Budka telefoniczna w cenie mieszkania czeka na nabywcę

Nowy właściciel będzie mógł ją przekształcić np. w miniaturową galerię, bibliotekę czy kawiarnię. Ale musi spełnić pewne warunki.

Budka w Chelsea

Fot. rightmove.co.uk

Czerwone budki telefoniczne to nieodzowny element brytyjskiego krajobrazu miejskiego. Choć wielu z nas kojarzą się one wyłącznie z miejscem do odbywania rozmów telefonicznych, nic bardziej mylnego. W Wielkiej Brytanii bywają wykorzystywane na różne sposoby. Czerwone konstrukcje przechodzą też często z rąk do rąk.

Jeden z takich budynków, położony w londyńskiej dzielnicy Chelsea idzie właśnie pod młotek. Ma zaledwie 0,8 mkw. i znajduje się na liście brytyjskich zabytków.

Cena wywoławcza to 45 tys. funtów. Kwota zawrotna, gdyż można za nią kupić mieszkanie w mniejszym mieście. Zainteresowanie jest jednak podobno zaskakująco duże. Nieruchomość robi też furorę w mediach społecznościowych, których użytkownicy dzielą sie ze sobą pomysłami na temat tego, jak zaaranżowaliby wnętrze budki.

A możliwości jest wiele. Jak się bowiem okazuje, w poprzednich latach nowi właściciele takich konstrukcji przekształcali je w miniaturowe biblioteki, kawiarnie, muzea, piekarnie i galerie sztuki, prezentujące prace lokalnych artystów. Używano ich także jako sklepów i mini-barów, serwujących jedzenie na wynos. 

Wśród nabywców czerwonych konstrukcji nie brakowało również koneserów, dla których zakup był dobrą okazją do uzupełnienia portfela o kawałek brytyjskiego dziedzictwa.

Nowy właściciel będzie mógł w każdej chwili sprzedać budkę, jednak musi pamiętać, że nie może jej przenieść w inne miejsce ani zmienić jej wyglądu zewnętrznego.

Aukcja odbedzie się 26 maja 2021 r. 

Zabytkowe czerwone budki telefoniczne "K6" lub tzw. "Kioski Jubileuszowe" upamiętniają Srebrny Jubileusz koronacji króla Jerzego V.  Zostały zaprojektowane przez Sira Gilesa Gilberta Scotta, który odpowiada również za projekty: anglikańskiej katedry w Liverpoolu oraz elektrowni: Battersea Power Station i Bankside Power Station (obecnie Tate Modern).

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome