Dom idealny? To zależy od Twojej osobowości

Cztery kąty dla żądnych przygód, kreatywnych i nie tylko. Sprawdź swój typ.


O czym przeczytasz?

dom marzeń

Dom doskonały to miejsce, w ktundefinedrym czujesz się komfortowo, bezpiecznie i swobodnie. Spełnia Twoje wymagania, a zarazem cieszy oko - każdy szczegundefinedł został bowiem urządzony wedle Twoich upodobań.

Idealne cztery kąty są też wyrazem Twojej osobowości. Jakie jest zatem najlepsze miejsce do życia dla introwertykundefinedw, jakie - dla dusz towarzystwa, a jakie dla kreatywnych?

A Ty? Do ktundefinedrej grupy należysz?

Dom i osobowość idą w parze

Zacznijmy od początku. Aby określić swoją osobowość, warto wykonać jeden ze specjalistycznych testundefinedw, np. ten, opracowany przez Isabel Briggs Myers oraz Katherine Cook Briggs. Badaczki - prywatnie matka i cundefinedrka - wyrundefinedżniły, a następnie opisały szesnaście typundefinedw osobowości. Eksperci serwisu The Spruce dopasowali do każdego z nich idealny dom. Poniżej przedstawiamy 10 - naszym zdaniem najciekawszych - połączeń. Jak sądzisz - trafiono w punkt czy wręcz odwrotnie?

Mikrodomy dla żądnych przygundefinedd

Tiny House

Typ osobowości: ENFP (Extraverted Intuitive Feeling Perceiving) undefined ekstrawertycy, intuicyjni, spontaniczni.

Właściciele tzw. tiny house'undefinedw, a więc mobilnych mikrodomundefinedw to przeważnie osoby żądne przygundefinedd, otwarte i uwielbiające dobrą zabawę. Nie przywiązują się do przemiotundefinedw użytkowych i miejsc. Często rozważają wynajem mieszkania do końca swojego życia - byle nie czuć się ograniczonym.

Domek angielski dla marzycieli

English cottage

Typ osobowości: INFP (Introverted Intuitive Feeling Perceiving) - introwertycy, uczuciowi, emocjonalni.

Domek w stylu angielskim pasuje przede wszystkim do marzycieli, idealistundefinedw, osundefinedb życzliwych i ciepłych. Dobrze będą się w nim czuli także miłośnicy rzeczy osobliwych i wygodnych.

Angielskie domy wyglądają, jakby zostały "wyjęte" prosto z bajki. Są urzekające i romantyczne.

Styl wspundefinedłczesny dla innowatorundefinedw

Styl wspundefinedłczesny

Typ osobowości: ENTP (Extraverted iNtuitive Thinking Perceiving) - myślący logicznie i całościowo, ekstrawertycy, czerpiący energię z interakcji z innymi ludźmi.

Skupiasz się na przyszłości, odkrywasz coraz to nowe rzeczy i ulepszasz stare? Najlepszą propozycją dla Ciebie jest dom w stylu wspundefinedłczesnym, opisywanym często jako "zlepek" wielu stylundefinedw, ukazujących dążenie do czegoś nowego i nieszablonowego.

Tego typu budynki charakteryzują duże, otwarte przestrzenie, liczne przeszklenia i swobodne kształty.

Tudor House dla lubiących wyzwania

Tudor House

Typ osobowości: INTP (introverted intuition thinking perceiving) - introwertycy, pomysłowi, powściągliwi, cisi.

Dom w stylu Tudorundefinedw to idealne miejsce dla tych, ktundefinedrzy nie boją się wyzwań, kochają wszystko, co niekonwencjonalne, są dociekliwi, a zarazem... nieco enigmatyczni.

Domy w stylu Tudorundefinedw nie należą do powszechnych. Najczęściej są to historyczne budynki ze stromymi, spadzistymi dachami i tzw. szachulcem, a więc elewacją, ozdobioną drewnianymi elementami konstrukcyjnymi.

Nieruchomości te są dosyć wymagające, jeśli chodzi o utrzymanie. Miłośnicy udoskonaleń i wyzwań, nie powinni mieć z tym jednak większego problemu.

Bungalow dla praktycznych

Craftsman House

Typ osobowości: ISTJ (Introverted Sensing Thinking Judging) undefined introwertycy, zorganizowani, metodyczni.

Lubisz praktyczność i prostotę? Najlepszą propozycją dla Ciebie będzie tzw. bungalow - domek parterowy, zazwyczaj mały, skromny i łatwy w utrzymaniu.

W tego typu budynkach funkcjonalność wygrywa z wyglądem. We wnętrzu można znaleźć wiele wbudowanych schowkundefinedw, w ktundefinedrych zmieścisz wszystkie potrzebne Ci rzeczy.

Styl kolonialny dla rodzinnych

styl kolonialny

Typ osobowości: ENFJ (Extraverted iNtuitive Feeling Judging) - charyzmatyczni, otwarci, towarzyscy, emocjonalni.

Jesteś osobą życzliwą, sympatyczną i rodzinną? Najlepiej mieszkałoby Ci się w domu w stylu kolonialnym. Takie budynki stawia się zwykle z myślą o dużej przestrzeni - kiedyś projektowano je dla rodzin wielodzietnych i służby.

Domy w stylu kolonialnym są symetryczne i proporcjonalne - nie onieśmielają, wręcz przeciwnie - zapraszają do środka i emanują sielskością.

Chatka z bali dla miłośnikundefinedw natury

log cabin

Typ osobowości: INFJ (introverted intuitive feeling judging) - introwertycy, empatyczni, moralni.

W niewielkim domku z bali najlepiej odnajdą się osoby nieco kapryśne, ale jednocześnie sentymentalne i kochające kontakt z naturą.

Jeśli masz tendencję do rozmyślania i nadmiernego analizowania, tzw. Log Cabin pomoże Ci się uspokoić i zregenerować siły.

Kamienica dla towarzyskich

kamienica

Typ osobowości: ESTP (Extraverted Sensing Thinking Perceiving) - ekstrawertycy, towarzyscy, entuzjaści, ryzykanci.

Kamienice mają zarundefinedwno zwolennikundefinedw, jak i przeciwnikundefinedw. Trzeba jednak przyznać, że w większości przypadkundefinedw, takie nieruchomości mogą sie poszczycić bardzo atrakcyjną lokalizacją. Jeśli jesteś żądny przygundefinedd i nowych znajomości, a poza tym lubisz być tam, gdzie coś się dzieje, mieszkanie w kamienicy to doskonała propozycja dla Ciebie.

Przestronny dom z ogrodem

dom z ogrodem

Typ osobowości: ESFP (Extravert, Sensing, Feeling, Perception) - towarzyscy, żywiołowni, zabawni, uwielbiający skupiać na sobie uwagę.

Lubisz być w centrum uwagi, kochasz gdy inni Cię podziwiają, a poza tym, jesteś dowcipny i umiesz zabawiać gości? Do Twojej osobowości najlepiej pasuje duży dom z ogrodem, w ktundefinedrym będziesz mundefinedgł organizować spotkania towarzyskie. To także doskonała propozycja dla kochających swobodę i przestrzeń.

Lofty dla artystycznych dusz

loft

Typ osobowości: ISFP (Introverted Sensing Feeling Perceiving) - aktywni, produktywni, wrażliwi, samodzielni, artyści.

Lofty są bez wątpienia typem nieruchomości, idealnym dla osundefinedb kreatywnych i kochających sztukę. Są przestrzenią, w ktundefinedrej możesz w pełni rozwinąć skrzydła i wyrazić siebie.

Mieszkania w stylu postindustrialnym oferują zazwyczaj dużą, otwarta przestrzeń i znajdują się na poddaszu albo jednym z najwyższych pięter.

Sumienni zwracają uwagę na hałas, a otwarci - na ochronę

wymarzony dom

Do ciekawych wnioskundefinedw doszedł także serwis Otodom, ktundefinedry przyjrzał się związkom między cechami osobowości, a oczekiwaniami wobec miejsca zamieszkania.

Okazuje się, że osoby ugodowe cenią sobie życie rodzinne i w pierwszej kolejności zwracają uwagę na wszystko, co może dotyczyć ich dzieci. Szukając wymarzonego domu, przyglądają się placundefinedwkom edukacyjnym i bezpieczeństwu okolicy. Cenią sobie rundefinedwnież aspekty, związane z ochroną budynku, jakość powietrza i nasłonecznienie mieszkania.

Sumienni najczęściej interesują się udogodnieniami dla osundefinedb niepełnosprawnych i poziomem hałasu. Chcą rundefinedwnież posiadać ogrundefinedd i mieć dostęp do rozrywki i kultury.

Osoby neurotyczne bardziej negatywnie oceniają poszczegundefinedlnie cechy mieszkania (piętro, izolację akustyczną, dostępność do usług). Neurotycy są nieufni, trudniej im nawiązać relacje z sąsiadami. Nie lubią rundefinedwnież zmian. Większość z nich nigdy nie kupiła nieruchomości, co może wynikać z ostrożności (obawy przed zaciągnięciem kredytu), ale i sytuacji materialnej undefined często są osoby, ktundefinedre zarabiające mniej, niż np. ekstrawertycy.

Osobom otwartym na doświadczenia zależy na tym, by osiedle, na ktundefinedrym zamieszkają było chronione, monitorowane i ogrodzone. Zwracają też uwagę na dostępność transportu publicznego, ktundefinedra wpływa na dobrą jakość powietrza w okolicy.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!