Dom w 2 tygodnie. Wystarczy go wydrukować w 3D

Dwupiętrowy dom wydrukowany w 3D trafił do Księgi Rekordów Guinessa jako największa tego typu budowla. Znajduje się w Al Warsan, przemysłowej dzielnicy Dubaju. Ma powierzchnię 640 metrów kwadratowych. Podobnych budynków powstaje coraz więcej.


O czym przeczytasz?

Zalety domu 3 D

Budowa była nie tylko szybka (budynek powstał w dwa tygodnie), ale i ekologiczna. Wygenerowała o 60 proc. mniej odpadundefinedw niż podczas pracy tradycyjnym systemem. Dubaj, jak większość dużych miast ma potrzebę rozbudowy.

Władze chcą, aby do 2030 r. co czwarty budynek powstający w Dubaju był stawiany z użyciem druku 3D. Ma to nie tylko obniżyć koszty budowy, ale i zredukować liczbę potrzebnych pracownikundefinedw, np. murarzy.

Coraz więcej chętnych na drukowane domy

Na całym świecie mnożą się nowe projekty. Elize Lutz i Harrie Dekkers, emerytowani sprzedawcy z Amsterdamu, w ubiegłym roku zamieszkali w takim domu. Otrzymali elektroniczny klucz undefined aplikację umożliwiającą otwieranie drzwi do ich dwupokojowego domku za naciśnięciem przycisku. Był to pierwszy tego typu dom dopuszczony do użytku przez władze lokalne i faktycznie zamieszkiwany przez ludzi, ktundefinedrzy płacą czynsz.

Podobny dom powstał w Danii. Ma powierzchnię zaledwie 37 mkw. Jak podaje amerykański Business Insider, jego budowa trwała tylko 5 tygodni. Odpowiedzialny był za nią startup 3DCP Group, ktundefinedry chce rozwijać tę technologię.

Dom z drukarki 3D, Holandia / Fot: The Guardian

Jak powstaje taki budynek?

Druk 3D w budownictwie polega na wykorzystaniu wielkiego automatycznego ramienia z dyszą. Dozuje ona specjalnie opracowany materiał o konsystencji przypominającej bitą śmietanę. Jest undefineddrukowanyundefined zgodnie z projektem architekta. Tworzy warstwę po warstwie, aby postała ściana o odpowiedniej wytrzymałości.

(R)ewolucja w branży budowlanej

Mimo że ta metoda wciąż nie jest jeszcze powszechnie stosowana, to druk 3D postrzegany jest przez wielu przedstawicieli branży budowlanej jako sposundefinedb na obniżenie kosztundefinedw i ograniczenie szkundefinedd dla środowiska.

Budownictwo 3D może odmienić branżę budowlaną. Z pewnością jednak szybko nie zdominuje budownictwa tradycyjnego. Choć wszystko wskazuje na to, że takie budynki są naprawdę wytrzymałe, wielu inwestorundefinedw podchodzi do nich sceptycznie. Przede wszystkim ze względu na brak pewności, jak długo takie domy przetwają i jaki będzie ich stan za choćby kilkanaście lat.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!