Wystarczyła jedna decyzja, aby sprawić radość najemcom

Wystarczyła tylko jedna decyzja, aby ucieszyć całą rzeszę najemców. Ale są tacy, którzy mają powody do zmartwienia


O czym przeczytasz?

Bloki w Londynie

Moratorium na usuwanie z mieszkań najemców, którzy nie płacą czynszu, miało upłynąć w poniedziałek. To oznaczałoby poważny kłopot dla wielu osób, które z powodu epidemii straciły pracę i nie są w stanie opłacać czynszu.

Kolejnych sześć tygodni spokoju

Jednak w Anglii i Walii właśnie ogłoszono, że moratorium zostanie wydłużone o kolejnych 6 tygodni. W Szkocji taka decyzja zapadła w poprzednim tygodniu. To oznacza, że zadłużeni najemcy mają teraz spokój do końca lutego.

Nic dziwnego, że – jak informuje serwis propertywire.com – aż trzy czwarte najemców w Anglii i Walii decyzję o przedłużeniu moratorium przyjęło z radością. Zwłaszcza, że obecna fala pandemii mocno dotknęła Wyspy Brytyjskie. Aż 67 proc. najemców w Północnej Irlandii uznało, że obecna sytuacja epidemiczna dotknęła ich mocniej niż poprzednie obostrzenia. Podobnie uważa np. 47 proc. najemców z regionu Londynu.

Właściciele domów mają problem

Ale to, co ucieszyło najemców, nie spodobało się właścicielom domów. Aż 43 proc. osób, które zajmuje się wynajmem domów czy mieszkań uważa, że przedłużenie moratorium było złą decyzją.

- Kwestie finansowe, wywołane przez pandemię, są bez wątpienia poważnym argumentem za utrzymaniem moratorium, zwłaszcza, że blisko połowa z najemców przyznaje, że ich sytuacja materialna mocno się pogorszyła. Ale niestety są także i tacy najemcy, którzy po prostu wykorzystują obecną sytuację, aby uniknąć płacenia czynszu. I choć nie jest to duży odsetek najemców, jest ich dostatecznie wielu, aby właścicieli domów przyprawić o ból głowy – powiedział James Forrester, dyrektor zarządzający w Barrows and Forrester, firmy zajmującej się pośrednictwem w sprzedaży i wynajmem nieruchomości, cytowany przez propertywire.com.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować