Domy w USA drożeją najszybciej od dekad

Pandemia i będące jej skutkiem zmiany w trybie, w jakim Amerykanie pracują, oraz rekordowo niskie stopy procentowe napędzają popyt na domy


O czym przeczytasz?

Rekordowe wzrosty cen domów

Takiego tempa wzrostu cen domów w USA jeszcze nie było.

Ceny podskoczyły o kilkanaście procent

Jak informuje serwis BNN Bloomberg, w IV kwartale ubiegłego roku przeciętna cena domu jednorodzinnego w USA wyniosła 315 tys. dolarów, czyli nieco ponad 1,16 mln zł. W porównaniu z analogicznym okresem roku 2019 oznacza to wzrost o prawie 15 proc. Takiego tempa wzrostu cen domów nie notowano od 1990 roku. Nawet w rekordowym dla rynku nieruchomości roku 2005 domy drożały wolniej.

Powody, dla którego ceny tak silnie rosną, są dwa – znaczne poszerzenie możliwości świadczenia pracy z domu, co jest efektem pandemii, oraz rekordowo niskie stopy procentowe, dzięki którym kredyty są tanie jak nigdy wcześniej. W rezultacie nawet wysokie bezrobocie i spore kłopoty wielu Amerykanów z utrzymaniem domu ze względu na problemy finansowe nie miały wpływu na gigantyczny popyt na domy jednorodzinne.

Najszybciej drożeją domy na północny wschodzie

Największe wzrosty cen odnotowano na północnym wschodzie USA. W hrabstwie Fairfield w stanie Connecticut, ceny domów wzrosły o blisko 40 proc. – informuje BNN Bloomberg.

Ten wzrost jest napędzany przez osoby, które wynoszą się z wielkich miast, takich jak Nowy Jork, w rejony, gdzie domy są tańsze. W efekcie na lokalnych rynkach zaczyna brakować nieruchomości do kupienia, co mocno podnosi ich ceny.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować