Dom obrotowy - mega-udogodnienie czy fanaberia?

Ostatnio sporo mówiło się o bośniackim innowatorze-samouku, który postawił budynek, obracający się o 360 stopni. Okazuje się, że takich zadziwiających projektów jest na świecie więcej.


O czym przeczytasz?

Wyobrażasz sobie, że rano ze swojego okna w salonie widzisz np. las, a wieczorem - podwundefinedrko? Magia? Nic podobnego. Niektundefinedrzy doświadczają takich zmian na co dzień. Wszystko za sprawą domundefinedw obrotowych. Jak wyglądają i ile kosztują? Wyjaśniamy.

Zaskakująca koncepcja 72-letniego Bośniaka

Vojin-Kusic

Fot. Reuters

W ostatnim czasie w mediach pojawiła się informacja o emerytowanym Bośniaku - Vojinie Kusicu, ktundefinedry wybudował dom, obracający się wokundefinedł własnej osi. Sam zainteresowany w rozmowie z Reutersem przyznał, że miał dosyć narzekania żony, znudzonej dotychczasowym widokiem z okna. Nowa nieruchomość małżeństwa znajduje sie nieopodal bośniackiego miasteczka Srbac i obraca się wokundefinedł 7-metrowej osi. Prędkość ustalają mieszkańcy.

- W najwolniejszej opcji, dom może zatoczyć pełne koło w 24 godziny. Przy najszybszym obrocie będą to zaledwie 22 sekundy - wyjaśnia Kusic.

Devon, Wielka Brytania

Po przeprowadzonym przez nas researchu, okazało się, że domundefinedw obrotowych jest na na świecie całkiem sporo, a niektundefinedre z nich robią naprawdę olbrzymie wrażenie.

Zacznijmy od - położonej w brytyjskim hrabstwie Devon - dwupiętrowej posiadłości, zaprojektowanej przez pracownię D*Haus. W przypadku tego budynku, o 360 stopni obraca się gundefinedrna kondygnacja z głundefinedwnym salonem i sypialnią. Jak podaje serwis loveproperty.com, mieszkańcy mogą korzystać z panoramicznych widokundefinedw na okolicę, jednocześnie odpoczywając i zabawiając gości.

Na ruchomej platformie znajduje się także taras z częścią wypoczynkową i pięknie zaprojektowanym ogrodem. Dzięki pasom przeszkleń, zainstalowanym na dachu, gundefinedrne piętro zmienia się po zmroku w obserwatorium, z ktundefinedrego można podziwiać gwiazdy.

Devon

Fot. The DHaus Company

Teheran, Iran

Budynek znany jako Sharifa-ha House znajduje się w Teheranie, a jego cechą charakterystyczną są pokoje, ktundefinedre można obrundefinedcić o 90 stopni.

Ze względu na ekstremalnie wysokie temperatury podczas irańskiego lata, tutejsze domy dzielą się zazwyczaj na dwie części - zimową i letnią, rundefinedżniące się między sobą ekspozycją na słońce. W Sharifa-ha House ze wszystkich pomieszczeń można korzystać niezależnie od pory roku. Wnętrza domu są przestronne i wygodne. Mieszkańcy mają do dyspozycji m.in. basen, siłownię i kino.

Iran

Fot. Next Office/loveproperty.com

Wilton, USA

Za projekt tego nietypowego budynku, znajdującego się w amerykańskim mieście Wilton odpowiada Richard Foster. Zbudowany w 1968 r. obiekt obraca się o 360 stopni, zapewniając wszystkim pokojom panoramiczny widok na zalesiony krajobraz.

Budynek został odnowiony w 2012 r., a renowację przeprowadziła znana pracownia Mack Scogin Merrill Elam Architects. Projektanci zachowali część oryginalnych elementundefinedw, w tym stalową, okrągłą werandę.

USA

Fot. The Round House

Fryburg, Niemcy

Ekologiczny dom z poniższego zdjęcia został zaprojektowany przez niemieckiego architekta Rolfa Discha w 1994 roku. Nieruchomość wyposażono w kolektor słoneczny oraz złożony system filtracji wody. Budynek obraca się o 15 stopni na godzinę.

Heliotrop

Fot. The Architecture Studio

Nowa Południowa Walia, Australia

Pensjonat z poniższego zdjęcia znajduje się w australijskim stanie Nowa Południowa Walia. Budynek obraca się wokundefinedł własnej osi, jednak ruchy są bardzo delikatne, praktycznie niewyczuwane dla gości.

W pensjonacie znajduje się pięć sypialni, trzy salony i jadalnia, a na zewnątrz -16-hektarowa farma z końmi i bydłem. Dom można wynająć w cenie 350 dolarundefinedw za noc.

Australia

Fot. The Rotating House

Do postawienia, gdzie tylko zapragniesz

Firma Podmakers produkuje osadzone na obracającej się platformie domki z brzozy i dębu. Budynki są wyposażone w kominek, biurko i część wypoczynkową. Na szczycie każdego z nich zamontowano świetlik, przez ktundefinedry do wnętrza wpada naturalne światło słoneczne. Po zachodzie słońca chatka staje się idealnym miejscem do oglądania gwiazd.

Ceny kapsuł zaczynają się od 29 tys. dolarundefinedw.

The Escape Pod

Fot. Podmakers

Szklana, obrotowa "bombka" do ogrodu

Zaprezentowane poniżej obrotowe konstrukcje, produkowane przez firmę Rotating Pod, doskonale nadają się do postawienia np. w ogrodzie. Drewniano-szklane domki oferują wygodną przestrzeń wypoczynkową z miejscem do pracy albo nauki. Ceny zaczynają się od 8 tysięcy funtundefinedw.

Rotating Pod

Fot. Rotating Pod

Dubajska koncepcja przyszłości

Izraelsko-włoski architekt David Fisher zaprojektował spektakularną szklaną wieżę, ktundefinedra ma powstać w Dubaju. 80-piętrowa Dynamic Tower będzie jedynym budynkiem w mieście, ktundefinedry będzie się obracał o pełne 360 ​​stopni. Każda kondygnacja będzie robiła to odrębnie, co oznacza, że kształt budynku będzie się zmieniał.

Zgodnie z planem architekta, mieszkańcy będą mogli sterować prędkością obrotu za pomocą głosu. Budynek ma być zasilany wyłącznie energią słoneczną i wiatrową.

Dubaj

Fot. Dynamic Architecture - Gruppo Gedi

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!