W Europie powstają pierwsze biura "odporne na COVID-19". Polskie nieruchomości komercyjne czeka metamorfoza

Jedynie 2% badanych chce pracować z domu. Zatem rynek biurowy nie musi obawiać się o przyszłość, ale musi przejść metamorfozę. "Przebudowa biura pod COVID-19 to koszty od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy zł" - mówi Tomasz Węglarz z Biuro na Miarę.


O czym przeczytasz?

Polskie biurowce przyzwyczajają się do hybrydowego trybu pracy

Według raportu „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2020. Wpływ pandemii koronawirusa na polski rynek pracy” przeprowadzonego przez Koalicję Bezpieczni w Pracy, ponad 57% pracodawców chce w przyszłości wprowadzić częściową pracę zdalną. Nie są to jedynie deklaracje: „Te firmy, którym kończą się kontrakty najmu wykorzystują ten moment na analizę rynku i czasem podejmują decyzję o radykalnym zmniejszeniu metrów kwadratowych, z powodu przejścia na tryb pracy hybrydowej” mówi Tomasz Węglarz, dyrektor ds. rozwoju sieci sprzedaży Biuro na Miarę - agencji nieruchomości komercyjnych specjalizującej się w wynajmie biur. Zauważa także, że "firmy są bardziej rozważne z podejmowaniem decyzji związanych z długoterminowym najmem nowego biura. Przedsiębiorstwa są aktywne na terenie całej Polski, ale procesy decyzyjne są wstrzymane, głównie z powodu niepewności gospodarczej i spontanicznych decyzji rządu, dotyczących wprowadzanych obostrzeń.

Firmy decydują się na podnajem części biura

Według raportu CBRE aktywność najemców na warszawskim rynku biurowym od początku 2020 r. była o 35% niższa niż rok temu. Łącznie wynajęto 113 tys. mkw. powierzchni biurowej. Tempa nie zwolnili za to deweloperzy - ukończono siedem projektów, które dostarczyły 131,5 tys. nowej przestrzeni.

Tomasz Węglarz zauważa, że Biuro na Miarę otrzymuje dużo zapytań dotyczących nowej powierzchni na elastycznych warunkach najmu, ale zgłasza się też dużo firm, które posiadają wynajęte biuro i chcą podnająć część powierzchni – „Podnajmy są najbardziej wyróżniającym się trendem na rynku biurowym w 2020 roku. Nie jest to dobry zwiastun dla rynku - tzn. że firmy wynajmowały więcej powierzchni niż jest im potrzebne.”

Przebudowa biura pod COVID-19 to koszty od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych

Według raportu ManpowerGroup i HRlink jedynie 2% badanych deklaruje, że chce pracować tylko w domu. Oznacza to, że nieruchomości komercyjne nie muszą obawiać się o swoją przyszłość, ale muszą przejść metamorfozę.

"W Polsce najemcy nie szukają teraz generowania kosztów związanych z przebudową biura" – mówi Tomasz Węglarz z Biuro na Miarę. – "Podobnie wynajmujący, którzy musieli reagować na postulaty najemców oczekujących zwolnień w czynszu na czas lockdownu ogólnokrajowego. Zarówno jedni jak i drudzy mają wspólny cel - odrobić straty i wrócić do normalności."

"Koszt przebudowy biura, w zależności od tego jaki byłby zakres robót, może się wahać od kilkudziesięciu tysięcy - w przypadku niedużych biur - do setek tysięcy złotych w przypadku powierzchni powyżej 1 000 mkw. Przearanżowanie takiej powierzchni miałoby obejmować np. wydzielenie większej ilości gabinetów czy też przestrzeni do pracy rotacyjnej. W przypadku właścicieli budynków należałoby dążyć do maksymalnego ograniczenia kontaktu z materiałami trwałymi, czyli wprowadzenia najnowocześniejszych systemów umożliwiających bezdotykowy dostęp do biur czy rezerwacje miejsc parkingowych, sal konferencyjnych i innych. Największym wyzwaniem byłoby ulepszenie wentylacji pod kątem wymiany i filtracji powietrza." - mówi Tomasz Węglarz.

W Europie powstają pierwsze biura „odporne na COVID-19”

Jak podaje Bloomberg jednym z pionierów, który wprowadził nowe warunki pracy, była spółka telekomunikacyjna Ericsson w Bukareszcie. Biuro przeszło transformację tak, aby było „odporne na koronawirusa” i by pracownicy mogli czuć się bezpiecznie. Budynek jest wyposażony między innymi w bezdotykowe wejścia, które mierzą temperaturę, pokoje dla osób odbywających kwarantannę czy ściany pokryte kafelkami łazienkowymi ułatwiającymi dezynfekcję.

Liviu Tudor, prezes European Property Federation do którego należy ponad 1,6 mln kw. powierzchni w Bukareszcie, we współpracy z ekspertami w dziedzinie budownictwa i opieki zdrowotnej opracował wymogi budynków oparte na trzypoziomowej skali, które mają zapewniać „odporność pomieszczeń biurowych na COVID-19”. Biurowce mają być oparte na standardach szpitalnych ze szczególnym uwzględnieniem możliwości izolacji pracowników. Ich celem będzie zapobieganie przede wszystkim przenoszeniu chorób drogą kropelkową - jednego z głównych sposobów rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement