Dom za granicą za 1 Euro - niebywała okazja czy ryzykowna transakcja? Eksperci odpowiadają.

Kolejne włoskie miasto wystawiło na sprzedaż około 450 nieruchomości w cenie kawałka pizzy.


O czym przeczytasz?

Sycylia

Dom za bezcen na gorącej włoskiej wyspie bez wątpienia kusi...

Nie tak dawno temu pisaliśmy o tym, że włoskie miasto Troina wyprzedaje nieruchomości w cenie 1 Euro za sztukę. Później, z takim samym pomysłem wyszło miasteczko Mussomeli, a teraz przyszła kolej na Castiglione di Sicilia, położone na zboczach wulkanu Etna, w pobliżu pełnej atrakcji turystycznych Taorminy i plaż wschodniego wybrzeża Sycylii.

Na sprzedaż wystawiono tu własnie około 900 opuszczonych domów, z których mniej więcej połowa jest w ruinie i zostanie sprzedana za symboliczne 1 Euro. Ceny nieruchomości w nieco lepszym stanie oszacowano natomiast na 4-5 tys. Euro za sztukę.

W przypadku dużego zainteresowania tym samym domem, przeprowadzona zostanie aukcja.

Co ważne, nabywca nieruchomości zobowiązuje się do jej zmodernizowania w ciągu trzech lat. Musi też wykupić w banku polisę ubezpieczeniową o wartości 4 tys. Euro. 

- Kosztowałaby ona nowego właściciela 100 Euro rocznie, co wydaje się sprawiedliwszym rozwiązaniem niż depozyt - mówi Antonino Camarda, burmistrz Castiglione di Sicilia.

Wspomniany przez niego depozyt stosowały inne włoskie miasta, np. Troina, gdzie kupujący mogli otrzymać dodatkowe 22 tys. Euro granatu na modernizację, jednak rozpoczynając remont musieli wpłacić około 5 tys. Euro, które zostaną im zwrócone po zakończeniu przebudowy.

Sycylia

... ale kij ma zawsze dwa końce 

Poza przepysznym jedzeniem, niesamowitymi widokami i masą atrakcji wokół, do posiadania domu na Sycylii zachęcają także kwestie ekonomiczne - podatki są tu znacznie niższe w porównaniu z resztą Włoch. Nabywcy nieruchomości mogą również skorzystać z rządowego programu „Superbonus”, który przewiduje ulgi podatkowe w wysokości 110 proc. na modernizacje, sprzyjające ekologii. 

Jest jednak druga strona medalu. Zdaniem Andrzeja Prajsnara, eksperta portalu RynekPierwotny.pl, oferty sprzedaży domów za 1 Euro trzeba traktować z rezerwą.

- Cena nieruchomości mieszkaniowej zawsze w pewnym stopniu odzwierciedla jej stan. Dobry przykład stanowi właśnie propozycja miasta Castiglione di Sicilia, które za 1 Euro sprzedaje tylko domy znajdujące się w fatalnym stanie. Za nieco lepiej utrzymane domostwa w Castiglione di Sicilia trzeba natomiast zapłacić co najmniej 4-5 tys. Euro. To nadal jest niska cena, ale już nie tak atrakcyjna - mówi Andrzej Prajsnar. 

Jego zdaniem, warto pamiętać, że mówimy o miasteczku, którego liczba mieszkańców w ciągu stu lat spadła z 14 tys. do około 3 tys.

- Znalezienie dobrej i ciekawej pracy w takiej okolicy raczej będzie stanowiło spory problem. Prawdopodobnie słabo prezentuje się też lokalna oferta handlowa oraz kulturalna. Pod znakiem zapytania jest również bezpieczeństwo we włoskich miejscowościach, gdzie znajduje się dużo pustostanów - mówi Andrzej Prajsnar. 

Ostrożność zaleca także Aleksander Skirmuntt, audytor działu sprzedaży w firmie Maxon Nieruchomości.

- Wyznaję zasadę, że nie należy inwestować w terenie, którego się nie zna - gdybym miał coś kupować na Sycylii, to najpierw bym tam parę razy pojechał. Poza tym, jeśli obiekty są pod nadzorem konserwatora, to remont i renowacja - według jego wytycznych - mogą być bardzo kosztowne. Sam poznałem kiedyś inwestora, który miał nieruchomości na całym świecie. Powiedział mi: "wiesz, jak chcę tam sam pojechać, to jest zajęte, a jak dostaję rozliczenie miesiąca, to okazuje się, że przez resztę dni było puste" - mówi Aleksander Skirmuntt.

Jesteś gotowy zainwestować, ale brakuje Ci wiedzy? Możesz liczyć na wsparcie

Ci, którzy chcieliby kupić sycylijski dom za bezcen, ale brakuje im wiedzy, mogą skorzystać z oferty firm, specjalizujących się w takich transakcjach. Działają one także w Polsce i oferują kompleksowe wsparcie przy zakupie domu we Włoszech - pomagają w znalezieniu notariusza, złożeniu oferty zakupu, tłumaczeniu dokumentów, pozyskaniu kredytu hipotecznego i interpretacji kwestii podatkowych.

Umożliwiają też potencjalnym nabywcom obejrzenie domu na odległość – wysyłają na miejsce osoby, które nagrywają filmy, przedstawiające nieruchomość z zewnątrz i od środka.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement