W Białymstoku żyje się najlepiej

Stolica woj. podlaskiego jest najbardziej zadbanym miastem w Polsce, ma najlepszą komunikację i najniższe koszty życia – wynika z rankingu Otodom.pl.


O czym przeczytasz?

Główny rynek w Białymstoku

Serwis Otodom.pl poprosił ponad 120 tys. mieszkańców 12 polskich miast o ocenę tego, jak żyje im się w swojej okolicy. Ankietowani odnieśli się m.in. do bezpieczeństwa, ekologii, komunikacji, atrakcji dla dzieci i miłośników sportu, kosztów życia oraz dostępności sklepów i służby zdrowia. Oceniać mogli w skali 1-5. Po przeliczeniu wyników, okazało się, że zwycięzcą został Białystok, który mieszkańcy ocenili najwyżej w kategoriach: „komunikacja”, „zadbana okolica” i „koszty życia”.  

Co ciekawe, także Katowice wygrały w trzech kategoriach, jednak średnia ocen była w tym przypadku niższa. Mieszkańcy pochwalili stolicę Śląska za sprawną opiekę zdrowotną, a także dostępność sklepów i miejsc dla osób lubiących nocne życie. 

Ekologicznym liderem zestawienia okazała się Gdynia, z kolei Warszawa to miejsce z największą liczbą atrakcji, a zarazem najbardziej przyjazne miłośnikom sportu. Mieszkańcy Bydgoszczy byli najczęściej surowi w ocenach, jednak w kategorii „infrastruktura dla zwierząt” miasto pokonało konkurentów 

Białystok - najlepszym miastem do życia  

Oceniając komunikację w swojej okolicy, ankietowani odnosili się m.in. do dostępności transportu miejskiego, korków, liczby miejsc parkingowych i łatwości dojazdu w dowolne miejsce. Zwycięski Białystok otrzymał średnią ocenę 3,75 pkt. Wniosek był taki, że przemieszczanie się po stolicy Podlasia jest wygodne, choć mieszkańcy przyznali, że sporym wyzwaniem w niemal każdej dzielnicy bywa znalezienie miejsca do parkowania.  

Jeśli chodzi o drugą kategorię, w której Białystok był najlepszy czyli „zadbana okolica” to respondenci oceniali czy w sąsiedztwie jest czysto, nie ma śmieci na ulicy, a służby na bieżąco sprzątają i opróżniają kosze. Tu miasto uzyskało 3,85 pkt.  

Dużą przewagą Białystok wygrał również w kategorii „koszty życia”, otrzymując 2,95 pkt. W tym przypadku Otodom.pl zapytał badanych o ceny nieruchomości w okolicy oraz o to, czy stawki za produkty i usługi nie są wygórowane. Najtańszą dzielnicą w Białymstoku okazał się Słoneczny Stok. Na podium znalazły się również Starosielce i Nowe Miasto – tu też koszty życia są dosyć przyjazne dla portfela. 

Za zakupy najlepiej do Katowic i Poznania 

Ciekawych wniosków dostarczają także oceny badanych w innych kategoriach, np. zakupowymi stolicami Polski okazały się Katowice i Poznań. Mieszkańcy tych miast wyrazili zadowolenie z oferty handlowej na poziomie 4,03 pkt. Miasta wyprzedziły nawet Warszawę, która uzyskała 3,94 pkt. Najmniej zadowoleni z dostępności sklepów są Bydgoszczanie (3,7 pkt). Trzeba jednak przyznać, że mieszkańcy żadnego z analizowanych przez Otodom.pl miast nie mają powodów do narzekania, a różnica w ocenie między najwyżej, a najniżej ocenionym miastem wyniosła zaledwie 0,33 pkt. 

Większego zaskoczenia nie było w przypadku dostępności infrastruktury sportowej. Zwyciężyła Warszawa, w której znajduje się najwięcej ścieżek rowerowych, otwartych plenerowych siłowni, skate-parków i boisk do gry. Z odpowiedzi ankietowanych warszawiaków wynika, że najwięcej propozycji dla amatorów sportu ma Ursynów. Obiekty sportowe w tej dzielnicy zostały ocenione najwyżej. To także tu najłatwiej znaleźć bezpłatne, ogólnodostępne miejsca do ćwiczeń.  

Jeśli chodzi o dostęp do służby zdrowia, a więc przychodni, szpitali i aptek, najwięcej do zaoferowania mają Katowice, które uzyskały 3,86 pkt. Kolejne miejsca zajęły: Gdynia i Poznań (po 3,72 pkt) oraz Szczecin (3,69 pkt). Najmniej zadowoleni z dostępu do lekarzy i aptek są mieszkańcy Bydgoszczy - tam średnia ocena to 3,49 pkt. 

Północ Polski - najbardziej ekologiczna   

Serwis Otodom.pl poprosił także Polaków o ocenę działań, związanych z ekologią w ich okolicy. Ankietowanych zapytano m.in. o to, czy mają dostęp zieleni, oraz jak oceniają poziom hałasu i jakość powietrza (smog). W tym przypadku zwyciężyła Gdynia, uzyskując średnio 3,73 pkt. Miasto tylko nieznacznie wyprzedziło Gdańsk, który otrzymał 3,72 pkt. Na podium znalazł się również Szczecin (3,65 pkt), a najmniej ekologicznym miastem okazał się oceniony na 3,11 pkt Kraków.  

Pozytywne odczucia Gdynian potwierdzają nagrody. W 2017 r. w ogólnopolskim konkursie Eco-Miasto Gdynia wygrała w trzech z pięciu kategorii: „mobilność zrównoważona”, „gospodarka odpadami” i „efektywność energetyczna budynków”. Rok później miasto zostało wyróżnione w kategorii: „gospodarka o obiegu zamkniętym wśród miast powyżej 100 tys. mieszkańców”.  

Gdynia już od dłużnego czasu działa na rzecz ekologii, np. w 2017 r. wdrożyła system monitorowania zużycia energii w 450 budynkach publicznych. Miasto może poszczycić się również dobrymi pomiarami stanu powietrza, na początku 2020 r. w Trójmieście stężenie szkodliwych pyłów PM2,5 i PM10 było najniższe w Polsce. W zasadzie trudno się temu dziwić, nad morzem wiatr ułatwia “przewietrzenie” miasta. W Krakowie jest zupełnie odwrotnie – miasto leży bowiem w dolinie Wisły, wśród wzniesień terenu.  

Zwycięzcy wszystkich kategorii, wyszczególnionych rankingu serwisu Otodom.pl 

 1. Bezpieczeństwo: Lublin - 3,92 pkt
 2. Relacje sąsiedzkie: Szczecin - 3,57 pkt 
 3. Ekologia: Gdynia - 3,73 pkt 
 4. Zadbana okolica: Białystok - 3,85 pkt
 5. Komunikacja: Białystok - 3,75 pkt
 6. Dostępność atrakcji: Warszawa - 3,27 pkt
 7. Dostępność sklepów: Katowice i Poznań – po 4,03 pkt
 8. Koszty życia: Białystok - 2,94 pkt
 9. Infrastruktura dla dzieci: Katowice - 3,96 pkt 
 10. Infrastruktura dla zwierząt: Bydgoszcz - 4,08 pkt 
 11. Dzielnica dla aktywnych sportowo: Warszawa - 3,85 pkt 
 12. Dzielnica dla imprezowiczów: Katowice - 2,66 pkt 
 13. Dostępność służby zdrowia: Katowice - 3,86 pkt

Artykuły, które mogą Cię zainteresować