Domy w USA drożeją najszybciej od dekad

Pandemia i będące jej skutkiem zmiany w trybie, w jakim Amerykanie pracują, oraz rekordowo niskie stopy procentowe napędzają popyt na domy


O czym przeczytasz?

Rekordowe wzrosty cen domundefinedw

Takiego tempa wzrostu cen domundefinedw w USA jeszcze nie było.

Ceny podskoczyły o kilkanaście procent

Jak informuje serwis BNN Bloomberg, w IV kwartale ubiegłego roku przeciętna cena domu jednorodzinnego w USA wyniosła 315 tys. dolarundefinedw, czyli nieco ponad 1,16 mln zł. W porundefinedwnaniu z analogicznym okresem roku 2019 oznacza to wzrost o prawie 15 proc. Takiego tempa wzrostu cen domundefinedw nie notowano od 1990 roku. Nawet w rekordowym dla rynku nieruchomości roku 2005 domy drożały wolniej.

Powody, dla ktundefinedrego ceny tak silnie rosną, są dwa undefined znaczne poszerzenie możliwości świadczenia pracy z domu, co jest efektem pandemii, oraz rekordowo niskie stopy procentowe, dzięki ktundefinedrym kredyty są tanie jak nigdy wcześniej. W rezultacie nawet wysokie bezrobocie i spore kłopoty wielu Amerykanundefinedw z utrzymaniem domu ze względu na problemy finansowe nie miały wpływu na gigantyczny popyt na domy jednorodzinne.

Najszybciej drożeją domy na pundefinedłnocny wschodzie

Największe wzrosty cen odnotowano na pundefinedłnocnym wschodzie USA. W hrabstwie Fairfield w stanie Connecticut, ceny domundefinedw wzrosły o blisko 40 proc. undefined informuje BNN Bloomberg.

Ten wzrost jest napędzany przez osoby, ktundefinedre wynoszą się z wielkich miast, takich jak Nowy Jork, w rejony, gdzie domy są tańsze. W efekcie na lokalnych rynkach zaczyna brakować nieruchomości do kupienia, co mocno podnosi ich ceny.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!