Domy bąbelkowe - co to takiego?

Te najdroższe kosztują krocie i skrywają w swoich wnętrzach mnóstwo atrakcji. Najtańsze postawisz za kilka tysięcy złotych.


O czym przeczytasz?

Australijskie domy-bombki czekają na nabywcę

Dom bąbelkowy w Australii

Fot. wonderfulengineering.com

Myślałeś kiedyś o tym, że fajnie byłoby mieszkać inaczej niż wszyscy, tak totalnie nietypowo? Za około 4,3 miliona złotych możesz spełnić swoje marzenie. W australijskim mieście Ipswich wystawiono właśnie na sprzedaż niezwykły dom bąbelkowy - z 20 pokojami, rozmieszczonymi w jedenastu nachodzących na siebie kopułach.

Właścicielem, a zarazem pomysłodawcą i architektem nieruchomości jest Graham Birchall, który mieszka w niej od 36 lat.

Budowa bąbelkowej posiadłości trwała 10 lat. Konstrukcję wykonano z ponad 350 tys. opasek drucianych, które pokryto cienką warstwą cementu.

Pod kopułami kryje się naprawdę sporo atrakcji. Są tu m.in. pokój multimedialny, bar sportowy, biblioteka i pole do gry w golfa.

wnętrze domu bąbelkowego

Fot. wonderfulengineering.com

Mieszkańcy mają do dyspozycji również piwniczkę na wino, przestronny taras, a nawet wewnętrzną fontannę, która działa również jako system klimatyzacji budynku. 

biblioteka

Fot. Mirror Online

Nieruchomość jest położona na działce o powierzchni 0,5 ha, nad brzegiem rzeki. Przynależy do niej garaż na cztery samochody.

Bąbelkowy pałac do wynajęcia na eventy

bąbelkowy pałac

Fot. Amuse.vice.com

Jak się okazuje, historia domów bąbelkowych jest dłuższa. W 1975 r. w Cannes we Francji powstał pałac z okrągłych kapsuł, znany jako Palais Bulles. Budynek został zaprojektowany przez węgierskiego wizjonera - Anttiego Lovaga.

Co ciekawe, Lovag nienawidził linii prostych i uważał je za „agresję przeciwko naturze”, stąd jego fascynacja okrągłymi i opływowymi kształtami. 

Palais Bulles został pierwotnie zbudowany dla bogatego francuskiego przemysłowca Pierre'a Bernarda. Po jego śmierci w 1991 r. dom kupił znany projektant mody - Pierre Cardin, który - choć kochał tę posiadłość i nieustannie się nią fascynował - nigdy nie zamieszkał w niej na stałe.

Bąbelkowy pałac

Fot. Amuse.vice.com

W 2016 r. zakończono pięcioletnią renowację kompleksu. Rok później został on wystawiony na sprzedaż z ceną wywoławczą 350 mln Euro, jednak nie znalazł nabywcy.  Pierre Cardin zmarł w 2020 r. Od tamtej pory pałac można wynajmować na prywane uroczystości. Cena jest jednak zawrotna i wynosi 33,2 tys. dolarów za dobę.

Palais Bulles ma 13 tys. mkw., 29 pokoi, 11 łazienek oraz 10 sypialni, z których każda została udekorowana przez innego, znanego artystę. Na terenie posesji znajdują się także: amfiteatr na 500 miejsc siedzących oraz baseny i wodospady.

Nadmuchiwany namiot w kształcie bańki kupisz za około 2,6 tys. zł

dmuchany dom

Fot. AliExpress

Co ciekawe, by posiadać swój przytulny, bąbelkowy domek na chwile relaksu, nie potrzeba fortuny. Na Amazonie albo AliExpress znajdziesz nadmuchiwane namioty kopułowe, które możesz urządzić wedle własnego uznania (np. tak jak na powyższym zdjęciu). Za granicą takie bąbelkowe kapsuły rozkłada się najczęściej w ogrodach albo na kempingach.

Ceny zaczynają się od 670 dolarów amerykańskich (około 2,6 tys. zł).

Możesz też skorzystać z oferty okągłych obiektów wypoczynkowych, o których pisaliśmy jakiś czas temu:

Glamping czyli relaks pod kopułą. CZYTAJ >>

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome