Budowa domu jednorodzinnego jest o 2,5-2,8 proc. droższa niż przed rokiem. Szybko drożeją tynki i podbudowy

GUS policzył, o ile podrożały koszty budowy domów. Na wszystkie prace i materiały trzeba wydać więcej niż przed rokiem.


O czym przeczytasz?

Inflacja podbija ceny materiałundefinedw i prac

W sierpniu 2020 roku koszt budowy domu jednorodzinnego bez podpiwniczenia był o 2,5 proc. wyższy niż w sierpniu 2019 roku. Budowa takiego samego domu, ale z piwnicą, kosztowała o 2,8 proc. więcej niż w sierpniu 2019 roku. Dla porundefinedwnania undefined wskaźnik ogundefinedlnej inflacji w sierpniu 2020 roku wynosił 2,9 proc.

Tynki drożeją szybko

Najszybciej, według zestawienia GUS, drożało tworzenie opaski wokundefinedł domu. Chodzi o konstrukcję, stworzoną np. z bruku, ktundefinedrej zadaniem jest odprowadzenie wody deszczowej od murundefinedw, choćby do systemu odwaniającego. . Tutaj cena jest o 4,9 proc. wyższa niż rok wcześniej. Niewiele wolniej rosły koszty tynkowania domu. Za tynki i okładziny zewnętrzne trzeba było w sierpniu 2020 r. zapłacić o 4,6 proc. więcej niż rok wcześniej.

Wyraźnie podrożało stawianie murundefinedw oraz konstrukcji betonowych, podobnie jak żelbetowych (chodzi o ławy fundamentowe żelbetowe czy o stopy). Koszty wzrosły o undefined odpowiednio undefined 3,3 i 3,2 proc.

Tynki wewnętrzne także zdrożały undefined i to aż o 3,5 proc. Wynajem rusztowań zaś kosztuje o 3,9 proc. więcej.

Umiarkowanie drożeją zaś pokrycia dachowe (wzrost o 1,4 proc.) i budowa ścianek działowych z cegieł (1,3 proc.). Nie trzeba także oszczędzać na dociepleniach ścian zewnętrznych (wzrost cen o 1,2 proc.), niewiele podrażały także instalacje gazowe (o 0,9 proc.).

Budynki drożeją szybciej, autostrady wolniej

Powyższe dane dotyczą domundefinedw jednorodzinnych. Ale w sierpniu rundefinedwnież i budowa domundefinedw wielorodzinnych zrobiła się droższa. Na przykład postawienie takiego budynku o czterech i pięciu kondygnacjach to wydatek o 2,8 proc. wyższy niż rok wcześniej. Przy znacznie wyższym bloku, bo mającym czternaście kondygnacji, koszty poszły w gundefinedrę o 2,6 proc.

GUS liczy nie tylko ceny budowy domundefinedw czy mieszkań, ale także koszty postawienia budynkundefinedw użyteczności publicznej (np. szkoły), a także zmianę cen inwestycji drogowych. Z tych danych wynika, że np. budowa autostrady w ciągu roku zdrożała o 1,7 proc., a drogi ekspresowej undefined o 1,6 proc.

Można prundefinedbować innych rozwiązań

GUS oblicza zmiany cen na przykładzie modelowych budynkundefinedw czy budowli. Na przykład budynek jednorodzinny bez podpiwniczenia jest dość spory, bo ma 165,1 m kw. powierzchni zabudowy, a do tego jest piętrowy, ma trzy pokoje z łazienką na piętrze, a na parterze pokundefinedj dzienny, kuchnię i jadalnię oraz sypialnią z łazienką.

Jeśli więc ktoś w swoim domu zastosuje inne rozwiązanie niż płytki czy cegła klinkierowa albo zdecyduje się na coś innego niż tynki nakrapiane, może nieco zaoszczędzić. Ale generalnie trzeba liczyć się z tym, że za każdy z materiałundefinedw i za każdą z prac budowlanych trzeba będzie zapłacić więcej. Z danych GUS wynika, że wszystkie materiały budowlane i prace były w sierpniu tego roku droższe niż w analogicznym okresie roku 2019.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!