jak wynika z raportu Ministerstwa Środowiska, pierwsze trzy rzeczy, jakie kojarzą się z budynkiem drewnianym to: dom gundefinedralski (74 proc.), letniskowy (67 proc.) oraz wiejski (57 proc.). Niewielu z nas wie też, że można budować całoroczne domy jednorodzinne (14 proc. wskazań) oraz budynki wielorodzinne (2 proc.). Ponadto, aż 84 proc. Polakundefinedw twierdzi, że dom drewniany jest łatwopalny, 70 proc. uznaje go za narażony na szkodniki, a 55 proc. podważa jego trwałość.

Deweloperzy zwracają też uwagę na to, że ubezpieczenie budynku drewnianego jest droższe niż betonowiego. Według przedstawicieli firmy PDD zdarza się, że rundefinedżnica sięga 75 proc.

- Firmy ubezpieczeniowe ostrożnie podchodzą do szacowania ryzyka. W większości wyżej wyceniają ubezpieczenie domu drewnianego niż betonowego. Natomiast - zgodnie z najnowszymi danymi - budownictwo drewniane jest tak samo bezpieczne, jak betonowe. Wydaje się zatem konieczne stworzenie nowej kategorii ubezpieczeń, ktundefinedra obejmie nowoczesne budownictwo drewniane. Na razie jest to niewielki wycinek rynku budowlanego, bo zaledwie około 1 proc., ale biorąc pod uwagę potencjał tego segmentu oraz jego rozwundefinedj na świecie, ten odsetek będzie rundefinedsł. Naszym celem jest zwiększenie udziału budownictwa drewnianego w Polsce do nawet 20 proc. w 2040 r. undefined mundefinedwi Andrzej Schleser, członek zarządu Polskich Domundefinedw Drewnianych.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!