Brytyjskie firmy budowlane mogą mieć problemy w przyszłym roku

Epidemia sprawiła, że małe i średnie firmy budowlane skupiły się na walce z jej skutkami. I mogły przegapić kolejne nadciągające zagrożenie


O czym przeczytasz?

Panorama Londynu

O ile dla większości krajów Europy przyszły rok może oznaczać koniec kłopotów, to dla Wielkiej Brytanii rok 2021 może przynieść nowe problemy.

Była epidemia, będzie Brexit

Wszystko przez wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Z końcem tego roku już orzeczony rozwód wchodzi w życie. Dla małych i średnich firm budowlanych z Wysp Brytyjskich to może być szok. Jak informuje PropertyWire, 28 proc. przychodów małych i średnich firm budowlanych na wyspie zależy od relacji biznesowych z podmiotami z Unii Europejskiej.

Jeśli wskutek Brexitu na dostawy materiałów budowlanych z Unii Europejskiej zostaną narzucone cła lub jeśli ze względu na nowe regulacje zdrożeją usługi firm z UE, brytyjscy budowlańcy mogą to mocno odczuć.

Firmy nie są przygotowane

Zapewne sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby nie epidemia. Jej wybuch i wywołane przez nią skutki gospodarcze sprawiły, że mali i średni przedsiębiorcy brytyjscy po prostu nie mieli głowy, aby zajmować się Brexitem.

- Wprawdzie opóźnienie w przygotowaniu się na Brexit jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę pandemię, to jednak może ono mieć poważne skutki i sprawić, że rok 2021 będzie równie bolesny co rok 2020 – powiedział Andrew Dixon, dyrektor w finansowej firmie Aldermore, cytowany przez PropertyWire.

Zdaniem Dixona, firmy muszą te przygotowania rozpocząć jak najszybciej, aby poradzić sobie z konsekwencjami Brexitu. Jego skutki mogą być jednak mniej dotkliwe, jeśli - a pojawiają się takie doniesienia - Wielkiej Brytanii uda sie podpisać umowę z UE.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować