Bonsai, czyli żywa sztuka do Twojego wnętrza

Najpiękniejsze drzewka sprzedają się za krocie.


O czym przeczytasz?

Bonsai

Jak wyhodować w domu miniaturowy las? Dzięki pradawnej sztuce uprawy roślin, znanej jako bonsai, stworzysz rzeczy niezwykłe, które ożywią Twoje wnętrze. 

Choć technika bonsai bywa kojarzona z Japonią, w rzeczywistości wywodzi się z Chin i wykorzystuje gatunki drzew o zdrewniałych pędach, takie jak np. dęby, sosny, topole, cisy, świerki czy jałowce.

Bonsai cały czas żyje i ewoluuje. Drzewko przybiera coraz to nowe formy, zaś my sami - odpowiednio je przycinając i pielęgnując - możemy nadawać kierunek jego przemianom. Zdarza się, że zielone "perełki" są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Niektórzy tworzą nawet prawdziwe arcydzieła, które sprzedają się za - uwaga - setki tysięcy złotych. 

Jak to zrobić samemu - instruktaż krok po kroku 

Na początek krótki instruktaż dla każdego, kto chciałby rozpocząć przygodę z bonsai.

Możesz to zrobić na trzy sposoby. Pierwszym, a zarazem najdroższym jest zakup gotowego, "odhowanego" drzewka w sklepie. Ceny zwykle rozpoczynają się od około 100 zł.

Drugie rozwiązanie to uprawa z wysiewu albo sadzonki. To metoda tania, ale wymagająca nie lada cierpliwości - zanim Twoje drzewko będzie gotowe do formowania, może minąć nawet kilka lat.

Trzecim sposobem jest zakup tzw. prebonsai, a więc materiału bazowego, służącego do ukształtowania drzewka. W tym przypadku ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. 

Przycinanie

Do stworzenia bonsai można wykorzystać praktycznie każde drzewo, choć najczęściej stosuje się gatunki o dosyć niewielkich liściach, podatnych na formowanie pędach i mocnym pniu.

Eksperci serwisu Zielony Ogródek radzą wybierać okazy nietypowe – np. z fantazyjnie wygiętym pniem albo nieregularną czy też krzywą koroną.

W zależności od tego, jaki masz plan na swoje drzewko, skorzystasz z różnych technik. Choć wymagają one cierpliwości, precyzji i wyobraźni, efekt może przerosnąć Twoje najśmielsze oczekiwania.

Ale zanim to nastąpi warto zapoznać się z podstawowymi metodami, jakie zastosujesz przy uprawie swojego drzewka. Po pierwsze: przycinanie.

Jak podaje portal Bonsai Empire, na cięcie formujące najlepiej zdecydować się wczesną wiosną albo późną jesienią. Na początku należy usunąć wszystkie martwe i uschnięte gałęzie. Kolejnym krokiem jest ustalenie, które gałęzie nie pasują do kształtu drzewka, jaki chcemy osiągnąć.

Mówi się np. że jeśli dwie gałęzie wyrastają na tej samej wysokości drzewa, warto zachować jedną, a drugą wyciąć. Powinniśmy się też pozbyć nieproporcjonalnie grubych gałęzi z wierzchołka rośliny, tak aby te na dolne były grubsze. 

Eksperci Bonsai Empire podkreślają jednak, że decyzja o przyszłym wyglądzie Twojego bonsai jest twórczym procesem, który niekoniecznie powinien się wiązać z określonymi zasadami. Możesz puścić wodze fantazji.

Drutowanie 

Do kształtowania drzewek bonsai służy również drutowanie, które polega na ostrożnym owijaniu gałęzi aluminiowym drutem, pokrytym tlenkiem glinu. Można dzięki temu w pewnym stopniu wygiąć roślinę i ją odpowidnio uformować. Drutować można cały rok, jednak trzeba pamiętać o usunięciu drutu, zanim zacznie on wrastać w gałąź.

Jak wyjaśniają eksperci Bonsai Empire, stosuje się dwa rodzaje drutów: miedziany i aluminiowy. Początkującym zaleca się wykorzystanie tego drugiego, gdyż jest on łatwiejszy w użyciu.

Pielęgnacja

Częstotliwość podlewania bonsai zależy m.in. od rodzaju drzewa, podłoża i klimatu. Trzeba jednak pamietać, że nadmierne nawadnianie jest bardzo szkodliwe dla rośliny, może doprowadzić do gnicia korzenia, a co za tym idzie - śmierci drzewka. 

Ze względu na to, że bonsai sadzi się w małych doniczkach, a te powodują szybkie wysychanie podłoża, warto - średnio co dwa lata - przesadzać roślinę.

Według Bonsai Empire, bardzo ważne jest również nawożenie. Ma ono ogromny wpływ na utrzymaie drzewek w dobrej kondycji, zwłaszcza wtedy, gdy rosną one w małych doniczkach, z niewielką ilością miejsca i składników odżywczych.

Krocie za arcydzieła Masahiko Kimury

Choć sztuka bonsai narodziła się w Chinach, za jej największego mistrza uważa się - urodzonego w 1940 r. - Japończyka Masahiko Kimurę. Dzieła tego artysty - które zobaczysz poniżej - sprzedają się w cenach sięgających 4,5 mln jenów (ponad 150 tysięcy zł) za sztukę.

Masahiko Kimura przez wiele lat uczył formowania drzewek. Wielu jego uczniów i praktykantów może się dziś poszczycić tytułem samodzielnego mistrza sztuki bonsai.

Masahiko Kimura

Fot. Bonsai Tree Near Me

Projekt Masahiko Kimury

Projekt Masahiko Kimury

Projekt Masahiko Kimury

Fot. Bonsai Kyogei | Facebook

Domki na drzewie w wersji mikro

Zmarły na początku 2021 r. - Dave Creek zasłynął jako główny projektant postaci z amerykańskiej kreskówki Bob’s Burgers. Jednak sukcesy osiągał również jako spec od bonsai. Na drzewkach wykonywał niezwykłe domki. Jego dzieła zyskały rzeszę fanów w mediach społecznościowych, gdzie chwalono go za cierpliwość i wyjątkową precyzję.

bonsai

bonsai

bonsai

Dave Creek

Instagram_@dave_creek

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement