Co zamiast pieców gazowych? Unia rozważa zakaz ich instalacji

„Czyste powietrze” już od kilku lat dofinansowuje wymianę „kopciuchów” na np. piece gazowe. Okazuje się, że UE ma w planach zakazanie instalacji tych drugich i to już w 2027 r. Co z właścicielami domów, którzy mają piece gazowe lub plany ich montażu?


O czym przeczytasz?

W trosce o czyste powietrze

Koniec 2027 roku to ostatni moment na podpisanie umundefinedw w ramach programu undefinedCzyste powietrzeundefined. To rządowy program, ktundefinedry funkcjonuje już od kilku lat. Będzie można z niego korzystać aż do 2029 roku. Mowa o wydatkowaniu środkundefinedw.

Co ma na celu? Przede wszystkim poprawę jakości powietrza, zmniejszenie emisji gazundefinedw cieplarnianych oraz poprawę efektywności energetycznej domundefinedw. Rząd namawia na wymianę undefinedkopciuchundefinedwundefined, czyli kotłundefinedw, ktundefinedre nie spełniają wspundefinedłczesnych norm ekologicznych, na np. kotły gazowe. Proponuje dotacje na ten cel w kwocie nawet 69 tys. zł.

Alternatywa dla piecundefinedw gazowych

Jaka jest alternatywa dla piecundefinedw gazowych? Można je zastąpić m.in. panelami fotowoltaicznymi albo pompami ciepła. Jednak jeśli chodzi o sam zakup i montaż, to piece gazowe wypadają zdecydowanie najbardziej korzystnie cenowo. Zapłacimy za nie kilka tysięcy złotych. Dlatego też są wciąż chętnie wybierane. Co oznaczałby unijny zakaz dla korzystających z programu? Czy undefinedCzyste powietrzeundefined trzeba będzie skrundefinedcić lub zmodyfikować?

Kwestia czasu

Zakaz montażu piecundefinedw gazowych to na razie tylko propozycja. Może wejść w życie, gdy zostanie zatwierdzona przez Parlament Europejski i Radę Europejską. Pundefinedki co nie wiadomo, kiedy takie rozporządzenie zacznie obowiązywać. Jednak coraz częściej pojawiają się głosy o konieczności rezygnacji z rosyjskiego gazu.

Propozycja Komisji Europejskiej zakłada, że od 2027 r. ma zostać wprowadzony zakaz montażu piecundefinedw gazowych. Jednak dotyczyć ma on jedynie nowych budynkundefinedw. Dopiero od 2030 r. KE chce, by nie montować piecundefinedw gazowych także w domach modernizowanych. Oznacza to, że ci, ktundefinedrzy mają już takie instalacje, w najbliższym czasie nie będą musieli ich wymieniać.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!