Dom na kółkach - czy się opłaca?

Domy na kółkach kojarzą się z amerykańskimi filmami o wiecznych marzycielach. Uciekając przed odpowiedzialnością decydują się lokum, które pozwoli im natychmiast zabrać ze sobą cały dobytek. Czy taki bajkowy dom sprawdza się w polskich realiach?

dom na kółkachKLAUDIA: Mam niewielką działkę na Mazurach w bardzo dobrej lokalizacji. Rozważam postawienie tam domku letniskowego na wynajem. W Internecie czytałem, że ciekawym rozwiązaniem są też domy na kółkach. Podobno ich popularność jest duża za granicą – w Ameryce oraz Wielkiej Brytanii. Czy domy na kołach się opłacają? Jaki jest ich koszt i ile trwa budowa? 

JACEK: Domy na kółkach są bardzo modne zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na północy Europy. Ich wykonanie trwa do 3 miesięcy, koszty są naprawdę niewielkie, a coraz więcej firm tworzy naprawdę przytulne domki, w których twoi urlopowicze będą mogli z przyjemnością odpocząć. 

Jeśli rozważasz kupno takiego domu na wynajem – może to być ciekawa alternatywa dla popularnych i wszechobecnych domków letniskowych. Musisz jednak znać plusy i minusy takiej inwestycji.  

Domki holenderskie – taka nazwa domów na kółkach przyjęła się w Polsce – to co innego niż domki kempingowe. W przeciwieństwie do tych drugich, nie podlegają rejestracji oraz nie mogą poruszać się po drodze na takich zasadach jak inne pojazdy. Do przewozu domu na kołach niezbędny jest odpowiedni transport.  

Zapewne kolejnym pytaniem, które sobie zadajesz, jest wielkość tego typu domów i ich cena. Producenci domów na kółkach mają w swojej ofercie obiekty o wielkości od 20 m kwadratowych do około 60 m kwadratowych.  W ofertach można znaleźć domy modułowe, ze szklaną ścianą, z tarasem - wybór jest bardzo duży, a możliwości zaprojektowania jeszcze większe. Koszt domu na kołach tym samym będzie zależny od jego wielkości – za 20 m kwadratowych będziesz musiał zapłacić około 15 tysięcy zł, za 50 – około 90 tys. zł. Sam przyznasz, że to stosunkowo niski koszt w porównaniu z wybudowaniem tradycyjnego domu tej wielkości.  

Rozejrzyj się także za używanymi domami na kółkach. Łatwo je np. sprowadzić z zagranicy, gdzie są jeszcze tańsze. W Internecie można znaleźć oferty nawet za 10 tys. zł. Jeśli zdecydujesz się na kupno od zagranicznego właściciela, musisz zwrócić uwagę na grubość ścian – na zachodzie mają one na ogół 5 cm. Dom na kółkach importowany z zagranicy tym samym może być nieodpowiedni dla naszego klimatu. W Polsce tworzy się domy holenderskie, których grubość ścian wynosi 16 cm, a w środku jest wbudowane ogrzewanie elektryczne.  

Dużą zaletą domu na kółkach jest wyposażenie we wszystkie potrzebne do życia urządzenia oraz instalacje konieczne do tego, aby podłączyć media. Tym samym wynajęcie takiego domku będzie możliwe od razu po ich zainstalowaniu. Co ważne, instalacje na ogół wyprowadza się w tego typu rozwiązaniach na zewnątrz, co przyspiesza podłączenie do sieci elektrycznej i kanalizacyjnej.  

Zanim jednak podejmiesz decyzję, o kupnie domu holenderskiego musisz liczyć się z trudnościami prawnymi. Domy na kółkach nie mogą być postawione na działce bez odpowiedniego zezwolenia. Według prawa budowlanego spełniają one wymagania definicji domu tymczasowego. Oznacza to, że są przeznaczone na tymczasowe użytkowanie, ponieważ nie są trwale połączone z gruntem. Zgłoszenie takiego tymczasowego użytkowania jest ważne przez 120 dni. Część osób przed upływem tego terminu decyduje się na przestawienie domu na kołach i wystąpienie o kolejne zezwolenie. Jeśli jednak chcesz, aby pełnił funkcję  domu całorocznego, będziesz musiał spełnić stosowne warunki oraz złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.  

Artykuły, które mogą Cię zainteresować