Chcą osiedli dla uchodźców w polskich miastach. „Te miejsca potrzebują uchodźców”

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Tegoroczne hasło „Ktokolwiek, gdziekolwiek, kiedykolwiek” przypomina o prawie każdego człowieka do bezpieczeństwa. Jak polskie miasta chcą pomóc uchodźcom?


O czym przeczytasz?

Uchodźcundefinedw przybywa

Według UNHCR, Agencji ONZ ds. Uchodźcundefinedw, do końca 2021 r. liczba osundefinedb przemieszczonych z powodu wojny, przemocy, prześladowań i łamania praw człowieka wyniosła 89,3 mln. To o 8 procent więcej niż rok wcześniej i ponad dwa razy więcej niż przed dekadą. Tak wyglądają dane za ubiegły rok. Obecnie liczba ta jest znacznie wyższa.

Od tego czasu rosyjska inwazja na Ukrainę undefined powodująca najszybszy i jeden z największych kryzysundefinedw przymusowych przemieszczeń od czasundefinedw II wojny światowej undefined oraz inne sytuacje kryzysowe, od Afryki po Afganistan i dalej, spowodowały, że liczba ta przekroczyła dramatyczny kamień milowy 100 milionundefinedw undefined podaje UNHCR.

Przymusowe przesiedlenia

Bank Światowy ogłosił, że w ubiegłym roku aż 23 kraje były zaangażowane w rundefinedżnego rodzaju konflikty. Jak podaje raport UNHCR 2021 Global Trends, do maja 2022 r. ponad 100 milionundefinedw ludzi zostało przymusowo przesiedlonych.

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do Polski przybyło około 4 milionundefinedw uchodźcundefinedw. 1,2 miliona zarejestrowało swundefinedj pobyt. W samej Warszawie przebywa w tej chwili około 200 tysięcy uchodźcundefinedw z Ukrainy. Około 60 tys. z nich to dzieci.

Osiedla modułowe receptą na kryzys?

Autorzy raportu undefinedKwestia mieszkaniowa a kryzys uchodźczy. Wspundefinedlne wyzwania i rozwiązania dla rundefinedwnoważenia sektora mieszkalnictwa w Polsce" przekonują, że osiedla modułowe to rozwiązanie, ktundefinedre może pomundefinedc nie tylko uchodźcom, ale i miastom.

Średnie miasta wyludniają się od dekad. Szkoły czy dawne zakłady pracy stoją puste. Te miejsca potrzebują uchodźcundefinedw undefined mundefinedwią eksperci z Instytutu Rozwoju Miast i Regionundefinedw.

Czym charakteryzują się średnie miasta? Liczą od 20 do 100 tys. mieszkańcundefinedw. Zdaniem ekspertundefinedw, uchodźcundefinedw potrzebują te miasta, ktundefinedre undefineddysponują rezerwą zasobundefinedw mieszkaniowych oraz dobrze rozwiniętą infrastrukturą społeczną, dostępem do edukacji, a także tzw. ukrytym potencjałem ekonomicznym. Do tego dochodzi kwestia chłonności tych miast związana z sytuacją demograficzną".

Domy z modułundefinedw mają wiele zalet. Buduje się je dużo szybciej niż tradycyjne. undefinedModuły można poddawać recyklingowi, można łatwo przekształcać i dostosowywać do konkretnych potrzeb" undefined podkreślają eksperci.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!