Brytyjczycy chcą wydłużenia zwolnienia z opłaty skarbowej

Poszukujący domów obawiają się, że nie uda im się dokończyć transakcji, zanim skończy się zwolnienie z opłaty skarbowej


O czym przeczytasz?

Brytyjskie osiedle

Stamp duty to rodzaj opłaty skarbowej, jaką Brytyjczycy płacą przy zakupie nieruchomości. Obecnie obowiązuje zwolnienie od tej opłaty, którego celem jest ożywienie rynku. Zwolnienie kończy się 31 marca.

Kupujący chcą przedłużenia

Jak podaje serwis propertywire.com, ta data spędza sen z powiek tym, którzy chcieliby kupić dom czy mieszkanie. Blisko połowa, a dokładnie 48 proc. zainteresowanych zakupem obawia się, że nie zdążą zamknąć transakcji przed 31 marca.

Wprawdzie tylko 25 proc. poszukujących nieruchomości zdecydowało się na zakup z powodu obniżki opłaty skarbowej, ale oszczędność z tego tytułu jest na tyle duża, że przedłużenia okresu obowiązywania zwolnienia chciałoby aż dwie trzecie osób zainteresowanych kupnem nieruchomości.

Jeśli nie przedłużenie, to co?

Eksperci nie wydają się wierzyć w możliwość wydłużenia zwolnienia od opłaty, ale ich zdaniem rzeczywiście coś należy zrobić z problemem, jaki wiąże się z rychłym wygaśnięciem „wakacji od stamp duty”.

- Ten problem można by sprawiedliwie rozwiązać, gdyby zapadła decyzja, że osoby, których oferta zostanie zaakceptowana przed 31 marca, mogą skorzystać ze zwolnienia, bez względu na to, kiedy transakcja zostałaby zakończona – mówi Hugh Wade-Jones, dyrektor zarządzający Enness Global Mortgages, cytowany przez propertywire.com.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować