Deweloperzy zadbają o relacje międzysąsiedzkie

Osiedlowe strefy kibica, wspólne miejsca do grillowania i centra rekreacji to nie wszystko. Do integracji z sąsiadami zachęci także sztuka.


O czym przeczytasz?

impreza sąsiedzka

Do tego, że z sąsiadami warto żyć dobrze, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Zaprzyjaźniony sąsiad pożyczy wiertarkę, podleje kwiaty, gdy wyjedziemy, ale też najzwyczajniej w świecie porozmawia, posłuży dobrą radą. Czasami nawiązywanie relacji stanowi jednak nie lada wyzwanie. Dotyczy to przede wszystkim dużych miast i największych osiedli, ktundefinedrych mieszkańcy często prawie w ogundefinedle nie znają się ze sobą. Duża ilość pracy i jej zmianowość, a poza tym dostęp do atrakcji miejskich sprawiają, że z sąsiadami po prostu się mijamy.

Jak zatem zacieśniać relacje? Okazuje się, że plan na to mają deweloperzy.

Co trzeci z nas zna imiona większości sąsiadundefinedw

Badania pokazują, że Polacy mają potrzebę utrzymywania relacji z osobami, mieszkającymi nieopodal - wynika z badania, jakie na zlecenie firmy Amica przeprowadziły: Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytut Socjologii UAM.

Aż 93 proc. z nas twierdzi, że nawiązywanie kontaktundefinedw z sąsiadami jest wskazane i potrzebne, a ponad 70 proc. odwiedza się często przynajmniej z jednym sąsiadem.

Wśrundefinedd korzyści, wynikających z takich znajomości Polacy wymieniają przede wszystkim: możliwość uzyskania pomocy i wsparcia w takich sytuacjach jak: odebranie paczki czy opieka nad dziećmi, ale także przyjazna atmosfera i klimat, oraz poczucie bezpieczeństwa. Ponad 30 proc. respondentundefinedw zapewnia, że zna imiona większości sąsiadundefinedw, a co czwarty wie, czym zajmuje się większość z nich.

Jeśli zaś chodzi o spotkaniach międzysąsiedzkie, to najchętniej biorą w nich udział mieszkańcy małych miast (52 proc.) oraz wsi (68 proc.), a także osoby mieszkające w domach jednorodzinnych (60 proc.) i posiadające dzieci (57 proc.). Najmniej otwarci na kontakty są badani z miast powyżej 500 tys. mieszkańcundefinedw, a także osoby po 65. roku życia.

pomoc sąsiedzka

Boom na strefy kibica, miejsca do wspundefinedlnego grillowania i siłownie

Co ważne, trzech na czterech badanych twierdzi, że incydentalne spotkania na schodach czy w windzie nie wystarczą, aby kogoś dobrze poznać i polubić. Potrzeba do tego odpowiedniego miejsca, np. terenundefinedw zielonych i infrastruktury wybudowanej przez dewelopera. Na te elementy w badaniu fundacji UAM wskazało ponad 90 proc. ankietowanych.

Deweloperzy starają się wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom, tworząc coraz bardziej innowacyjne przestrzenie do wspundefinedlnego spędzania czasu.

- Naszą odpowiedzialność rozumiemy przede wszystkim jako tworzenie lokalnych społeczności. Projektujemy i budujemy strefy rekreacyjne, miejsca do grillowania, siłownie zewnętrzne, strefy fitness z saunami wewnętrznymi, przestrzenie coworkingowe i place zabaw dla dzieci, dostępne dla wszystkich mieszkańcundefinedw. Te zielone i rekreacyjne strefy to doskonała okazja do spotkań towarzyskich dla sąsiadundefinedw - mundefinedwi Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w firmie Robyg.

Jak twierdzi Bartłomiej Rzepa, członek zarządu spundefinedłki, budującej Osiedla Symbioza w Krakowie, czasy wzmożonego zainteresowania klientundefinedw ogrodzonymi osiedlami i społeczną izolacją to już przeszłość.

- Obecnie obserwuję wśrundefinedd klientundefinedw potrzebę powrotu do osiedli, gdzie sąsiedzi się dobrze znają, pomagają sobie nawzajem i czuwają nad wzajemnym bezpieczeństwem swoim i innych. Na naszym osiedlu funkcjonuje klub sąsiedzki, w ktundefinedrym mieszkańcy mogą wspundefinedlnie oglądać sportowe widowiska i kibicować Biało-Czerwonym. Podczas piłkarskiego EURO rozegrany tam został emocjonujący turniej w piłkarzyki, ktundefinedry zintegrował mieszkańcundefinedw i zacieśnił sąsiedzkie relacje - mundefinedwi Bartłomiej Rzepa.

życzliwość sąsiedzka

Mural zachęci do integracji z sąsiadem

Na ciekawy pomysł wpadła także firma Duda Development. Kamienicę, położoną naprzeciwko budowanego przez nią osiedla mieszkaniowego Diasfera Łundefineddzka ozdobi mural, zachęcający do tworzenia sąsiedzkich relacji.

undefined Pomysł zrodził się z chęci promowania idei budowania więzi między ludźmi. Mural, nie tylko wzbogaci estetykę otoczenia, lecz także, poprzez przesłanie, ktundefinedre niesie będzie spełniał istotną funkcję społeczną. Chcielibyśmy, aby stanowił pretekst do dyskusji, zachęcał do nawiązywania kontaktundefinedw, dialogu sąsiedzkiego i zabawy. By wywoływał i promował pozytywne emocje undefined mundefinedwi Justyna Miłosz, reprezentująca Duda Holding.

Malowidło zajmie 550 mkw. i - poza tematem dobrego sąsiedztwa - nawiąże rundefinedwnież do empatii, gościnności i wzajemnej życzliwości.

Autorami projektu są: illustrator i designer Maciej Polak oraz artysta sztuki ulicznej Martyn Gill. Styl pierwszego z twundefinedrcundefinedw znany jest łodzianom m.in. z prac dla kultowej marki "Pan tu nie stał". Drugi projektant zdobył zaś uznanie m.in. dzięki udziałowi przy tworzeniu muralu w przejściu podziemnym przy łundefineddzkiej Atlas Arenie.

Odsłonięcie grafiki zaplanowano na sierpień tego roku. Część mieszkańcundefinedw Diasfery będzie mogła podziwiać dzieło ze swoich okien.

Tu powstanie mural

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!