Będzie nowy program dopłat do zakupu mieszkań. Właśnie trwają nad nim prace

Trwają prace nad nowym programem rządowym, który ma ułatwić zakup mieszkania. Tym razem nie chodzi o dopłacanie do odsetek


O czym przeczytasz?

Nowe osiedle

Program undefinedMieszkanie plusundefined, ktundefinedry miał dać dostęp do tanich mieszkań, okazał się niewypałem. Trwają prace nad kolejnym rozwiązaniem, ktundefinedre ma ułatwić zakup mieszkania.

Dopłaty, ale nie do kredytundefinedw

Nowy program ma zakładać dopłaty rządowe przy zakupie mieszkań. Anna Kornecka, wiceminister w resorcie rozwoju, ktundefinedra zajmuje się tam budownictwem, powiedziała serwisowi prawo.pl że właśnie pracuje nad pakietem skierowanym do tych, dla ktundefinedrych cena stanowi istotną barierę w zakupie mieszkania, opartym na dofinansowaniu do zakupu lokalu.

Chodzi o dopłaty, ktundefinedre ułatwiłyby zebranie pieniędzy na wkład własny, wymagany przez banki przy kredycie.

Wkład własny to duża bariera

Kornecka nie zdradziła, o jakim poziomie dopłat myśli resort rozwoju, jednak bez wątpienia jest to jeden z największych problemundefinedw, jakie pojawiają się przy zakupie mieszkania. Co do zasady wymagania nałożone przez banki mundefinedwią, że wkład własny musi wynosić 20 proc. wartości mieszkania, ale 10 proc. może zostać objęte ubezpieczeniem. Jednak dla wielu osundefinedb już zgromadzenie od 30 tys. do ponad 50 tys. zł, w zależności od rynku, nie jest rzeczą łatwą.

Na dodatek banki bardzo ostrożnie podchodzą do kwestii wkładu własnego i mają w tej sferze większe wymagania niż wynikałoby to z zaleceń nadzoru finansowego. Przykładem może być lato tego roku, gdy po wybuchu epidemii banki podniosły wymagania co do wkładu własnego nawet do poziomu 40 proc. Ta zmiana sprawiła, że wiele osundefinedb, ktundefinedre dysponowały już odpowiednią kwotą, musiało odłożyć plany co do zakupu mieszkania, a jeszcze większe grono praktycznie straciło możliwość zakupu mieszkania, bo zebranie od 120 tys. do blisko ćwierć miliona złotych jest poza ich zasięgiem.

Wprawdzie banki złagodziły politykę kredytową, obniżając też wymagania co do wkładu, ale to właśnie on jest jedną z głundefinedwnych barier przy zakupie mieszkania. W tej sytuacji każda pomoc rządu, służąca zgromadzeniu odpowiedniego wkładu własnego, dla wielu osundefinedb oznacza rozwiązanie kwestii undefinedmieć czy nie miećundefined własnego mieszkania.

Skąd pieniądze na wkład własny?

Ale także dla państwa zebranie środkundefinedw na wkład własny może nie być łatwe, zwłaszcza, że w grę wchodziłyby dopłaty do dziesiątek tysięcy kredytundefinedw rocznie. Jednak są inne rozwiązania, ktundefinedre umożliwiają dopięcie finansowe kwestii wkładu, bez wykładania miliardundefinedw złotych.

Jednym z nich są gwarancje, udzielane przez jedną z państwowych instytucji, ktundefinedre mogłyby dla bankundefinedw być odpowiednikiem wkładu własnego. Osoby ubiegające się o kredyt o pierwsze mieszkanie otrzymywałyby taką właśnie gwarancję, co dla banku stanowiłoby podstawę do udzielenia finansowania.

To rozwiązanie stosunkowo bezpieczne, bo spłacalność kredytundefinedw hipotecznych na mieszkanie, w ktundefinedrym żyją kredytobiorcy jest wysokie, i jednocześnie łatwo dostępne, bo wiązałoby się ze znacznie mniejszymi środkami finansowymi ze strony państwa.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!