Domy pełne sekretów

Ich wnętrza skrywają niezwykłe tajemnice. Sprawdź jakie.


O czym przeczytasz?

Skromny szeregowiec i dwupiętrowe organy katedralne

Dom z organami

Fot. Daily Mail Online

Z zewnątrz – najzwyklejszy szeregowiec, położony przy jednej z ulic w angielskim mieście Bristol. Wnętrza mogą jednak zaskoczyć - są tu np. świecąca w ciemności łazienka czy niezwykle stylowy, wyłożony boazerią salon z elektrycznym kominkiem. Ale to nie one robią największe wrażenie, a stare, wysokie na dwa piętra organy katedralne. 

Mechanizm, opowiadający za pracę instrumentu znajduje się w jednej z czterech sypialni.

Dom należał do trzech pokoleń tej samej rodziny, jego wartość to pół miliona funtów. Budynek wymaga gruntownej modernizacji.

Dom z organami

Dom z organami

Fot. Daily Mail Online

Starożytna spuścizna po zmarłym wujku

Dom artysty

Fot. Daily Star

W tym - z pozoru - zwykłym domu w wiosce Oxton, niedaleko Liverpoolu mieszkał niegdyś człowiek niezwykły. Ron Gittin wyróżniał się ubiorem, taletem artysycznym i introwertyzem - goście w jego domu stanowili rzadkość.

We wrześniu 2019 r., na miesiąc przed swoimi 80. urodzinami, Ron zmarł. Niedługo po jego śmierci, posiadłość wujka odwiedziła jego siostrzenica - Jan Williams, która odkryła niezwykłe malowidła, inspirowane starożytnym Rzymem, Grecją i Egiptem na ścianach, podłogach i sufitach. Ron zbudował też: gigantyczne kominki w kształcie lwa i byka, papierowy model egipskiej królowej Kleopatry i kartonowe, rzymskie zbroje.

Jan była zdeterminowana, by uratować prace swojego wuja i sprawić, by inspirowały innych. Wraz z partnerem - Chrisem Teasdale zaapelowali do społeczeństwa o wsparcie, dzięki któremu mogliby sfinansować odbudowę domu Rona. W tych planach wsparł ich Jarvis Cocker z zespołu muzycznego "Pulp", który został patronem projektu „Ron's Place”. 

Mieszkańcy Oxton wspominają Rona jako człowieka, słynącego z dziwacznego ubioru - na ulicy widywano go ubranego w kostiumy wojskowe. Często pchał staroświecki wózek, wypełniony workami z cementem, którego używał do budowy swoich kominków.

Dom artysty

Dom artysty

Dom artysty

Fot. Daily Star

Podziemny skarb za 1,24 mln funtów 

Bunkier

Fot. Daily Star

To, co kryje się za tymi niepozornymi drzwiczkami może szokować. To złożony z czterech mieszkań - podziemny bunkier, który jest w sprzedaży za 1,24 miliona funtów. Nieruchomość znajduje się w Paradise Valley w amerykańskim stanie Montana.

Oferuje nie tylko schronienie, ale i całkiem niezłą rozrywkę - jedno z mieszkań zostało wyposażone w "piłkarzyki: i stół bilardowy. Poza tym, każdy z lokali ma sypialnię, kuchnię i łazienkę oraz własną piwnicę do przechowywania żywności i innych niezbędnych rzeczy.

Obiekt powstał jako schron przeciwatomowy. Trzy mieszkania mają po około 230 mkw., a czwarte jest większe. Co ciekawe, w bunkrze działają: ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja.

Bunkier

Bunkier

Fot. Daily Star

Zaskakujące wnętrza starego kościoła

Kościół

Fot. Daily Star

Ta dawna walijska świątynia z wieżą została przekształcona w willę z salą kinową, pokojem muzycznym, siłownią i sauną. Nieruchomość należy obecnie do byłego gracza rugby - Xaviera Rusha i została wystawiona na sprzedaż za 950 tys. funtów. 

Budynek ma trzy sypialnie, a na dachu wieży - taras z widokiem na miasto Penarth.

Zachowano tu także wiele oryginalnych elementów kościoła - odsłonięte dębowe kratownice i belki czy sklepiony sufit. Uwagę zwracają również kontrastujące z białymi ścianami witraże oraz - zakończone łukami - sufity, okna i dachy. Wszystkie te elementy łączą się z nowoczesnością, której przykładami są kuchenne blaty marki Corian czy błyszczące, białe meble. Kościół w środku

Kościół w środku

Kościół w środku

Fot. Daily Star

Wielka strefa szampana w willi, którą można wylosować 

Szampan

Fot. Mirror Online

W tej londyńskiej rezydencji znajdują się trzy sypialnie, salon, jadalnia i siłownia, ale tym, co przede wszystkim zwraca uwagę jest "pokój szampana", pełen butelek trunku marki Moet. Wnętrza budynku zostały utrzymane w jasnej kolorystyce i wyposażone w nowoczesne sprzęty. Wzrok przykuwają zwłaszcza schody w głównej sypialni, prowadzące do niesamowitej łazienki z ogromną, wolnostojącą wanną i kabiną prysznicową.

Wartość domu szacuje się na 3 mln funtów. Obecnie został on przeznaczony na loterię, z której zysk zostanie przekazany fundacji British Heart Foundation, wspierającej osoby z chorobami serca i układu krążenia. 

Losy można kupować do 26 marca 2021 r. Zainteresowani muszą mieć ukończone 18 lat i mieszkać w Wielkiej Brytanii.

Szampan

Szampan

Fot. Mirror Online

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat