Spłacasz kredyt hipoteczny? Sprawdź, czego możesz się spodziewać w najbliższych kwartałach

Dobre wiadomości dla tych, którzy spłacają kredyty hipoteczne w złotych i nie najlepsze dla frankowiczów


O czym przeczytasz?

Kredyty będą tanie

Prezes NBP Adam Glapiński wystąpił dzisiaj na konferencji prasowej. Wybraliśmy najciekawsze fragmenty jego wypowiedzi.

Stopy procentowe raczej bez zmian

Na początek dobra wiadomość dla osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny. Będzie nadal tanio.

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest całkowity brak zmian stóp proc. w kolejnych miesiącach i kwartałach – powiedział Adam Glapiński na konferencji.

I choć potem jeszcze dodał, że nic nie jest wykluczone, ani podwyżka, ani obniżka, to jednak nie należy się tymi słowami przejmować. Mówił bowiem także o tym, że inflacja jest pod kontrolą, a właśnie ten wskaźnik jest kluczowy dla Rady Polityki Pieniężnej, która podejmuje decyzje o ewentualnej podwyżce czy obniżce stóp.

To oznacza, że raty kredytów złotowych nadal pozostaną najniższe w historii. A więc ich spłata nie powinna stanowić wielkiego obciążenia ani w tym roku, ani – jeśli wierzyć wcześniejszym słowom prezesa NBP – także w przyszłym.

Prezes nie wierzy w ugody z frankowiczami

Teraz nie najlepsza wiadomość dla osób, które spłacają kredyty indeksowane do franka szwajcarskiego: Prezes NBP Adam Glapiński nie wierzy w ugody.

Uważam za niemożliwe, żeby wszystkie banki zgodziły się na jedno rozwiązanie w sprawie kredytów walutowych – powiedział na konferencji.

Dodał także, że banki nie zgłosiły się do NBP z prośbą o pomoc przy przewalutowaniu kredytów frankowych na złote. A takiego przewalutowania chce nadzór finansowy.

Jak widać więc, szef banku centralnego spodziewa się, że na przewalutowanie zgodzi się tylko część banków i że klienci innych instytucji będą po prostu musieli dochodzić swoich praw w sądach. A więc nadzieja, że banki jednak wezmą pod uwagę interes klientów i dojdą z nimi do porozumienia, co ulży dziesiątkom tysięcy osób spłacających rosnące raty za mieszkanie czy dom, zaczyna się rozwiewać.

Będą kolejne interwencje na rynku walutowym

Kolejna kiepska wiadomość dla frankowiczów to zapowiedź dalszych interwencji na rynku walutowym.

Nadal sygnalizujemy, że dalsze interwencje na rynku walutowym są cały czas możliwe a ich terminy i skala są uzależnione od warunków rynkowych. Będzie o tym decydował zarząd NBP – powiedział Glapiński.

Wprawdzie NBP interweniuje głównie po to, aby osłabić złotego w stosunku do euro i do dolara, ale zwykle „przy okazji” rośnie kurs franka szwajcarskiego, co odbija się na wysokości rat frankowiczów. Jeśli bank centralny będzie dalej kupował waluty obce za złote, to frank pozostanie drogi, co uderzy frankowiczów po kieszeni.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować