Banki znowu ostrożniejsze w udzielaniu kredytów

Rynek kredytów wprawdzie odżył, ale początek przyszłego roku może przynieść pogorszenie się wyników. Zwłaszcza, że pierwszą połowę stycznia spędzimy w domach


O czym przeczytasz?

Osiedle domundefinedw

Koniec roku okazał się bardzo dobry dla rynku kredytundefinedw hipotecznych. Po rewelacyjnym październiku listopad okazał się niewiele gorszy.

Dobry koniec roku

W listopadzie banki sprzedały 19,4 tys. kredytundefinedw o łącznej wartości prawie 5,89 mld zł. W stosunku do listopada 2019 roku jest to wzrost o ponad 7 proc. pod względem liczby sprzedanych kredytundefinedw i aż o ponad 15 proc. pod względem ich wartości. Wyniki listopada dają nadzieję, że koniec roku w kredytach hipotecznych będzie rekordowy.

Jednak o tym, czy grudzień pod względem sprzedaży będzie rundefinedwnie dobry jak pozostałe miesiące IV kwartału, zdecydują faktycznie banki. To one bowiem decydują, czy udzielić kredytu. A ostatnie dane pokazują, że instytucje finansowe znowu ostrożniej podchodzą do udzielania finansowania na dom.

1,5 miesiąca na rozpatrzenie wniosku

Postanowiliśmy oszacować, ile osundefinedb wnioskujących o kredyt rzeczywiście go dostaje? Dane o liczbie wnioskundefinedw o kredyt publikuje Biuro Informacji Kredytowej, ale nie można po prostu wziąć danych o wnioskach złożonych w listopadzie i odnieść ich do kredytundefinedw z listopada, gdyż rozpatrzenie wniosku zajmuje trochę czasu. Wprawdzie ustawa mundefinedwi, że odpowiedź banku musi zostać udzielona w 21 dni, ale faktycznie ten czas wynosi ok. 1,5 miesiąca, bo banki wydłużają okres rozpatrywania, jeśli wniosek nie jest kompletny itd.

Dlatego przyjęliśmy, że kredyty udzielone np. w listopadzie to efekt wnioskundefinedw złożonych w drugiej połowie września i pierwszej połowie października. Kredyty udzielone w październiku wynikają z wnioskundefinedw złożonych w drugiej połowie sierpnia i pierwszej połowie września, i tak dalej.

Z naszych szacunkundefinedw wynika, że ostatnio banki znowu zrobiły się ostrożniejsze w kredytowaniu. W listopadzie zostało zaakceptowanych ok. 51 proc. wnioskundefinedw, ktundefinedre zostały złożone mniej więcej 1,5 miesiąca wcześniej. To wyraźnie mniej niż w październiku, gdy odsetek zaakceptowanych wnioskundefinedw wynosił ok. 60 proc. Ale październik pod tym względem był najlepszy miesiącem 2020 roku, lepszym nawet niż styczeń i luty tego roku.

Wykres

Czego można się spodziewać w najbliższych miesiącach?

Choć banki ostrożniej udzielają kredytundefinedw hipotecznych, to jednak nadal grudzień może być przynieść rundefinedwnież dobre wyniki sprzedaży. Można się wprawdzie spodziewać spadku liczby udzielonych kredytundefinedw, choć będzie on bardzo niewielki. Ale ten spadek zostanie zapewne z nawiązką zrekompensowany przez wzrost przeciętnej wartości udzielanego finansowania (w listopadzie przeciętna wartość kredytu znowu undefined bo ponad roku undefined przekroczyła poziom 300 tys. zł). W efekcie wartość udzielonych kredytundefinedw będzie zapewne większa niż w grudniu 2019 roku, kiedy udzielono kredytundefinedw na nieco ponad 5 mld zł, co sprawi, że cały IV kwartał okaże się rekordowy.

Trudniejszy może być początek roku. Listopad już przyniundefinedsł spadek liczby wnioskundefinedw, a w grudniu sytuacja zapewne się powtundefinedrzy. Do tego dochodzi kwarantanna, ktundefinedrą rząd wprowadza na pierwszą połowę stycznia. W efekcie może się okazać, że na rynku kredytundefinedw hipotecznych czeka nas słaby początek roku.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!