W Europie powstają pierwsze biura "odporne na COVID-19". Polskie nieruchomości komercyjne czeka metamorfoza

Jedynie 2% badanych chce pracować z domu. Zatem rynek biurowy nie musi obawiać się o przyszłość, ale musi przejść metamorfozę. "Przebudowa biura pod COVID-19 to koszty od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy zł" - mówi Tomasz Węglarz z Biuro na Miarę.


O czym przeczytasz?

Polskie biurowce przyzwyczajają się do hybrydowego trybu pracy

Według raportu undefinedBezpieczeństwo pracy w Polsce 2020. Wpływ pandemii koronawirusa na polski rynek pracyundefined przeprowadzonego przez Koalicję Bezpieczni w Pracy, ponad 57% pracodawcundefinedw chce w przyszłości wprowadzić częściową pracę zdalną. Nie są to jedynie deklaracje: undefinedTe firmy, ktundefinedrym kończą się kontrakty najmu wykorzystują ten moment na analizę rynku i czasem podejmują decyzję o radykalnym zmniejszeniu metrundefinedw kwadratowych, z powodu przejścia na tryb pracy hybrydowejundefined mundefinedwi Tomasz Węglarz, dyrektor ds. rozwoju sieci sprzedaży Biuro na Miarę - agencji nieruchomości komercyjnych specjalizującej się w wynajmie biur. Zauważa także, że "firmy są bardziej rozważne z podejmowaniem decyzji związanych z długoterminowym najmem nowego biura. Przedsiębiorstwa są aktywne na terenie całej Polski, ale procesy decyzyjne są wstrzymane, głundefinedwnie z powodu niepewności gospodarczej i spontanicznych decyzji rządu, dotyczących wprowadzanych obostrzeń.

Firmy decydują się na podnajem części biura

Według raportu CBRE aktywność najemcundefinedw na warszawskim rynku biurowym od początku 2020 r. była o 35% niższa niż rok temu. Łącznie wynajęto 113 tys. mkw. powierzchni biurowej. Tempa nie zwolnili za to deweloperzy - ukończono siedem projektundefinedw, ktundefinedre dostarczyły 131,5 tys. nowej przestrzeni.

Tomasz Węglarz zauważa, że Biuro na Miarę otrzymuje dużo zapytań dotyczących nowej powierzchni na elastycznych warunkach najmu, ale zgłasza się też dużo firm, ktundefinedre posiadają wynajęte biuro i chcą podnająć część powierzchni undefined undefinedPodnajmy są najbardziej wyrundefinedżniającym się trendem na rynku biurowym w 2020 roku. Nie jest to dobry zwiastun dla rynku - tzn. że firmy wynajmowały więcej powierzchni niż jest im potrzebne.undefined

Przebudowa biura pod COVID-19 to koszty od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych

Według raportu ManpowerGroup i HRlink jedynie 2% badanych deklaruje, że chce pracować tylko w domu. Oznacza to, że nieruchomości komercyjne nie muszą obawiać się o swoją przyszłość, ale muszą przejść metamorfozę.

"W Polsce najemcy nie szukają teraz generowania kosztundefinedw związanych z przebudową biura" undefined mundefinedwi Tomasz Węglarz z Biuro na Miarę. undefined "Podobnie wynajmujący, ktundefinedrzy musieli reagować na postulaty najemcundefinedw oczekujących zwolnień w czynszu na czas lockdownu ogundefinedlnokrajowego. Zarundefinedwno jedni jak i drudzy mają wspundefinedlny cel - odrobić straty i wrundefinedcić do normalności."

"Koszt przebudowy biura, w zależności od tego jaki byłby zakres robundefinedt, może się wahać od kilkudziesięciu tysięcy - w przypadku niedużych biur - do setek tysięcy złotych w przypadku powierzchni powyżej 1 000 mkw. Przearanżowanie takiej powierzchni miałoby obejmować np. wydzielenie większej ilości gabinetundefinedw czy też przestrzeni do pracy rotacyjnej. W przypadku właścicieli budynkundefinedw należałoby dążyć do maksymalnego ograniczenia kontaktu z materiałami trwałymi, czyli wprowadzenia najnowocześniejszych systemundefinedw umożliwiających bezdotykowy dostęp do biur czy rezerwacje miejsc parkingowych, sal konferencyjnych i innych. Największym wyzwaniem byłoby ulepszenie wentylacji pod kątem wymiany i filtracji powietrza." - mundefinedwi Tomasz Węglarz.

W Europie powstają pierwsze biura undefinedodporne na COVID-19undefined

Jak podaje Bloomberg jednym z pionierundefinedw, ktundefinedry wprowadził nowe warunki pracy, była spundefinedłka telekomunikacyjna Ericsson w Bukareszcie. Biuro przeszło transformację tak, aby było undefinedodporne na koronawirusaundefined i by pracownicy mogli czuć się bezpiecznie. Budynek jest wyposażony między innymi w bezdotykowe wejścia, ktundefinedre mierzą temperaturę, pokoje dla osundefinedb odbywających kwarantannę czy ściany pokryte kafelkami łazienkowymi ułatwiającymi dezynfekcję.

Liviu Tudor, prezes European Property Federation do ktundefinedrego należy ponad 1,6 mln kw. powierzchni w Bukareszcie, we wspundefinedłpracy z ekspertami w dziedzinie budownictwa i opieki zdrowotnej opracował wymogi budynkundefinedw oparte na trzypoziomowej skali, ktundefinedre mają zapewniać undefinedodporność pomieszczeń biurowych na COVID-19undefined. Biurowce mają być oparte na standardach szpitalnych ze szczegundefinedlnym uwzględnieniem możliwości izolacji pracownikundefinedw. Ich celem będzie zapobieganie przede wszystkim przenoszeniu chorundefinedb drogą kropelkową - jednego z głundefinedwnych sposobundefinedw rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!