Mieszkania drożeją na całym świecie

Polska znajduje się w połowie zestawienia. Jego liderzy w ciągu roku odnotowali wzrost stawek za metr o prawie 30 proc.


O czym przeczytasz?

Sydney

O rosnących cenach polskich mieszkań pisaliśmy ostatnio. Jak się okazuje, zwyżek doświadcza większość krajundefinedw na świecie. W niektundefinedrych lokalizacjach są one nawet czterokrotnie większe niż nad Wisłą.

Spadek cen tylko w dwundefinedch krajach, największy wzrost w Turcji

Firma Knight Frank przyjrzała się cenom mieszkań w 55 państwach. Z analizy wynika, że w okresie od czerwca 2020 r. do czerwca 2021 r. metr kwadratowy na świecie podrożał średnio o 9,2 proc., a tempo wzrostu było najszybsze od 2005 r.

W Polsce ceny poszybowały w gundefinedrę o 7,2 proc., zapewniając nam 27. miejsce w rankingu. Na pierwszej pozycji znalazła się Turcja, gdzie mieszkania podrożały aż o 29,2 proc.

tureckie nieruchomości

W pierwszej dziesiątce państw z największym wzrostem cen znalazły się rundefinedwnież takie kraje jak: Nowa Zelandia (zwyżka o 25,9 proc.), USA (18,6 proc.), Australia (16,4 proc.), Kanada (16 proc.) i Rosja (14,4 proc.). W połowie 2021 r. na osiemnastu rynkach zarejestrowano dwucyfrowy wzrost cen. Dla porundefinedwnania, w pierwszym kwartale 2021 r. takich krajundefinedw było trzynaście, a w połowie 2020 r. - zaledwie siedem.

Według badania, przeprowadzonego przez Knight Frank, tylko na dwundefinedch rynkach ceny poszły w dundefinedł. Były to Indie, gdzie obniżka wyniosła 0,5 proc., oraz Hiszpania - tu mieszkania potaniały o 0,2 proc.

Co ciekawe, mimo silnego wzrostu cen widać oznaki łagodzenia popytu w niektundefinedrych państwach, np. w Stanach Zjednoczonych spada liczba składanych wnioskundefinedw o kredyt hipoteczny. Na niskim poziomie 28 proc. utrzymuje się też odsetek gospodarstw domowych, ktundefinedre uważają, że to dobry czas na zakup mieszkania.

W Polsce rosną stawki za metr i ceny najmu

wrocławskie nieruchomości

Tymczasem w Polsce boom na rynku mieszkań trwa w najlepsze. Coraz popularniejsze stają się zakupy inwestycyjne, do czego zachęca m.in. niskie oprocentowanie lokat bankowych.

Inwestorzy, kupujący mieszkania pod wynajem mogą też liczyć na coraz wyższe zyski. Z najnowszego raportu firmy CBRE wynika, że choć w związku z pandemią COVID-19 czynsze najmu spadły, trend ten wyhamował, a stawki znundefinedw poszły w gundefinedrę.

W dużych miastach typowa zwyżka w pierwszej połowie 2021 roku wyniosła 2-3 proc., choć były lokalizacje, gdzie przekroczyła 5 proc.

- Z badania, ktundefinedre przeprowadziliśmy we wrześniu ubiegłego roku wynikało, że w Polsce mieszkania wynajmują głundefinedwnie młodzi. To także oni - częściej niż starsi - zwracają uwagę na standard wykończenia. Wcześniej na rynku najmu najczęściej pojawiały się dość przypadkowe mieszkania - czy to otrzymane w spadku, kupione jako przyszłe mieszkanie dla dzieci, czy nabyte w celu skorzystania z ulgi podatkowej. Rundefinedwnież umeblowanie i wyposażenie tych lokali zwykle było dobrane przypadkowo lub pozostawało po poprzednich mieszkańcach. Pojawienie się na rynku na masową skalę indywidualnych inwestorundefinedw spowodowało, że standard oferowanych mieszkań jest obecnie znacznie lepszy niż dekadę wcześniej. To wpływa oczywiście na cenę undefined mundefinedwi Agnieszka Mikulska, ekspert w dziale mieszkaniowym CBRE.

Wzmożone zainteresowanie zakupem mieszkań pod wynajem zwiększyło profesjonalizację rynku.

Jak podkreślają specjaliści CBRE, najemcy zwykle nie muszą się obawiać, że właściciel nieoczekiwanie będzie potrzebował mieszkania albo nie będzie respektował ustaleń.

Profesjonalizacja obejmuje także formalne umowy i wychodzenie najmu z szarej strefy. Na rynku pojawia się ponadto coraz więcej wyspecjalizowanych agencji, zarządzających mieszkaniami prywatnych inwestorundefinedw.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!