Banki znowu płacą mniej za depozyty. Ale nadal najbardziej opłacają się lokaty na 3 miesiące

Początek roku przyniósł spadek odsetek, jakie banki płacą za depozyty. Ale i tak nadal najbardziej opłaca się założyć lokatę na 3 miesiące


O czym przeczytasz?

Banki płacą mniej za depozyty

Kiepsko zaczyna się rok 2021 dla oszczędzających undefined banki obniżyły oprocentowanie lokat.

Tani styczeń

W grudniu średnie oprocentowanie lokat w bankach wynosiło 0,5 proc., w styczniu to już 0,4 proc. undefined wynika z danych NBP. Oczywiście, rundefinedżnica jest niewielka, bo i odsetki płacone przez banki są niewielkie. Ale jeśli spojrzeć na to nieco inaczej, to wychodzi, że banki obniżyły oprocentowanie o jedną piątą.

Najbardziej spadły odsetki, jakie banki płacą za depozyty trzymiesięczne. W grudniu średnie odsetki, płacone przez banki, wynosiły 0,7 proc., a w styczniu undefined już zaledwie 0,4 proc. To duża obniżka, ale i tak nadal najbardziej opłaca się zakładać lokaty na trzy miesiące.

Żadna inna lokata nie daje takich odsetek. Wprawdzie wiele osundefinedb zdecydowało się na porzucenie lokat i oszczędzanie na rachunkach oszczędnościowych, ale one także dają bardzo niskie odsetki. A na dodatek niektundefinedre banki każą sobie płacić za prowadzenie takiego konta a inne za drugą i kolejną wypłatę z rachunku. Tymczasem zerwanie lokaty przed terminem wprawdzie oznacza utratę odsetek, ale nie wiąże się z innymi kosztami.

Reszta lokat (prawie) bez zmian

To właściwie jedyny taki wyraźny ruch bankundefinedw oprocentowaniu depozytundefinedw. Zdecydowały się jeszcze na niewielkie podniesienie odsetek, jakie płacą za lokaty na pundefinedł roku. W styczniu można było zarobić średnio 0,3 proc. na depozycie na pundefinedł roku, podczas gdy w grudniu było to 0,2 proc.

Za lokaty roczne banki nadal płacą średnio zaledwie 0,2 proc., a za pieniądze na rachunkach bieżących undefined 0,1 proc.

Zniknęły długie depozyty

Ciekawostką jest, że z danych NBP zniknęły informacje o lokatach dłuższych niż rok. Jeszcze w grudniu z zestawienia banku centralnego wynikało, że banki za lokatę dłuższą niż roczna są skłonne zapłacić 0,1 proc. W styczniu już jest informacja o braku danych. To oznacza, że zapewne klienci nie chcą lokować środkundefinedw na dłuższe okresy i banki po prostu zrezygnowały z proponowania takich depozytundefinedw.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!