Deweloperzy nadrabiają zaległości ze stycznia

Po niepokojąco słabych danych za styczeń, w lutym deweloperzy wyznaczyli kolejne rekordy. Dotyczy to szczególnie rozpoczynanych budów, z którymi w styczniu było krucho.


O czym przeczytasz?

Konstrukcja budynku mieszkalnego

Najbardziej cieszyć mogą w lutym dane na temat liczby mieszkań, ktundefinedrych budowę rozpoczęto. Tych, ktundefinedre zaczęli wytwarzać deweloperzy było w ostatnim miesiącu ponad 11,3 tys. To oznacza najwyższy lutowy wynik w historii undefined o prawie 15% wyższy niż przed rokiem i o ponad połowę wyższy niż przed miesiącem. Tym samym w lutym udało się częściowo nadrobić zaległości ze stycznia. Dlaczego tylko częściowo? Niestety, jeśli zsumujemy mieszkania, ktundefinedrych deweloperzy zaczęli budowę w dwundefinedch pierwszych miesiącach br., to okaże się, że takich lokali jest wciąż o ponad 16% mniej niż było w analogicznym okresie 2021 roku.

Liczba rozpoczętych budundefinedw mieszkań

Aby utrzymać dobrą passę deweloperzy musieliby przezwyciężyć sporo przeciwności związanych z agresją Rosji na Ukrainę. Wojna za naszą wschodnią granicą spowodowała przecież przerwanie łańcuchundefinedw dostaw. Tysiące pracujących dotychczas w Polsce Ukraińcundefinedw pojechało też bronić swojego kraju.

Dokonania w zakresie budowy nowych mieszkań są też ważne z perspektywy masowego napływu migrantundefinedw do Polski. Powoduje on, że lawinowo rosną potrzeby mieszkaniowe, a wraz z nimi rośnie też liczba brakujących mieszkań.

Ponad 10 tysięcy nowych kluczy

Najnowsze dane GUS pokazują ponadto sporą liczbę mieszkań oddawanych do użytkowania. Choć początek roku jest pod tym względem przeważnie słaby (deweloperzy starają się zakończyć budowy przed nastaniem Nowego Roku), to i tak do rąk nowych właścicieli mieszkań trafiło ponad 10 tysięcy lokali. Tym samym tu także mamy do czynienia z najlepszym lutowym wynikiem w historii undefinedpolskiej deweloperkiundefined.

Liczba mieszkań oddanych do użytkowania

Zgoda na budowanie jeszcze więcej

Warto też zwrundefinedcić uwagę na dane na temat wydawanych pozwoleń na budowę. Tu deweloperzy rundefinedwnież odnotowują kolejny wysoki wynik. Jak się okazuje, w lutym 2022 otrzymali oni pozwolenie na wybudowanie kolejnych 17,5 tys. mieszkań. Jest to wynik niższy o 3% od tego z analogicznego okresu minionego roku. W drugim miesiącu br. urzędy pozwoliły na budowę prawie 2 tys. więcej mieszkań niż miesiąc wcześniej.

Przy tym trzeba pamiętać, że liczba wydawanych pozwoleń nie jest dobrym wskaźnikiem dla oceny bieżącej koniunktury na rynku mieszkaniowym. Dzieje się tak dlatego, że często właściciele działek występują o pozwolenie na budowę tylko po to, aby podnieść wartość nieruchomości, a nie po to, by rzeczywiście wznosić budynek. Zdarza się więc, że wydane pozwolenie nie jest potem wykorzystane, a dodatkowo jego przekucie w rozpoczętą inwestycję zajmuje bardzo wiele czasu.

Liczba mieszkań z pozwoleniami


W tym artykule skorzystaliśmy z takich źródeł:

  1. Główny Urząd Statystyczny Przejdź do źródła

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!